Розмова «Кімнатні рослини» - Екологічний гурток

(Використання ігрових технологій, технологій здоров'язбереження у спільній діяльності дорослих та дітей старшої групи)

Освітня діяльність: ознайомлення з навколишнім світом

Мета: Формувати у дітей елементарних уявлень про кімнатні рослини; закріплювати знання назв кімнатних рослин. Закріплювати вміння доглядати кімнатні рослини: поливати, розпушувати землю в горщику, протирати листя. Виховувати любов та дбайливе ставлення до рослин.

Компетенція:

- про догляд за кімнатними рослинами

- вміння доглядати кімнатні рослини

- допитливість та активність

- інтерес до правил здоров'язбереження (лікарські рослини, чисте повітря)

Інтеграція освітніх областей: «Здоров'я» (розуміння корисності рослина здоров'ю людини – чисте повітря та лікарські рослини), «Безпека» (як уникнути небезпечних ситуацій – забруднення повітря), «Соціалізація» (формування позитивного ставлення до себе через якісний догляд за кімнатними рослинами), «Пізнання» (розширення світогляду дітей), «Комунікація» (розвиток вільного спілкування)

Обладнання : кімнатні рослини (алое, фіалка, агава, герань, кактус, традесканція, хлорофітум, папороть), лійка, м'яка ганчірочка для протирання листя, граблі та палички для розпушування, презентація з ілюстрації кімнатних рослин, д/ та «Кому що потрібно», карта.

Організація заняття:

- Хлопці, подивіться, у мене на столі стоять рослина в горщиках. Як ви вважаєте, чому ці рослини в горщиках? (бо це кімнатна рослина)

- Сьогодні ми з вами поговоримо про кімнатні рослини.

Моя зелена квітка

Виріс навіконці

Тягне кожен свій листок

На сонце, як долоні.

Виріс він і здивувався,

Що у нашій групі з'явився.

Хоч квіточка маленька

Хід заняття:

- Діти, подивіться, як багато у нашій групі кімнатних рослин. А як ви вважаєте, для чого потрібні ці рослини? (Щоб було гарно.)

– Наша країна має суворий, непривітний клімат. Літо триває близько двох місяців, а весь інший час – чи то пізня весна, чи сльота осінь. Ми живемо в містах, повних сморідного газу, курних вулиць та автомобілів. Від усього цього ми починаємо з особливим трепетом і любов'ю ставитись до того, що радує нас своєю красою, дає сили та енергію, підвищує настрій. Ми намагаємося контактувати із живою природою, але не завжди це вдається повною мірою. На вихід приходять кімнатні рослини.

- Але вони не тільки радують нас своєю красою, а й очищають повітря від пилу та бруду.

- Хлопці, ви вже знаєте, що кожна рослина має свою назву (вихователь показує слайди з картинками та назвами кімнатних квітів, щоразу демонструючи і один із горщиків з квітами)

- Це алое, кактус, фіалка, агава, папороть, герань, кактус, традесканція та хлорофітум

- Хлопці, а рослини живі чи не живі? (живі)

- Правильно рослини живі і щоб вони завжди залишалися здоровими, ми повинні правильно доглядати їх. Але, щоб дізнатися, як правильно доглядати рослини ми повинні вирушити в подорож.

Вихователь вивішує на дошку карту і вказує на пустелю.

- Як ви вважаєте, куди ми потрапили? Це пустеля. Тут дуже жарко, земля піщана та кам'яниста, зовсім немає рослинності та дуже мало води. Вода глибоко під землею. Але, подивіться, що це за зелений велетеньстоїть. Що це? (Кактус). Тому кактусу необхідно для зростання багато світла та тепла, мало води і ще він не любить, коли на нього бризкають воду.

Вихователь вказує на карті річки Амазонки.

- Це Південна Америка – ліси Амазонки. Амазонка – це річка. Тому в цих місцях багато води та тепла. Ще це місце можна назвати джунглі. Тут багато рослинності, гігантські дерева, а всю землю вкриває, що? (папороть) Тому папороть для зростання і розвитку потрібно багато води та тепла.

- За кожною кімнатною рослиною необхідно доглядати по-своєму: хтось любить багато води, а хтось ні; хтось любить багато світла та тепла, а хтось любить тінь.

– У мене на столі лежать картки – схеми для наших рослин. Давайте пограємо у гру «Кому що потрібно»

Дидактична гра «Кому що потрібно»

Вихователь розкладає на столі картки – схеми та поля з кімнатними рослинами. Діти вибирають картки - схеми, і ставлять на полі з кімнатними рослинами. Вихователь слідкує за правильністю виконання завдання.

- Молодці, хлопці, впоралися із завданням. Отже, давайте зробимо висновок. Що ж потрібне рослинам для життя? (світло, тепло, вода та повітря)

- І щоб рослини завжди залишалися здоровими, ми повинні правильно доглядати їх. Ось на столі в мене стоїть хлорофітум. Як же треба його доглядати, щоб він виріс великим і здоровим.

Виконання трудових дій.

- Поливай рослини водою кімнатної температури. Крім того, вода має відстоятися протягом кількох годин. Влітку квіти поливають увечері, взимку – вранці.

Друга дитина бере паличку для розпушування і починає акуратно розпушувати землю в горщику.

- Розпушували паличкою поверхню землі в горщику, щоб до коріння надходило повітря. Будь обережний – непошкоди коріння рослини.

Третя дитина бере вологу ганчірочку і починає протирати листя рослини.

- Витирай пил з великого гладкого листя вологою ганчіркою або губкою. Рослини з дрібним листям (фіалка) і листям опушеним очищають від пилу м'яким пензликом.

- Я думаю, наш хлорофітум залишився задоволеним. Давайте його розглянемо. Яке у нього листя? (вузькі та довгі)

- А якщо ми їх помацаємо, вони гладкі чи шорсткі? (Гладкі)

- Листя росте на стеблі, яке тримається в горщику за допомогою кореня, яке знаходиться в землі. (Діти розглядають схему рослини)

– Є кімнатні рослини, які називаються рослини – лікарі. Вони допомагають людям впоратися із хворобами. Ось послухайте загадку:

Загадка:

Лист горбком, з жолобочком,

Шипи має, а поранити не вміє.

У будь-який день та годину!

- Ви здогадалися, про яку рослину - лікаря йдеться у цій загадці? (алое)

– У народі його називають столетником. Ця рослина допомагає лікувати рани, захворювання шлунка, нежить та кашель.

Вихователь показує горщик з алое.

Фізкульт хвилинка:

На вікні у горщиках

(діти сидять навпочіпки)

(встають, тягнуться на носочках, піднявши руки вгору)

До сонця потяглися,

(розводять руки убік долонями вгору)

(Повертаються вправо-ліворуч на поясі)

До сонечка листочки.

(з'єднують долоні над головою)

У сонечку потонуть

- Кімнатні рослини корисні для людини. Вони поглинають вуглекислий газ, а виділяють кисень. А киснем дихаємо ми люди, дихають тварини, серед них є лікарські рослини, з яких роблять ліки. Рослини прикрашають наш будинок, тішать нас, заспокоюють. Щоб рослини цвіли, росли та буликрасивими, їх треба доглядати.

Висновок:

- Хлопці, вам сподобалося наше заняття?

- Що вам найбільше сподобалося?

– Тепер ви знаєте, що росте у нас на підвіконні, і для чого потрібні людям кімнатні рослини. На цьому наше заняття закінчилось. Всім дякую!