Розмова «Вода довкола нас
Лілія АбрамкінаБесіда: «Вода навколо нас. Кругообіг води у природі».
Бесіда «Вода навколо нас.Кругообіг води в природі ».
Мета: Звернути увагу дітей на значенняводи в нашому житті, показати, де, в якому вигляді існуєвода в навколишньому середовищі, розповісти, що крапелькиводи у природі«ходять», рухаються покругу.
Рухлива гра«Ходять крапельки поколо ».
Мета: Дати дітям перші елементарні знання прокругообіг води в природі.
Розвиваюче середовище: глобус, картини із зображенням річки, озера, моря; схемакругообігу води в природі, запис музики Е. Маріконе«Краплі дощу», трафарети рибок, олівці, ножиці.
Хід заняття.
Здрастуйте, хлопці! Мене звуть Лілія Володимирівна, я хочу з вами познайомитись. Я підходитиму до вас, а ви покладете на мою долоню свою долоню і назвіть своє ім'я.
Ось ми й познайомилися, які теплі у вас долоні, я думаю, нам буде приємно разом спілкуватися.
Читає вірш Н.Рудовий:
Ви чули про воду?
Говорять вона скрізь!
У калюжі, в морі, в океані
І у водопровідному крані,
Як бурулька замерзає,
У ліс туманом заповзає,
На плиті у нас вирує
Пором чайника шипить.
Без неї нам не вмитися,
Не наїстись, не напитися!
Смію вам я доповісти:
Без неї нам не прожити!
Ось це так! Яка важлива
Яка потрібнавода !
«Подорож глобусом»
В. Скажіть, кому і навіщо вона потрібна?
Д. Людині, тварин, рослин.
В. Цікаво чи багато води нанашій планеті? Погляньмо на глобус. Знаєте що таке глобус?
В.: Глобус – це модель земної кулі, так із космосу виглядає наша планета Земля.
З.: Що на глобусі позначено блакитним кольором?
Д.:Вода.
Питання: Які кольори ви ще бачите?
Д.: Зелений, коричневий, жовтий.
З.: Що позначено цими квітами?
Д.: Гори, ліси, пустелі.
Вихователь швидко крутить глобус і запитує: якого кольору на глобусі більше? Як ви вважаєте, що це означає?
Д.: Отже, щоводи більше.
В.: Так, ще в давнину, коли люди навчилися будувати кораблі і стали плавати на них морями і океанами, то дізналися, що суші набагато менше, ніж води і ми з вами в цьому переконалися.
А ви знаєте, що в морях і океанах вода солена ? А чи можна вживати морську солону воду для пиття?
В. Звісно, ні. Але подивіться як багато солоної води на нашій планеті! Комусь, вона напевно потрібна. Як ви вважаєте, кому?
Д. Морським мешканцям, людям для плавання та ін.
Чи можуть люди, тварини, що населяють Землю пити воду з моря, океану?
В. А яку воду можна пити людям, тваринам?
Д. Несолона, прісну.
В. Звідки береться пріснавода.
Д. З джерел, струмків, річок та озер.
В. А як народжується річка? Бажаєте дізнатися?
- Проходьте все за мною до столу. Подивіться скільки тут смужок тканини різної довжини та ширини.
Д. З широкої.(Викладають)
В.: Ось ця широка та довга смужка тканини – головна річка. А що позначатимуть ось ці вузькі блакитні стрічки?
Д.: Маленькі річки та струмки.
В.: Розташуйте їх так, щоб струмки впадали у велику річку.(Викладають).
В.: Хтотепер розповість, як народжується велика річка?
Д.: Струмки та маленькі річки впадають в одну головну річку.
Ми з вами зробили модель річки, тепер ви знаєте, як народжується велика річка. Проходьте на свої місця.
- А як ще може вода в річку потрапити?
Д.: Коли йде дощ, тане сніг тощо.
В.: А зараз я розповім вам про один цікавий законприроди, називаєтьсявін:«Кругообіг води в природі ».
Кругообіг води в природі.
Вихователь показує схемукругообігу води в природі, розповідає, що крапелькиводи в природі«ходять», рухаються покругу, пояснює як це відбувається. Коли йде дощ, крапельки води падають на землю. Крапельок багато, на землі виходять калюжі, струмки. Течуть струмки і потрапляють у річку, річка тече у море. У моріводи багато, багато. Коли сонечко грієвода випаровується, перетворюється на пару. Пара піднімається вгору і виходять хмари, вітер дме – хмари пливуть небом. Там, вгорі холодно, крапельки води стають більшими, важчими, хмари перетворюються на хмаринки. Коли крапельки стають дуже великі і важкі вони падають униз. Багато, багато крапель падає вниз, виходить дощ, дощ йде, виходять калюжі…. і все починається спочатку. (Жестом показати «так покругу рухається вода в природі, виходитькругообіг ». Давайте разомскажемо: -Кругообіг води в природі.
Рухлива гра«Ходять крапельки поколо ».
Одягнути дітям обідки-крапельки.
Вихователь каже, що вона - мама Хмарка, а хлопці - її дітки Крапельки і їм час вирушати в дорогу.(Звучить музика, що нагадує звуки дощу). Крапельки стрибають, розбігаються, танцюють. Мама Хмарка підказує щоїм робити.
«Полетіли Крапельки на землю… Пострибали, пограли. Нудно їм стало поодинці стрибати. Зібралися вони парами і потекли маленькими веселими струмками.(Крапельки складають струмки - пари, взявшись за руки). Зустрілися струмки і стали великою річкою(ручки з'єднуються в один ланцюжок). Пливуть Крапельки у великій річці, мандрують. Текла, текла річка і потрапила у великий океан (діти перебудовуються у великий хоровод і рухаютьсяколо ). Плавали, плавали Крапельки в океані, втомилися, вирішили відпочити, (діти присідають, а потім згадали, що мама Тучка карала їм додому повернутися. А тут якраз сонечко пригріло. Стали Крапельки легкими, потягнулися вгору (підсіли Крапельки піднімаються, руки вгору.» Випарувалися вони під променями сонечка, повернулися на небо, до мами Тучки. Молодці, Крапельки, добре поводилися, перехожим за коміри не лізли, не бризкалися.Тепер з мамою спонукайте, вона без вас скучила.
Діти сідають на місця.
Хлопці, а тепер подивіться: перед вами дві ємності з водою.Скажіть:вода в них однакова ?
Д.: Ні. У одній ємностівода чиста, а інший брудна.
В.: А яку воду ви хотіли б випити – цю чи цю?
Д.: Бо воду треба пити чисту.
В.: А давайте спробуємо очистити брудну воду та подивитися, що ж робить воду такою брудною? Для цього візьмемо лійку, вкладемо в неї спеціальний папір і почнемо пропускати воду через цю лійку. Подивіться, що в нас виходить.
Д.:Вода стала чистою.
В.: А що сталося з папером?
Д.: Вона стала брудною.
П. Як ви вважаєте, звідки стільки бруду в річковій воді?
Д. Люди кидають сміття у річку, миють машини.
В.: Хлопці, а як ви думаєте, в якійводі добре живеться її мешканцям?
Д. У чистій, світлій.
В.: Так, у тій, у яку не кидають сміття, не миють машини, не зливають брудні відходизаводи. У вашому селищі є річка чи озеро? А ви як бережете свою річку?
В. Молодці, дбайте про свою річку, добре живеться в ній рибкам! А давайте зробимо рибок для нашої річки, яку ми моделювали. У вас на столі є рибки з картону, олівці. Дорисуйте деталі, намагайтеся робити все акуратно, тоді рибки вийдуть у вас красиві.
Самостійна діяльність дітей. Індивідуальна допомога вихователя.
Після закінчення роботи вихователь із дітьми прикріплюють рибок.
Подивіться, яка у нас вийшла річка, скільки рибок у ній, вони такі красиві.
- Хлопці, про що ми з вами сьогодні говорили?
- Що цікавого ви впізнали?
- Що вам сподобалося на занятті?
Уприроді подорожує вода
Вона ніколи не зникає!
То на сніг перетвориться, то на лід,
Розтане і знову в похід!
По гірських вершинах,
По снігових долинах,
Раптом у небо здійметься,
Навколо огляньтеся,
Уприроду вдивіться !
Вас оточує скрізь і завжди –
Чарівниця …(хором)Вода
Хлопці, ви молодці, дуже добре займалися, правильно відповідали на запитання, намалювали чудових рибок. Дякую вам за активну, зацікавлену роботу на занятті.

Проект «Подорож Крапельки або Кругообіг води у природі» Проект був представлений на районному конкурсі "Я пізнаю світ" у 2011 році. Виходить дитина,називає своє ім'я, прізвище, вік, номер дитячого.