Розробка класної години у початковій школі «Дружба
Класна година на тему: Дружба
Мета: створити умови для формування уявлення про дружбу як найважливішу моральну цінність
показати цінність та необхідність дружби, важливість друзів у сімейному та суспільному житті людини;
розвивати вміння аналізувати вчинки та співвідносити їх зі своїми, із загальними людськими цінностями;
розвивати навички співпраці з однолітками;
виховувати у школярів почуття доброзичливості, емоційно-моральної чуйності, розуміння та співпереживання почуттям інших людей.
Запланований результат: учні зможуть сформулювати поняття «друг», «дружба», назвати правила дружби; практикувати навички взаємодопомоги під час вирішення різних проблем; набути навичок роботи у співпраці.
Обладнання: комп'ютер, проектор, мультимедійна презентація, підручник А. Я. Данилюк "Основи світської етики".
I. Організаційний момент.
– Я рада знову бачити ваші обличчя, ваші очі. І гадаю, що сьогоднішній урок принесе нам усім радість спілкування один з одним. Успіхів вам і удачі!
II. Актуалізація знань
Перш ніж ми приступимо до вивчення нової теми, давайте згадаємо ті поняття, які ми вже з вами пройшли. А для цього ми свами розгадаємо кросворд. Розгадавши його, ми дізнаємось про тему сьогоднішнього уроку. (Кросворд на дошці)
Середина між марнотратством і скнарістю. (Щедрість)
Моральна цінність, що відноситься до людської діяльності, зразок вчинків людей та відносин між ними. (Добро)
Поняття виникло у Стародавню Грецію й у перекладі з латинського означало «обробіток землі». (Культура)
Середина між угідництвом та шкідливістю, безглуздістю. (Добролюбство)
Здатність людини визначати свою поведінку зурахуванням законів природи та суспільства. (Свобода)
Моральне правило, що регулює відносини для людей при розподілі благ, нагород і покарань, доходів тощо. (Справедливість)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- Молодці! Тема нашого уроку "Дружба".
- Сьогодні ми з вами з'ясуємо:
Що таке дружба?
Справжній друг – хто він?
Якими якостями повинен мати справжній друг?
Чому важливо дружелюбно ставитись один до одного?
Чому дружелюбність важлива не лише для мене, а й для всього нашого класу?
IV. Робота над поняттям "дружба", "друг".
Перш ніж говорити про дружбу необхідно визначити що таке дружба?
А) Бесіда (відповіді записуються на дошці)
- Отже, хлопці як ви вважаєте, що таке дружба?
- Навіщо вона потрібна людям?
Б) Робота зі словником
- Звернемося до тлумачного словника Ожегова.
Дружба - близькі відносини, що ґрунтуються на взаємній довірі, прихильності, спільності інтересів.
- Тобто. друг це той, хто…
Друг – це той, хто пов'язаний із кимось взаємною довірою, відданістю, любов'ю.
- Популярний інтернет-ресурс Вікіпедія визначає поняття дружби як…
Дру́жба — безкорисливі особисті взаємини між людьми, засновані на любові, довірі, щирості, взаємних симпатіях, спільних інтересах та захопленнях. Обов'язковими ознаками дружби є взаємність, довіра та терпіння. Людей, пов'язаних між собою дружбою, називають друзями.
– Володимир Іванович Даль у своєму знаменитому «Тлумачному словнику» наводить таке визначення дружби:
Дружба – …це безкорислива приязнь.
На перше місце знаменитий учений та письменник ставить безкорисливість.
- Як ви розумієтеслово безкорисливість? (Відповіді дітей)
Висновок: Ти товаришуєш із людиною не тому, що це вигідно. Ти товаришуєш з людиною тому, що вона близька тобі, близькі її інтереси, погляди.
- На жаль, часто буває так, що люди перестають дружити. Справа в тому, що наші інтереси, життєві пріоритети постійно змінюються, і люди, які оточують нас, не завжди змінюються разом з нами. Якщо раніше вас пов'язувало багато спільного: навчання, робота спільне коло знайомих, цілі в житті, то через якийсь час ви розумієте, що вас більше нічого не пов'язує.
- Але іноді люди цінують та зберігають дружбу на довгий час, наприклад (демонстрація фото):
Фіцжеральд та Ернест Хемінгуей
Дж.Р.Толкінен та Л.Керолл
Перша зустріч двох англійських письменників відбулася в 1926 на зборах англійського факультету в Мертон-Коледжі. Спочатку вони поставилися один до одного дуже насторожено, у своїй автобіографії "Наздожену радістю" Льюїс пояснює, чому: "З самого мого народження мене попереджали (не вголос, але маючи на увазі це як очевидність), що не можна довіряти папістам; відколи я вступив на англійське відділення, мені цілком ясно натякали, що не можна довіряти філологам. Толкін був і тим, і іншим". Але, незважаючи на це, невдовзі двоє молодих людей стали добрими друзями, якими залишалися протягом двадцяти років.
А.А. Дельвіг та А.А.Пушкін
Рання кончина Дельвіга вразила Пушкіна: «Ось перша смерть, мною оплакана», «Ніхто на світі не був мені ближче. », «Він був найкращий з нас». Пушкін перебирає турботи про його осиротілої сім'ї.
С.В.Рахманінов та Ф.І. Шаляпін
Дружба геніїв розпочалася у Приватній опері. Сергій Васильович наставляв співака у збагненні душі української класичної опери, допомагав конкретними вказівками при створеннісценічні образи. Також він був учителем Федора Івановича й у галузі теорії музики. Рахманінов у свою чергу дружбу і спільну роботу з Шаляпіним вважав одним із найсильніших, найглибших і найтонших художніх переживань свого життя. Його вражала титанічна міць обдарувань друга. Геніальних художників об'єднувала гаряча та безкорислива любов до високого мистецтва-музики. Вони годинами репетирували, готуючись до спільних виступів. Після цього на сцені був чудовий ансамбль. «Протягом років, - писала С.А. Сатина, - москвичі мали можливість насолоджуватися неповторними, єдиними у світі концертами, де два таких артисти виступали разом і приголомшували присутніх своїм неповторним виконанням». «Шаляпін підпалював Рахманінова, а Рахманінов задорив Шаляпіна. І ці два велетні, захоплюючи один одного, буквально творили чудеса. Це був уже не спів і не музика у загальноприйнятому значенні – це був якийсь напад натхнення двох найбільших артистів», – згадував письменник Н.Д. Телешів.
Цей список можна продовжити: П.І.Чайковський та Е.Гріг, Л.Толстой та І.Репін, І.Левітан та А.Чехов, А.Куїнджі та Д.Менделєєв тощо.
- Як ви вважаєте, що для цих людей було головним у дружбі? (Відповіді дітей)
- Як дружба цих людей вплинула на їхню творчість? (Відповіді дітей)
В) Робота з підручником
– Хлопці, а що дружні стосунки відрізняє від інших (дружніх, товариських)?
Г) Робота у групах.
Діти поділяються на 2 групи.
- Зараз ми з вами спробуємо скласти зведення правил, які сприяють збереженню дружніх відносин. І набір тих якостей, якими повинен мати справжній друг.
Для цього ми з вами поділимося на дві групи. Одна група запише, яких правил потрібно дотримуватися, щоб дружити.Друга група складе список якостей, якими повинен мати справжній друг. (Результати обговорюються, записуються на дошці)
На основі роботи в групах створюємо пам'ятку.
Пам'ятка (лунає дітям)
1. Чесність. Незалежно від ситуації, що склалася, справжні друзі завжди повинні залишатися чесними по відношенню один до одного. Довіра – дуже важливий чинник у відносинах. Якщо люди не можуть бути один з одним відвертими і їм є що приховувати, між ними ніколи не виникне справжня дружба.
2. Відданість. Відданість – це важка праця. Її треба день за днем доводити. Тільки віддана людина може стати добрим другом.
3. Гумор. Гумор є одним із найважливіших елементів нашого життя. Буває, що він зводить разом зовсім різних, на перший погляд, людей і довгі роки пов'язує їх міцною дружбою. Такі друзі завжди знайдуть як розвеселити один одного, а в потрібну хвилину – підтримати.
4. Прощення. Людська свідомість влаштована дивно. Найчастіше люди ображають найближчих із тих, хто в них є. Необхідно вчитися прощати, адже дружба – це дуже дорогий дар, який прикро втрачати через впертість та зайву гордість.
5. Надійність. Надійний друг – це та людина, з ким завжди можна поділитися своїми думками та секретами, не побоюючись колись про це пошкодувати. Такого друга дуже важко знайти і треба берегти.
6. Підтримка. Підтримка – це саме те, заради чого нам усім потрібні друзі. Якщо її відносини позбавлені – це не дружба. Причому підтримка має бути у всьому – і в нещастя, і в радості.
7. Вміння вислухати. Якщо дві люди говорять одночасно, не чуючи один одного, вони ніколи не доб'ються порозуміння. Справжні друзі повинні вміти не лише розповідати про свої проблеми, а йвислуховувати чужі.
8. Турбота. Друг – це не тільки людина, з якою приємно і весело провести час, це ще й та людина, яка може піклуватися, коли це необхідно.
9. Прийняття недоліків. У кожної людини є свої недоліки, які буває важко прийняти, але якщо ви цінуєте стосунки, ви повинні зробити це. Пам'ятайте, що ваш друг так само, як і ви складається наполовину з плюсів і наполовину з мінусів.
10. Повага. Наскільки близькі ви не були б з вашим другом, ви ніколи не повинні фамільярнювати по відношенню до нього. Зберігайте взаємоповагу. Тільки за його наявності дружба може тривати довго.
V. Підбиття підсумків. Рефлексія.
- Чому навчив вас цей урок?
- Коли дружбу можна вважати справжньою?
- Чи знадобляться вам знання, отримані на уроці, в житті?
Допомагайте один одному у скрутну хвилину, шукайте добрих і вірних друзів. Успіхів усім у пошуках справжнього друга! І дякую за урок!