Розробка уроку громадянськості на тему Почесна праця шахтаря (1 клас)

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА I - III СТУПЕНІВ № 3

ВІДДІЛУ ОСВІТИ АДМІНІСТРАЦІЇ МІСТА КІРІВСЬКЕ

«Почесна праця шахтаря»

Виховний час

в 1 класі

Підготувала: вчитель початкових класів

Орел-Дудицька Т. С.

Євченко Валентина Дем'янівна

м. Кіровське, 2016р.

Тема: Почесна праця шахтаря

Мета:

- познайомити з шахтарською професією, навичками необхідними людям цієї професії, формувати вміння спілкуватися та працювати у команді;

- розвивати мовлення, мислення, уяву школярів;

- виховувати позитивне емоційно-ціннісне ставлення до професії шахтаря, пізнавальний інтерес до неї.

Обладнання : пазли із зображенням шахти,

презентація «Шахтарські професії»,

дидактична гра «Допоможи шахтарю знайти спецодяг»,

ілюстрація знарядь праці,

аудіозапис пісні про шахтарів,

Хід уроку

І. Організаційний момент

Раз дзвінок, два дзвінок,

Сядемо ми за парти дружно

І лінуватися нам не треба.

ІІ.Актуалізація опорних знань учнів

(Пролунає стукіт у двері.)

Учитель: Хлопці, мені здається чи хтось дійсно стукає?

(Відчиняє двері. До зали входить Уголек.)

Вуголік: - Привіт, хлопці. Я – Уголек. Я приношу у ваші будинки тепло та затишок. Добувають мене з-під землі наймужніші люди! А хто це – ви дізнаєтесь із вірша.

1. Художнє слово

(Уголек читає вірш.)

Бути шахтарем так непросто,

Під землею завжди небезпечно.

Але професію шахтаря

Вибрав зовсім недаремно!

Шляхетно та почесно

Здобувати багатстволюдям,

Ваша «чорна» робота

Зігріватиме взимку нас буде!

Нехай чорні обличчя та руки,

І втома з ніг збиває,

І небезпечно під землею –

Вас це не лякає.

Уголек: То хто мене з-під землі видобуває?

Діти: Шахтарі!

Учитель: Навіщо нам потрібне вугілля? (Для опалення приміщень, для роботи електростанцій, …)

Кутик: Правильно.

2. Гра «Збери пазл»

- Хлопці, у вас у конвертах лежать пазли. Потрібно зібрати їх в одну картинку.

(Діти збирають пазл, виходить ілюстрація шахти).

– Що у вас вийшло?

ІІІ.Повідомлення теми та завдань уроку (Постановка навчальної задачі)

1. Художнє слово

– Послухайте вірш. Про кого воно?

Має ліхтар на касці

І обличчя у вугіллі, як у фарбі,

Він спускається в забій,

Рубає вугілля під землею.

Кожен знає, з давніх-давен

Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про шахтарів та їхню нелегку працю.

IV.Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу (Засвоєння нових знань та способів діяльності)

1. Презентація шахтарських професій

2. Бесіда

– Хто такі шахтарі?

3. Дидактична гра «Допоможи шахтарю знайти спецодяг»

- Хлопці, перед вами листочки із зображенням людини та одягу. Шахтарі ходять у шахту у спеціальному одязі, коротко він називається спецодяг. Давайте допоможемо нашому шахтарю знайти спецодяг. Потрібно за допомогою стрілочок з'єднати одяг із чоловічком.

- кофта (або сорочка),

4. Фізмінка

5. Дидактична гра «Що потрібно шахтарю для роботи у шахті»

- А тепер допоможемо шахтарю взятинеобхідні знаряддя праці.

(Із запропонованих ілюстрацій знарядь праці діти обирають необхідні).

- Зараз ми спустимося до шахти та подивимося, які машини допомагають шахтарям добувати вугілля.

– Як називається машина, на якій працює шахтар?

– Яким ще інструментом користуються шахтарі?

Шахтний комбайн та відбійний молоток – вірні помічники шахтаря. Шахтарська праця дуже нелегка та почесна.

- Хлопці, а як називається найбільша шахта у нашому місті, на якій працюють ваші батьки?

7. Фізмінка

V. Закріпленняі осмизління знань учнів

2. Бесіда

- Як одягнені шахтарі?

– Що в них на головах?

– Якими інструментами вони працювали?

3. Художнє слово

- Підніміть руки діти, батьки яких працюють на шахті.

- Що ви можете сказати про шахтарів та їхню працю?

(Діти читають вірші).

1. У нашому місті роботи багато

Скажімо: «Чесно трудиться народ!»

Славлять місто руки золоті,

Кожна річ по собі знайде.

2. Машиністи є і трактористи,

Є вчитель, є продавець.

Є художник, пекар та аптекар,

Кранівник, будівельник та коваль.

3. Але важливіше, скажімо по секрету,

Вгадали? Це не монтер.

Знає навіть маленьку дитину,

Нам потрібна професія шахтаря.

4. Він у забій йде на роботу,

Кутник хитає нам з тобою.

Підростемо – шахтарями ми будемо!

Чекай нас, шахто! Чекай, розріз рідний!

5. У мене ростуть роки,

Буде мені сімнадцять.

Де мені працювати тоді,

6. Гірницькі лампи не гаснуть,

Свій шлях пробиваючи у темряві.

Шахтарі живуть під землею,

Щоб було ясно на землі.

І вугілля тече із вибою

Тяжкою чорною річкою, -

Такі серця у шахтарів,

Шахтарський характер такий.

7. Недарма шахтарів гвардією звуть.

У них закон – бути першими у дорозі.

І якщо боги в небесах живуть,

Вони - підземні, безперечно, боги,

8. Бути шахтарем так непросто,

Під землею завжди небезпечно.

Але професію шахтаря

Вибрав зовсім недаремно!

9. Шляхетно та почесно

Здобувати багатство людям,

Ваша «чорна» робота

Зігріватиме взимку нас буде!

10. Нехай чорні обличчя та руки,

І втома з ніг збиває,

І небезпечно під землею –

Вас це не лякає.

11.Доля у шахтарів крута,

Крута, як вугільний пласт,

Але він за будь-які багатства

Її нікому не віддасть.

В ім'я спокою людського

Він свій забуває спокій, -

Такі серця у шахтарів,

Шахтарський характер такий.

VI. Підсумок уроку (Рефлексивно-оцінний)

Учитель: Наш урок добіг кінця.

- Про яку професію говорили?

- Що впізнали нового?

Давайте все дружно скажемо «Шахтарській нелегкій праці…»