РОЗРОБКА ВІДКРИТОГО УРОКУ з суспільствознавства - quot; Вороги душі та тіла - quot

РОЗРОБКА ВІДКРИТОГО УРОКУ
ВЧИТЕЛЯісторії та суспільствознавства
ОРЛОВОЇ СВІТЛАНИ МИХАЙЛІВНИ
Тема уроку:Вороги душі та тіла.
Мета уроку:дати учням уявлення про гармонійний розвиток людини та обґрунтувати згубний вплив на душевне та фізичне здоров'я людини психотропних речовин.
Освітні: -формує уявлення про ЗОЖ; отримує знання про сутність психотропних речовин, їх згубний вплив; розкриває на прикладах результати впливу психотропних речовин.
Розвиваючі: -формування умінь порівнювати, узагальнювати факти і поняття, що вивчаються, розвиток мови учнів, і, гартувати волю; забезпечувати ситуації емоційних переживань, розвиток інтелектуальних здібностей, розумових умінь.
Виховні: -вміння роботі у групі, культурі ведення діалогу.
Оформлення дошки:тема уроку, поняття: психотропні речовини, наркотик, тютюн, алкоголь; висловлювання давньогрецького філософа Сократа, плакати по ЗОЖ, плакат сувій, плакат мішень, чистий ватман, розграфлений на дві колонки.
Дидактичне забезпечення:підручник, зошит, ноутбук, мультимедійний проектор, екран, презентації, чисті листи А4, маркери, оціночні листи, анкети.
Провідні поняття теми:психотропні речовини, тютюн, алкоголь, наркотик.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань учнів
III. Вивчення нової теми
IV. Закріплення вивченого.
V. Підбиття підсумків уроку.
VI. Видача домашнього завдання.
I. ЕТАП.Організаційний момент. (2 хв.)
Сьогодні унас, хлопці, дещо незвичайний урок. До нас на урок прийшли гості, давайте вітаємо їх. /учні вітають/.Пауза.
Почну я урок із передачі свого позитивного та дружнього імпульсу у вигляді рукостискання, а ви його продовжите. І я зачекаю, поки він не повернеться назад.(під час рукостискання звучить музика)
II. ЕТАП.Актуалізація опорних знань учнів
Людство, знаючи, що кожному з нас дана лише одна можливість прожити своє життя на планеті Земля, здавна вирішує проблему: як найкраще прожити це життя. Одні роблять відкриття, інші співають найкращі пісні, треті просиджують за телевізором. І кожен по-своєму щасливий, поки здоровий.
Сьогодні на уроці всі разом створимо умови для отримання уявлення про гармонійний розвиток людини та обґрунтуємо згубний вплив на душевне та фізичне здоров'я людини психотропних речовин та тему нашого уроку: вороги душі та тіла.
Здоров'я. Здоровий спосіб життя. Зараз, порадившись у групах протягом двох хвилин, назвіть, що ви відносите до поняття здорового способу життя. Представники груп представлять результати.
Отже, підіб'ємо підсумок.
Що дає людині спорт? Відповідь на це питання у своєму проекті представила Олена Воробйова. Проект – презентація.
IIIЕТАП. Вивчення нової теми.
Як зберегти своє здоров'я?
Як не допустити у своє життя шкідливих звичок?
Різні речовини, які після вживання здатні змінити психічний стан людини (сприйняття, настрій, пізнавальну здатність та поведінку) загальна їх назва -Психоактивні речовиниВони можуть бути як природного (рослинного), так і штучного (синтетичного) походження. Які речовинивідносяться до їх числа, ви зараз самі спробуєте мені назвати: алкоголь, тютюн, деякі медичні препарати, наркотики та інші отруйні речовини.
Таба́к (лат. Nicotiána) — рід багаторічних та однорічних рослин сімейства Пасльонові (Solanaceae). Культивується як наркотичний засіб, що викликає короткочасну ейфорію.
Алкоголь (етиловий спирт) – це депресант, тобто речовина, що уповільнює всі процеси в організмі.
Нарко́тик (від грец. ναρκωτικός, що призводить до заціпеніння) — згідно з визначенням ВООЗ — хімічний агент, що викликає ступор, комусь або нечутливість до болю.
Що ж найголовніше для продавців психотропних речовин? Звісно прибуток. А хто є об'єктом їхньої уваги? Людина, не зайнята творчістю, працею, не знає, куди себе подіти, гарна мета для продавців «смерті»
А хто хоче стати мішенню?Пауза.
Нагадаю, що домашнім завданням для вас було приготування кричалок, слоганів з профілактики зловживання психоактивними речовинами, почнемо з переклички (йде перекличка1 група, 2 група і т.д.).
А зараз, порадившись протягом 5 хвилин назвіть короткочасні наслідки та результати тривалого впливу алкоголю, тютюну та наркотиків. Пізніше представники груп захистять ваші результати.
На дошці плакат у вигляді таблиці та представники вивішують свої результати.
Вчитель підбиває підсумок: А що з цього приводу говорять фахівці, уважно подивимося на екран.
- Порушення координації рухів
- зниження гостроти мислення
- підвищений ризик нещасних випадків
- смерть від передозування
Вчитель: звернемо увагу на думку фахівців.
Результати тривалого впливу:
- захворюванняалкоголізмом чи наркоманією
- Порушення функцій головного мозку
- провали у пам'яті
- захворювання нервової системи
- серцево-судинні захворювання
- Скорочення тривалості життя
- смерть від нещасних випадків
Хлопці, ми з вами познайомилися з наслідками вживання алкоголю та наркотиків, а які ж міри покарання за зберігання, придбання та збут психотропних речовин, хто з вас назве?
IV. ЕТАП Закріплення вивченого.(12 хв.)
Учасникам показують зображення. А вони мають назвати ту асоціацію, яка виникає у нього, коли він бачить це зображення. За цим принципом будується асоціативний ланцюжок.
Ведення нездорового образу яскраво відбивається на зовнішньому вигляді людини досить швидко.
Учень:За останні 10 років кількість смертей від вживання наркотиків збільшилася в 12 разів, а серед дітей - в 42 рази. Один наркоман робить наркоманами до 10 людей!
Учень:Статистичні дані щодо України.
500 тис. наркоманів перебувають сьогодні на обліку. За оцінками експертів, насправді їх уже понад 2 мільйони! Через кілька років їх кількість зросте вдвічі.
Дим від цигарок виходить кільцями,
І в хмільному чаді голова…
Вже давно не радіє сонцю
Дівчина душею своєю мертва.
П'яні компанії, гулянки,
Матері нещасні очі,
Цигарки, «травка» під подушкою
Та сестри солона сльоза.
День за днем живе вона без мети,
Втратила всіх своїх друзів.
Не приносять полегшення їй.
Потрібна доза, хоч помри!
Маминих сережок, кілець останніх
Їй вистачило дня на три дні.
Допоможіть люди! Дайте руки!
Їй самій не вирватися з пут.
Утримайте,взявши на поруки,
І повірте, що очі не брешуть.
Молять милосердя, захисту,
Сильного надійного плеча.
Совісті вичерпано кредити,
Так не відштовхніть з гарячого!
Щоб не загинули мільйони
Українців красивих, молодих,
Розгроміть брудні притони,
Раз і назавжди закрийте їх!
Уважно вдивіться в обличчя молодих,
Чи немає в них тривожної порожнечі?
І себе запитайте, як із трибуни:
«Що для їхнього спасіння зробив ти?»
Учень:Україна ніколи не стояла навколішки! Її топтали чоботи загарбників, її палили, терзали, вона вмирала і знову відроджувалася. Психоактивні речовини, що охопили Україну, не знищать молодь та дітей – наше майбутнє! А зараз я попрошу вас, що сидять тут, написати листа – напуття нащадкам, висловивши своє ставлення до зловживання психотропних речовин.
(На дошці плакат та кожен учасник обводить свою долоню, ведучий показує приклад)
Послання буде обов'язково передано до нашого шкільного музею.
V. ЕТАП. Підведення підсумків уроку.
Життя з її явищами можна уподібнити до сновидіння, фантому, міхура, тіні, блиску роси або спалаху блискавки і представляти його слід саме таким. Будда «Алмазна Сутра»
Про життя, про її цінність представлять свій проект дівчинки Зіміна Тетяна та Морозова Юлія. Проект презентації.
Якось Сократа запитали: "Що є для людини найбільш цінним і важливим у житті - багатство чи слава?" Великий мудрець відповів: "Ні багатство, ні слава не роблять ще людину щасливою. Здоровий жебрак щасливіший за хворого короля!"
Чи розкриває ця фраза тему нашого уроку?
Хороше здоров'я – одне з головних джерел щастя та радості людини, неоціненне його багатство, якеповільно і важко накопичується, але яке можна швидко і легко розгубити.
У вас на столах лежать аркуші оцінки. Оцініть вклад кожного у сьогоднішній урок за одну хвилину, представники груп зачитають результати.
VI. ЕТАП. Видача домашнього завдання.
Сьогодні ми розмовляли про те, чого ми не хочемо впустити у своє життя, а тема наступного уроку про вибір життєвого шляху будемо говорити про те, чим ми хочемо зайнятися в житті. Я роздам анкети, ви заповните їх. Результати
Сьогодні на уроці, ви всі попрацювали продуктивно, на цьому наш урок закінчено, дякую за співпрацю.