Презентація до уроку з літератури (11 клас) на тему Урок на тему - quot; Єршалаїмські глави в
Один із уроків за романом М.А.Булгакова "Майстер і Маргарита". Основні проблеми – виявити основні філософсько-етичні проблеми роману та показати як розвивається тема совісті на сторінках розділів про Понтія Пілата.
| ershalaimskie_glavy_v_romane.docx | 25.04 КБ |
| ershalaimskie_glavy_v_romane.pptx | 86.78 КБ |
Єршалаїмські глави у романі «Майстер і Маргарита»
Мета: 1. показати, як самостійний у певному сенсі твір, присвячений єршалаїмської історії, тісно переплетено з розділами, що розповідають про сучасність. 2. Розвивати вміння аналізувати текст художнього твору. 3. Виховувати повагу до чужої думки та культуру спілкування.
КУМО: питання на екрані, фрагмент кінофільму, усі питання уроку продубльовані у мультимедійній презентації.
Компетенції: культурознавча, мовна
Тип уроку: урок застосування знань
Форми навчальної діяльності: індивідуальна робота, фронтальна робота, робота у групах.
- Організаційний момент.
- Мотиваційний етап:
виявити основні філософсько-етичні проблеми роману;
як розвивається тема совісті на сторінках розділів про Понтія Пілата.
Слово вчителя. Література ставить у центр Світу поняття добра і зла, совісті, шляхетності, гордині та смирення, гріха та покаяння та інші, тобто ті поняття, які, власне, і роблять людину людиною. Іншими словами, цінності визначають нашу поведінку. Про це сьогодні піде мова на нашому уроці.
На дошці вірш Б.Окуджави, учні виписують узошит ключові слова:
Совість, Благородство та Гідність
Ось воно святе наше військо.
Простягни йому свою долоню,
За нього не страшно й у вогонь.
Обличчя його високе і дивовижне.
Присвяти йому свій короткий вік.
Може, й не станеш переможцем,
Зате помреш як людина.
(Совість, шляхетність, гідність, святе воїнство, лик його, свій вік, людина)
Всі ці слова властиві внутрішньому стану людини, яка намагається зрозуміти саму себе, свій внутрішній світ, світ своєї душі. Цікаво, яким є світ душі у героїв біблійних розділів роману «Майстер і Маргарита»?
Як ви визначите композицію роману? (Роман у романі)
У чому виявляється своєрідність композиції роману? (Паралельний розвиток трьох сюжетних ліній)
Який жанр роману? ( Роман багатожанрів)
Назвіть основні теми роману. ( Біблійне переказ, історія двох закоханих, московські сатирико-побутові сцени)
ІІІ. Робота з основної теми:
Читання епіграфа: «Усі прогреси реакційні, якщо руйнується людина». Сучасний поет
Смисловий центр уроку (на дошці)
- Боягузтво, безсумнівно, одна з найстрашніших вад. (Ієшуа)
- Ні, філософе, я тобі заперечую: це найстрашніша вада. (Пілат)
Боягузтість - крайнє вираження внутрішньої підпорядкованості, несвободи духу, головна причина підлостей землі. (В.Лакшин)
Совість – внутрішній компас людини, її моральний суд над собою. (В.Лакшин)
- Основне проблемне питання уроку
Що робить Понтія Пілата головним героєм булгаковської інтерпретації біблійного сюжету?
- Як самостійний у певному сенсі твір, присвячений єршалаїмській історії, найтіснішим чином переплетений зрозділами, які розповідають про сучасність? (відповідь на запитання).
- Зіставлення єршалаїмських глав роману з біблійним першоджерелом (відповідь учня з питання домашнього завдання).
Не знаючим Біблії може здатися, що йоршалаїмські глави - парафраз євангельської історії суду римського намісника в Юдеї Понтія Пілата над Ісусом Христом і страти Ісуса, що відбулася майже дві тисячі років тому. Але просте зіставлення євангельської основи з булгаковським текстом виявляє чимало суттєвих відмінностей.
1. Вік (33 роки Ісусу – 27 Ієшуа).
2. Походження (мати Ієшуа – жінка сумнівної поведінки, батько – сирієць, батьків не пам'ятає, тобто Ієшуа – жебрак бродячий філософ низького походження).
3. Відсутність учнів (не 12 апостолів, лише Левій Матвій).
4. Відсутність популярності в народі (Ієшуа, коли він увійшов до Єршалаїму, ніхто в місті не знав).
5. Змінено характер проповіді, залишено лише одне моральне становище: «Всі люди добрі».
6. Юда не повісився, а вбитий за наказом Понтія Пілата, який хоче хоча б цим заспокоїти своє сумління.
Висновок. Порівняння булгаковського сюжету з євангельською основою доводить переосмислення письменником біблійних текстів, полеміку з ними. Привертає увагу ще одна істотна відмінність: якщо сюжет Євангелій визначається подіями життя Ісуса, то у Булгакова головною особистістю, що скріплює єршалаїмські глави, стає прокуратор. Бачим у концепції булгаковського роману особливе значення має образ Понтія Пілата, вершника Золоте Спис.
Запитання для аналізу:
Як розкриває характер Пілата його портрет? Як поводиться Пілат по відношенню до Ієшуа на початку їхньої зустрічі і чому? Чому Пілат задаєпитання про істину? Яку істину відкриває Ієшуа Пілату? Яке головне переконання Ієшуа? Що думає Пілат про винність Ієшуа після його зізнання? Коли і чому змінюється ставлення прокуратора до бродячого філософа? Який шлях намагається підказати прокуратор Ієшуа? Чому Ієшуа відмовляється від компромісу, який йому вигідний?
Створюючи образ прокуратора Іудеї, Булгаков малює людину сильну, наділену величезною владою, проте не позбавлену людських слабкостей. Діючи строго згідно із законом, Пилат карає Ієшуа, який проповідує непотрібність державної влади. Проте мучений внутрішніми протиріччями, Пилат відчуває у собі вплив моральної проповіді Ієшуа, готовий повірити йому. Який розуміє невинність Ієшуа, він перебуває у підпорядкуванні кесареві, чию владу, як і будь-яку іншу, заперечує Ієшуа. Герой встає перед вибором: врятувати ні в чому не повинного бродячого філософа і втратити владу, а можливо, і життя - або зберегти своє становище, стративши невинного і вчинивши проти совісті. По суті, це вибір між фізичною та духовною смертю. Не в змозі зробити вибір, він підштовхує Ієшуа до компромісу. Але компроміс для Ієшуа неможливий. Істина для нього виявляється дорожчою за життя.
Ієшуа представлений у романі як носій ідеї «доброї волі», філософське обґрунтування якої належить Іммануїлу Канту. На думку німецького філософа, «мотивом або достатньою підставою людських вчинків крім приватних і конкретних уявлень, що діють на здатність бажання за допомогою почуттів приємного і неприємного, може бути ще загальна розумна ідея добра, що діє на свідому волю у формі безумовного обов'язку. Простіше кажучи, людина може робити добро крім і всупереч корисливих міркувань, заради самої ідеї добра, з однієї поваги до обов'язкучи моральному закону. До речі, саме кантівський доказ буття Бога (моральний, так званий «шостий») згадує Воланд у розмові з Берліозом у першому розділі.
У Булгакова саме людина є носієм «доброї волі», саме вона здатна не відступно і безкорисливо служити добру, досягти морального абсолюту.
Запитання для аналізу.
Що робить Пілат, щоб страта Ієшуа не відбулася? Як він поводиться, коли страту запобігти вже неможливо? Як входить у розповідь тема безсмертя? Що змушує Пілата піти проти совісті? Чому боягузтво названо в романі найстрашнішою пороком? Як сприймає герой своє безсмертя?
Совість, що прокинулася, змушує Пілата спробувати врятувати Ієшуа, використавши традицію помилування у свято Великодня. Потім, коли страту запобігти вже неможливо, він прагне припинити страждання Ієшуа, санкціонує вбивство Юди, що зрадив його. Проте всі ці спроби не дозволяють Пілату спокутувати провину, очистити совістю Боягузтво, крайній прояв людської несвободи, не дозволяє людині сильної і владній зробити правильний моральний вибір, змушує відступити від істини, що відкрилася йому. Покарання Пілата - у його безсмерті (зауважимо, що з усіх прокураторів Юдеї пам'ять людства справді зберегла насамперед його ім'я). Герой ненавидить своє безсмертя, бо це безсмертя зрадника.
Відповідь на основне проблемне питання уроку (для класу)
Що робить Понтія Пілата головним героєм булгаковської інтерпретації біблійного сюжету?
Відповідь. Саме з образом Пілата пов'язаний комплекс найважливіших морально-філософських проблем, порушених у романі, таких, як проблема вибору, відповідальності за скоєне, влади, віри та безвір'я, істини та сенсу людського.існування тощо.
Запитання для аналізу.
Як ця проблематика проектується на розділи про сучасність? Де відбувається зав'язування теми Христа? На чому і чому Берліоз наполягає? Як спростовує Воланд позицію Берліоза? У чому символічний зміст смерті Берліоза? Як ви розумієте сенс слів Воланда: «Кожному буде дано за його вірою» (гл. 23)? Як ця думка пов'язана з образами Ієшуа та Пілата?
IV. Рефлексивно-оцінний етап
Запитання. Як же самостійний у певному сенсі твір, присвячений єршалаїмській історії, найтіснішим чином переплетено з розділами, що розповідають про сучасність?
У євангельській легенді закладено вічні цінності, вічні істини, які, будучи забутими і зруйнованими, неодмінно відіб'ються на моральному стані суспільства. Саме цими великими критеріями може бути перевірена моральна спроможність будь-якої епохи, а отже, і її спроможність загалом, бо, як сказав сучасний поет: «Всі прогреси реакційні, якщо руйнується людина». Звернення до епіграфу.
Підготовка до твору.
1)п редмет (хто? що) 2) опис предмета (яка? яка?) 2 слова 3) характерні дії (що робить?) 3 дієслова 4) особисте ставлення 3-5 слів 5) суть предмета, теми 1-2 слова