Розмноження, розвиток та міграція риб, Контент-платформа

Урок біології у 7-му класі на тему
"Розмноження, розвиток та міграція риб"
Мета уроку: розглянути особливості розмноження та розвитку риб, розкрити різноманітні форми турботи про потомство як пристосування до виживання виду.
- сформувати знання про особливості розмноження та розвитку риб;
- розкрити особливості турботи про потомство у риб як пристосування до виживання виду.
- формувати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки з урахуванням отриманої інформації;
- розвивати мислення у вигляді відповіді на проблеми;
- розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення, навички пізнавальної самостійної активності.
- виховувати інтерес до вивчення даного класу тварин, дбайливе ставлення до природи;
- формувати науковий світогляд.
- словесний - пояснювальна розмова, оповідання;
- самостійна робота, робота у парах.
- предметні --- презентація «Розмноження та розвиток риб»;
практичні - виконання самостійної роботи, робота в парах;
- інтелектуальні --- аналіз, порівняння, зіставлення, інтерес.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Зоологію вчити цікаво, всього нового дізнатися всім корисно. Діти треба знати дуже багато, Адже на те вона і знань дорога.
Справді, зоологія дуже цікава наука, на кожному уроці ми разом з вами відкриваємо для себе світ тварин наново.
Ви вже познайомилися з багатьма групами тварин. Нагадайте мені, яку ми вивчаємо групу живих організмів зараз? Правильно – риб. Сьогодні ми продовжимо вивчати цю групу живих організмів.
Наш урок неДуже простий, ми підемо з вами на рибалку. Клювання буде залежати від підгодівлі та місця лову. Давайте спочатку риб підгодуємо, а потім ловитимемо.
Підживлення - індивідуальні завдання: (слайд 1)
(Всі учні виконують індивідуальні завдання на місцях за картками, теж більшими на дошці.)
З переліку (1-8) виберіть ті, які відповідають кожній із названих систем (1-7), занесіть цифрові позначення органів у колонку.
Системи органівОргани, що утворюють систему
I – нервова система 1 – плавники;
II - кровоносна система 2 - зябра;
III - травна система 3 - м'язи;
IV - дихальна система 4 - вени та артерії;
V - система виділення 5 - хребет;
VI - система опори та руху 6 - підшлункова залоза;
VII - статева система 7 - череп;
Відповіді: 9 - ребра;
I - 12, 14, - шлунок;
III - 6,8,10, - головний мозок;
VI-1, 3, 5, 7, 9 15 - нерви;
Отже перед вами водоймище, ми підгодували риб, а тепер перший закинемо вудку у водоймище той, хто відгадає загадку (у ставку рибки із завданнями):
Не летить, не співає, а клює. (Риба)
Далі закидають вудку у водойму і по черзі ловлять рибок із завданнями. (При відповіді використовують табл. «Внутрішня будова риб»)
Питання для класу:
1.Чому риба не може повернути голови?
2.Чим покриті зябра зовні?
3.Назвіть 5 відділень головного мозку.
4. Який відділ головного мозку риби найбільше добре розвинений і чому?
5.Назвіть тварину, у якої хорда зберігається протягом усього життя.
6.Назвіть відділи скелета.
7.Назвіть рибу, яка має орган дихання легені.
8.Чи є у риб повіки?
9. Орган почуттівщо дозволяє рибі відчувати напрямок і силу струму води.
10. Звідки бере кисень риба для дихання?
11. Яка кров – артеріальна чи венозна – надходить у серце риб?
Вчитель: риби наловили, згадали особливості внутрішньої та зовнішньої будови, узагальнили знання про системи органів. Ви вивчили ОДС, видільну, нервову, травну, кровоносну системи.
А яку систему внутрішніх органів ми ще не розглянули? Правильно - статеву.
Сьогодні на уроці ми познайомимося зі статевою системою, дізнаємося які органи входять до її складу, і відповідно, як ви вважаєте, що ще ми вивчатимемо? (розмноження)
Тож яку тему сьогоднішнього уроку ми вивчатимемо?
Тема уроку: «Розмноження та розвитку риб» .
Тема уроку та цілі уроку зачитується на екрані (слайд 2-3)
Попереджувальне завдання: у ході пояснення запишіть у зошиті органи статевої системи риб.
Оповідання вчителя
У основі продовження життя будь-якого живого організму лежить процес розмноження, т. е. відтворення собі подібного.
Яке значення має розмноження у житті тварин?
Розмноження забезпечує існування виду у часі та просторі.
Більшість риб - роздільностатеві тварини, хоча є серед них і гермафродити (деякі морські окуні та карасі) і живородіння присутній (акваріумна рибка - гуппі, відгадавши загадку ви дізнаєтеся якій ще рибі властиве живонародження
Я вічний мандрівник і лиходій,
Не сплю навіть хвилину,
Зубами клацаю у воді,
Шукаю здобич тут я! "акула".
Статеві органи кісткових риб парні, розташовуються під нирками, з боків плавального міхура.
Органи розмноження самок – яєчники, у яких дозрівають статеві гамети – яйцеклітини(ікринки), які виводяться назовні через яйцеводи. (Слайд 4-5)
Органи розмноження самців – сім'яники, у яких дозрівають сперматозоїди та біологічно активні речовини, таку рідину називають молока, виводиться по семяпроводам.
Самки викидають ікринки у воду, самці обливають яйцеклітини насіннєвою рідиною зі сперматозоїдами. Рухливі сперматозоїди підпливають до ікринок і проникають у них, відбувається запліднення. Запліднення у риб зовнішнє, відбувається у воді. (Слайди 6,7)
Після запліднення йде розвиток зародка з наступними стадіями розвитку риби (слайд 8-11) тобто - запліднена ікринка ділитися, утворюється багатоклітинний зародок, у якого на черевній стороні видно жовтковий мішок - це залишок запасу поживних речовин і залишок запасу поживних речовин. Незабаром із зародка утворюється личинка, яка залишає жовткового мішка. У неї немає плавників. Через деякий час у личинки з'являються плавці, вона перетворюється на мальку. Він харчується водними безхребетними та веде активний спосіб життя. Через кілька місяців малюк перетворюється на дорослу особину. З одноклітинної ікринки згодом розвивається багатоклітинний організм.
Рефлексія Робота з таблицею - вставити пропущені слова (слайд 12
Риби___________ тварини і мають статеві залози. У самців вони називаються __________ чи молоки, а й у самок ______ . У яєчниках дозрівають __________ (ікринки), у сім'яниках ____________-. Запліднення у більшості риб ___________. Після запліднення з ікринки розвивається ___________-, та якщо з неї розвивається __________ .
Час настання статевої зрілості у різних видів риб по-різному. Використовуючи текст №1 (Додаток 1) роздаткового матеріалу, назвіть ці вікові рамки.
Додаток 1. Визначити межі статевої зрілості риб.
Час настання статевої зрілості по-різному у різних видів риб і варіює в межах одного виду. Велика кількість корму, підвищення темпіратури сприяє більш швидкому зростанню та прискореному статевому дозріванню. Тому, наприклад, плітка у Фінляндії стає статевозрілою у віці 5-6 років, а в Південній Європі – у 3 роки, кілька каспійських – до 1 року, тюлька – у 2,3 місяці, щука – у 4 роки, білуга – 9-. 23 роки. Самці зазвичай дозрівають раніше за самок.
Під час розмноження зовнішній вигляд риб змінюється (розміри, забарвлення, форма тіла – пов'язане з умовами існування, турботою про потомство, пошуком партнера для парування). Як у біології називається цей процес? (Відповідь: статевий деморфізм)/
Статевий деморфізм найбільш різко виражений у глибоководної риби-вудильника церації. У неї самець карликових розмірів (1,6 см), приростає до зябрової кришки у багато разів більшої самки (1,1 м) і існує за рахунок її соків, тому що у нього немає зубів і кишечник не розвинений.
Період розмноження риб, тобто вимітування статевих продуктів з наступним заплідненням називають нерестом, а місце нересту риб - нерестилище. (Слайд 13)
Запишіть визначення нересту у зошиті.
Нерест - це складна інстинктивна поведінка риб у період розмноження.
Деякі види риб долають тисячі кілометрів до нерестовища, таке переміщення називають міграція. (слайд 14)
Як відомо, риби постійно рухаються у воді поодинці та групами. Багато риб переміщаються великі відстані. Такі переміщення тварин мають назви міграції. Бувають кормові міграції. Так, оселедця переміщуються слідом за планктоном, що служить їм їжею, за оселедцями рухаються акули, які полюють на них. Цікаві міграції, пов'язані зрозмноженням. Справа в тому, що місця з рясним кормом часто не підходять рибам для розмноження, тому що ікру необхідно відкладати в чисту воду, багату на кисень, добре прогрівається сонячними променями. Ось і рухаються риби, подолаючи сотні і навіть тисячі кілометрів, від місць нагулу до місць нересту.
Повідомлення учня «Міграція риб».
На Далекому Сході (показати на карті) хід лососьових риб: кети, горбуші під час нересту представляє цікаве видовище; величезні одвірки риб просуваються проти течії, долаючи всі перешкоди. На порогах риби вистрибують із води, але в дрібних місцях буквально повзуть дном, виставляючи спину у повітря. У верхів'ях рік риби відкладають ікру і зовсім знесилені скочуються вниз за течією. Багато хто з них при цьому гине. Сьомга нереститься в річці Печора, долаючи з північних морів 1800км., а річковий угрь під час розмноження рухається з річок у море, проходячи 7000 км.
Риби одних видів прямують із моря до річок ( лососеві), інші, навпаки, йдуть із річок у моря (річковий вугор) — це звані прохідні риби.
а) чому більшість лососів гине під час міграцій; б) що означає поняття прохідна риба.
Місце для нересту визначено. Самки різних видів відкладають різну кількість ікри. Так, наприклад, Місяць-риба до 300 млн. ікринок, морський окунь до 1,5 млн. ікринок, щука від 200 тис. до 1млн. ікринок, лососеві від 2 до 14 тис. ікринок, сом до 200 ікринок.
Незважаючи на те, що риба – водний мешканець, вона може відкладати ікру не лише у воду, а й у найнесподіваніших місцях. (В річці Амазонка мешкають дрібні рибки самки яких вискакують з води і відкладають яйця на листі рослин звисають над водою, а самець потім поливає їх водою хвостовим плавцем допояви личинок - доки вони не впадуть у воду).
Які ж стадії має пройти запліднена ікринка, щоб перетворитися на дорослу рибу?
Запишіть відсутні ланки логічного ланцюжка у себе в зошиті. (Відповідь учня: Ікра → Личинка → Малек → Доросла Риба
Порівняйте розвиток риб та комах. Що спільного та у чому відмінності? (13) (Відповідь учня: розвиток риб такий самий як і у комах з повним перетворенням.)
Чим відрізняється маленький від личинки? Відповідь знайдіть у роздатковому матеріалі (текст №2, Додаток 2 та слайд 16). (Відповідь учня: у харчуванні.)
Додаток 2 Визначте відмінність личинки риби від малька.
Після запліднення в икринках розвивається багатоклітинний зародок. Личинка, що розвинулася і звільнена від оболонок ікринки, спочатку живе за рахунок залишків поживних речовин ікринки - жовткового мішка. Коли вони витрачаються, личинка починає харчуватися мікроскопічними водоростями, інфузоріями, а потім дафніями та циклопами. Незабаром не лише зовні. Але харчуванням вона стає схожою на дорослу рибу, і її називають мальком.
Отже, ми познайомилися з розмноженням та розвитком риб.
Де тільки не зустрінеш риб - у морях, ставках, річках. Ось і Ємеля з української народної казки «За щучим наказом» одного разу пішов на річку по воду, зачерпнув відро, а там щука. Зловчився Ємеля і схопив її. Раптом щука каже йому людським голосом: «Емеля, відпусти мене у воду, до дітей малих, вони на мене чекають - не дочекаються. А я тобі ще знадоблюсь».
Цікаво, а чи правду сказала щука? Чи потрібна пошук своїм діткам? Чи можуть риби дбати про своє потомство? Вчені, які досліджували цю проблему, відповідають так. Науці відомі деякі види риб, які дбають про свої мальки. Ми зараз послухаємо повідомлення і в ході нашоїрозмови ви будете заповнювати таблицю. (Додаток 3) (слайд 18-21)
Додаток 3 Заповнити таблицю в ході вивчення нового матеріалу.
Про поведінку колюшки розповість … (Повідомлення учня.)?
Спробуйте відгадати, які риби дбають про своє потомство.
У ній нитки немає і немає вушка, немає плавників серед черевця; Голка з року в рік Все шиє Морську воду. Шиє поспіхом – куди поспішати? Адже море все одно не пошити! (Морська голка)
У морі, в заростях грайливо В'ється полум'я вогника - Роздують води гриву Норовистого ковзана.
Бачить він будь-яку норку, За здобиччю дивиться пильно, Не позіхай, дурненька-рачок: Від ворога - один стрибок! (Морський коник)
Вони у вас є на столах, але морські голки ось тут ледь помітні, ще раз доводить необхідність маскування забарвлення. Морський коник виношує ікру у вивідній сумці на череві.
Але є такі представники, які виношують ікру у шлунку.
Він лежить на дні годинами Ворушить уві сні вусами, Під корчом під мостом, У річці живе вусатий... (Сом)
Південноамериканський сом виношує ікру в шлунку, гірчак за допомогою довгого яйцекладу відкладає ікру в мантійну порожнину молюсків.
Хлопці, давайте з'ясуємо, чи пов'язані між собою кількість ікри, що викидається, і турбота про потомство? Зверніть увагу на залежність. (Відповідь учня: кількість ікринок назад пропорційно турботі про потомство.) Роздатковий матеріал на партах у кожного. (Слайд 22)
до 300 млн. ікринок
Ікринки вільно плавають у товщі чи поверхні води.
Липка ікра, яку приклеюють до рослин та на ґрунт.