Робота з таблицею додавання однозначних чисел
Цілі:
- Створити довідник для індивідуального користування.
- Формувати обчислювальні навички.
- Розвивати пам'ять, логічне мислення, дрібну моторику рук.
- Виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
- Здрастуйте, хлопці! Встаньте та привітайтеся з нашими гостями.
1) Психологічний настрой.
Скажімо "Здрастуйте!" руками Скажемо "Здрастуйте!" очима Скажемо "Здрастуйте!" ми ротом Стане радісно кругом. (Слайд 1)
- А якщо відгадаєте загадку, то дізнаєтесь хтось ще у нас в гостях. (слайд 2)
Вдень мовчить 12 Вночі кричить. (Сова) (слайд 3)
- Молодці! Так, наша гостя тітонька Сова і вона пропонує подорожувати країною математики на цьому паровозі. (слайд 4)
- І перша станція називається "Усний рахунок".
II. Усний рахунок (слайд 5)
1) Розгляньте ряд чисел: 3,9,14,7,0. (Слайд 6)
- Знайдіть зайве число та доведіть. (I варіант: 0 – це не натуральне число, II варіант: 14 – це двозначне число).
- Назвіть до кожного з цих чисел наступне число. (4, 10, 15, 8, 1)
2) - Тітонька Сова приготувала ще одне цікаве завдання (слайд 7).
Уважно послухайте. Вова шукає друзів, котрі сховалися від нього. Раптом він зауважує, що з-під дощатої перегородки видніються вісім ніг. Скільки дітей коштує за перегородкою? (4)
- Молодці! Доведіть, чому думаєте, що саме 4 друзі стояли за перегородкою? (Бо у кожного по 2 ноги.)
- А тітонька Сова каже, що ви, мабуть, втомилися і пропонує нам трохи відпочити. І наступна станція "Фізмінутка".
- Молодці! Тітонька Сова шепнула мені у вушко, що дуже приємно з вамиподорожувати. І пропонує далі продовжити наш шлях.
- І на нас чекає наступна станція "Нова тема". (Слайд 8)
- Тітонька Сова хоче, щоб ми попрацювали за підручником.
ІІІ. Робота на тему уроку.
- Відкрийте підручники на сторінці 48 та знайдіть завдання 108.
- Відкрийте зошити та запишіть умовно сьогоднішнє число. Скажіть, яке сьогодні число? Який день тижня? Запишіть суми в зошитах та знайдіть значення сум.
4+1=5 6+1=7 5+1=6 7+1=8 (Діти самостійно працюють у зошитах.)
- Порівняйте в кожній рівності перший доданок та значення суми. Що ви помітили? (Додаток збільшується на 1 і значення суми збільшується на 1.)
- Чи потрібно заучувати ці рівності? Чому? (Якщо до будь-якого числа додати 1, то вийде наступне число) Закресліть ці рівності на своїх листочках, які лежать у вас на партах. - Чи можна щось змінити в таблиці, щоб вона стала зручнішою та меншою? (У кожного учня листочки з таблицею додавання і вони закреслюють ці рівності.) (Слайд 9.)
- Уважно розгляньте таблицю. Як її можна ще скоротити для зручностей? (Використовуючи переміщувальну властивість додавання.)
- Молодці! Давайте ми з вами використовуючи переміщувальну властивість додавання скоротимо таблицю.
- Молодці! В нас залишилися ці рівності. (слайд 10)
- У вас вийшла картка-довідник. І цю таблицю потрібно буде запам'ятати.
- А тітонька Сова каже, що ви, мабуть, втомилися і пропонує нам трохи відпочити. І наступна станція "Фізмінутка". (Слайд 11)
- Відпочили і ми можемо продовжити наш шлях на сторінках нашого підручника.
IV. Робота з підручника
- А тепер, використовуючи нашу таблицю, знайдіть значення сум 5+2, 4+2, 3+2.
- Чому значеннякожної наступної суми менше за попередній? (Тому, що перший доданок кожної наступної суми менший за попередній на 1.)
- Які ще рівністі таблиці додадуть до записаним? Знайдіть та запишіть їх у зошитах. (7+2=9, 6+2=8, 2+2=4).
Заряджання для розуму.
- Ви молодці, хлопці! Ви виявили свою кмітливість і полегшили собі роботу, ми скоротили таблицю.
- Ми з вами зробили зарядку для рук та для ніг, а тепер зробимо зарядку для розуму. Уважно подивіться на дошку та прочитайте завдання. (слайд 12)
Росло 2 верби, на кожній вербі 2 гілки. На кожній гілці – по 2 груші. Скільки всього груш? (Ніскільки, тому що на вербі груші не ростуть.)
- А тепер повертаємось назад до сторінок нашого підручника.
- Давайте відпочинемо. Тому, що під'їжджаємо до станції "Фізмінутка". (Слайд 13)
- А тепер повертаємось назад до сторінок нашого підручника.
- Тітонька Сова теж відпочила і приготувала ще одне цікаве завдання. Це наша улюблена гра "Тетраміно".
- А тепер ми з вами розділимось на три групи для того, щоб швидше виконати це завдання. У 1-ій групі працюватимуть Саша, Ілюша та Аня. Ваше завдання: У вас на партах лежать готові деталі тетраміно і ви повинні з цих деталей зібрати фігуру, яка дана в підручнику.
У другій групі працюватимуть Ельвіна, Вова та Оля. Вам я накреслила цю фігуру на окремих листочках, а ви повинні виділити та розфарбувати деталі тетраміно на цій фігурі.
У 3-й групі працюватимуть Жасміна, Настя та Паша. Вам потрібно накреслити іншу фігуру, що складається з цих деталей і розфарбувати деталі зазначеним кольором.
- Давайте ще раз покажемо тітоньці Сові які ми з вами розумні і виконаємо її останнє завдання.
Заряджання для розуму.
- Молодці! У вас на партах лежать7 паличок. Ваше завдання: скласти з цих однакових паличок 2 однакові квадрати. (Слайд 14.)
- А тепер перевірте. У кого так вийшло? Молодці! І на цьому закінчується наша подорож країною математики. Тітонька Сова дуже задоволена вами і дякує вам за урок.
V. Підсумок уроку.
- Молодці! Що вам сподобалося на уроці? (Те, що ми скоротили таблицю додавання і вона стала зручною.)