Розповідь про первісну людину

Навколишній світ

Тема. Початок історії людства. Історія первісного світу.

Цілі:

1. Дати учням уявлення про первісних людей.

2. Розвивати кругозір.

3. Виховувати інтерес до історії.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Повідомлення теми та цілей уроку.

Раз – читаємо літопис,

Два – йдемо до музею,

Дізнаємося про первісний час

І станемо ми мудрішими.

Починаємо наш урок.

Нам треба багато чого зрозуміти,

Щоб стати істориками.

Учні. Ми вивчатимемо історію.

Учитель. А що таке історія?

Учні. Історія - наука про минуле. Вона вивчає, як жили народи, які події відбувалися.

Учитель. У всіх народів світу є своє сьогодення і минуле. Кожна людина хоче знати, звідки взялися і як жили його батьки. Знання історії допомагає людям жити: дізнаючись минуле, ми бачимо, що за всіх часів наші предки зазнавали труднощів, негараздів і поневірянь. Але життя тривало, роки смутку і нещасть змінювалися найкращими часами. Історія – це дорога у часі. Вона йде в глибину століть, у сиву давнину.

Давайте згадаємо історичні терміни, вивчені раніше, і вирішимо кросворд.

Питання до кросворду:

1. Установа, що збирає, що зберігає та виставляє на огляд предмети історії.

2. Установа, де зберігаються документи.

3. Діловий папір.

4. Книга з переліком усіх днів на рік.

5. Предмет, виставлений у музеї.

Учитель

Учитель. Прочитайте виділене слово. Хто це?

Учні. Геродот - перший вчений-історик.

Учитель. Його називають «батьком історії». Майже дві з половиною тисячі років минуловідколи грек на ім'я Геродот вперше познайомив людей зі своєю науковою працею. Він назвав свою працю «Історія».

II. Вивчення нової теми.

Учитель. Прочитайте тему уроку. Як ви думаєте, про що йтиметься?

Учні. Про наших предків, про первісних людей.

Учитель. А як люди дізналися про первісних людей? Яка наука допомогла нам дізнатися про життя первісних людей?

Учні. Археологія допомагає вченим-історикам. Археологи виробляють розкопки, витягають із землі речі древніх людей, їхні кістки.

Учитель. Археологія - наука про давнину. Вона вивчає історію суспільства щодо залишків життя та діяльності людей. Вчені вважають, що найдавніші люди, «сліди» яких виявлені в Африці та Азії, жили понад мільйон років тому. За залишками скелетів найдавніших людей вдалося встановити, як вони виглядали. Найдавніша людина сильно відрізнялася від нас з вами – сучасних людей – і була схожа на велику мавпу. Однак люди ходили не на чотирьох лапах, як ходять майже всі тварини, а на двох ногах, але при цьому сильно нахилялися вперед. Руки людини, що звисали до колін, були вільні, і вона могла виконувати ними просту роботу: хапати, ударяти, рити землю. Чоловіки були низькі і похили, а мозок більше, ніж у мавпи, але значно менше, ніж у сучасних людей. Говорити давня людина ще не могла, вона видавала лише деякі уривчасті звуки, ними люди виражали гнів і страх, закликали на допомогу і попереджали один одного про небезпеку. Більше половини первісних людей не доживали до 20 років: одні гинули у пазурах хижаків, інші – від хвороб та голоду.

Вчитель пропонує розглянути малюнки на с. 5 підручника і знайти риси, що відрізняють первісну людину від сучасної.

Учні даютьвідповіді.

Учитель. Прочитайте текст на с. 4-6 підручники. Дайте відповідь на запитання: чому найдавніша епоха історії людства названа первісною?

Учні дають відповіді.

Комплекс для поліпшення мозкового кровообігу:

1. Початкове положення – сидячи на стільці. І раз, і два – голову відвести назад та плавно нахилити. І три, і чотири – голову нахилити вперед, плечі не піднімати.

Повторити 4-6 разів.

2. Початкове положення – сидячи, руки на поясі. Раз – поворот голови праворуч. Два – вихідне становище. Три – поворот голови ліворуч. Чотири – вихідне становище.

Повторити 6-8 разів у повільному темпі.

3. Вихідне становище – стоячи чи сидячи, руки на поясі. Раз – праву руку вперед, ліву – вгору. Два – змінити положення рук. Повторити 6-8 разів.

4. Вихідне становище – стоячи чи сидячи, руки на поясі. Раз – махом ліву руку занести через праве плече, голову повернути вліво. Два – вихідне становище. Три, чотири – те саме правою рукою.

Учитель пропонує учням скласти розповідь про первісну людину, використовуючи малюнок на с. 4 підручники.

розповідь про первісну людину

Найдавніші люди жили там, де завжди тепло. Тому їм не потрібно було дбати про теплий одяг. Будинки їм були необхідні в першу чергу для того, щоб захиститися від сонячних променів, і вони будували ці будинки-курені дуже швидко. Більша частина часу первісних людей йшла на пошуки їжі.

Жінки та діти зривали плоди з дерев, викопували їстівні коріння, розшукували личинки комах, яйця птахів та черепах – збирали те, що давала їм природа.

Але людям потрібне було м'ясо. Його здобували чоловіки на полюванні. На той час на Землі жили мамонти. Як же полювали намамонта? Викопували величезну яму-пастку, покривали її зверху жердинами, жердини маскували гілками. Мамонт міг випадково провалитися в таку пастку, але найчастіше мисливці спеціально здіймали шум, лякали мамонта вогнем і заганяли його в яму. Вибратися він уже не міг, мисливцям залишалося лише добити свою жертву. Після цього яма-пастка перетворювалася на комору, де зберігалася ціла гора м'яса, і люди могли жити спокійно, не турбуючись про те, як вгамувати голод.

Успіх полювання та збирання їстівних рослин багато в чому залежав від капризів природи: то лісова пожежа згубить дерева зі їстівними плодами і прожене звірів, то посуха знищить траву, яка давала людям їстівне зерно.

Мисливці, вирушаючи на полювання, не знали, що на них чекає: може, уб'ють великого звіра і забезпечать себе м'ясом на кілька днів, а може, весь день пробігають лісом у пошуках видобутку, а додому повернуться ні з чим.

І ось одного разу жінки помітили, що в тому місці, де зазвичай на кам'яній тертці перетирали зерна, виросли колоски з такими ж зернами. Вони здогадалися, що це проросли випадково розсипані зернятка. Спробували спеціально розсипати зерна – вийшло та ще й як: де впало одне зерно, виріс цілий колосок. Тепер уже можна було вирощувати зерно поруч із будинком, а не блукати у пошуках лісами та луками.

Траплялося так, що чоловіки, вбивши на полюванні дику свиню, приносили додому і поросят, що залишилися від неї. Поміщали дитинчат у загін, годували їх, вирощували... І виявилося, що тепер невдача на полюванні не страшна людям: ось вона, їжа, – у загончику біля будинку.

Так виникли землеробство та скотарство, так люди стали менше залежати від капризів природи.