Розв’язання рівнянь
Мета уроку: знайомство з правилом знаходження невідомого віднімається.
1) Продовжити формування вміння розв'язувати рівняння з невідомими доданками; вчити вирішувати рівняння з невідомими віднімаються. Порівняти дані типи рівнянь через взаємозв'язок дій складання та віднімання. 2) Розвивати операції мислення (аналіз, синтез, порівняння, класифікацію), моделювальну діяльність, просторове мислення. 3) Формувати систему цінностей, спрямовану максимальний внесок кожного у колективну діяльність.
Методи навчання: проблемно-пошуковий метод.
Форми пізнавальної діяльності учнів: поєднання фронтальної форми роботи з груповою та індивідуальною.
Підручник з математики 1 клас. Аргінська І.І.
Демонстраційний матеріал: таблиця з латинськими літерами, таблиця з поняттям рівняння, магнітофон для фізкультхвилинки.
Зміст уроку:
1. Організаційний момент.
Організація класу, перевірка готовності до уроку, завдання позитивної мотивації.
– Кожен урок – відкриття. Сьогодні ми відкриватимемо для себе щось нове. Це нове пов'язані з поняттям “рівність” і “невідоме число”. Здогадалися, про що йтиметься на уроці? ( Про рівняння.) Що таке рівняння? (Рівність, в якій є невідоме число.)
Як завжди на уроці повторюватимемо те, що нами вже було відкрито.
На дошці числа: 15, 7, 8.
Що ви можете про них сказати?
Діти: 7 та 8 – однозначні числа, 15 – двозначне число. З ними можна скласти вирази.
– Складіть, будь ласка, запишіть у зошиті. Що вийшло?
Перевірка на дошці.
– Що ми зараз згадали?
Діти: Що дії додавання тавіднімання взаємопов'язані.
– Змініть першу рівність так, щоб другий доданок був невідомий. Що вийшло? (Рівняння.) Розв'яжіть його.
Перевірка на дошці.
Як ми знаходимо невідомий доданок?
Діти : Щоб знайти невідомий доданок потрібно від суми відняти відомий доданок.
– Змініть третю рівність так, щоб віднімання було невідоме.
Що вийшло? (Рівняння.)
Перевірка на дошці.
– Як його вирішити? Що невідомо? (Віднімається.) Чому в третій рівності одно віднімається? (7) Як отримати 7?
Щоб знайти віднімання, потрібно зменшуваного відняти значення різниці.
Чим схожі рівняння?
Діти: Вони однакові числа. І вирішуються вони однаково, дією віднімання.
А тепер правило розв'язання рівняння з невідомим вичитуваним прочитайте у підручнику на сторінці 118 № 293
– Порівняйте пари рівнянь. Який між ними зв'язок?
5. Закріплення. Рефлексія.
Розв'яжіть у зошиті перше і друге рівняння № 293 за варіантами.
1 варіант: 13-а = 5
2 варіант: 17-n = 9
Перевірка рішення на дошці.
17 - n = 9
n = 17-9
Вдома складіть три своїх рівняння з невідомими віднімаються і вирішіть їх.
Під музику вчитель спокійно та повільно говорить.
“Сядьте зручніше, розслабтеся, закрийте очі, руки на коліна долонями вгору, уявляйте все, про що я говоритиму.
Уявіть у собі серце маленьку зірочку. Ця зірочка складається із двох половинок. Перша половина - те, про що ви мрієте і на що сподіваєтесь. Друга – те, що ви робите, щоб досягти успіху. Малюйте доти, доки не відчуєте, що досягли мети і вам вдалося те, чого ви прагнули. Подумкипорадуйтеся: "Я заслужив успіх!" Розплющіть очі і скажіть упевнено: “Я зможу зробити те, що мені треба зробити!”
1)Виділення "зайвого об'єкта"
Завдання №295 на сторінці 119.
Назви "зайвий" малюнок. Поясни свою відповідь.
"Зайвий лівий малюнок у нижньому ряду, тому що там діти йдуть до школи, а на інших - зі школи" "А ще він зайвий, тому що на ньому діти йдуть, а на інших - стоять".
“Зайвий малюнок лівий у верхньому ряду, там будинок, але в інших школа”.
“Зайвий малюнок правий у нижньому ряду, там зима, інших літо”.
"Зайвий малюнок правий у верхньому ряду, на ньому хлопчиків менше ніж дівчаток, на інших - порівну".
“Зайвий малюнок середній у верхньому ряду, там усі діти розмовляють, інших – один каже – інші слухають”.
2) Види багатокутників.
– Як називається постать? (трикутник)
– Чи можна назвати по-іншому? (багатокутник)
– А ще? Коли ми ще не знали багатокутників, як називали такі постаті? (замкнуті ламані лінії)
Що можна сказати про латинські літери, які використані для позначення фігур? ( Вони пишуться так, як і українські) Назвіть літери, які й читаються як українські. (М,А,О,К)
МАН, МНВ, МАВ, МОС, МСК, МОК.(6)
Скільки інших багатокутників?
НАОС, ВНСК, ВАОК. (3)
Скільки всього? Запишемо вираз.
3) Двозначні числа. Розряд десятків.
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
– Чим схожі, чим різняться числа першого та другого рядків? (У них різні цифри у розряді одиниць, і різні – у розряді десятків)
– На скільки, кожне число другого рядка, менше від числа, що стоїть над ним?
- Яка загальна назва підходить усім числам?(двозначні)
– Далі завдання виконуватимете двома групами.
Працюватимемо з числами другого рядка. Перша група випише числовий ряд, у якому перше число – найменше двоцифрове число, всього в ряді – 5 чисел. Друга група запише числовий ряд – перше число якого – сума чисел 8 та 7, у ряді 5 чисел.
- Зменши на 10 кожне число числового ряду. Запиши результат
10 11 12 13 14
15 16 17 18 19
0 1 2 3 4
5 6 7 8 9
- Яка загальна назва підходить усім отриманим числам? (однозначні)
– Що сьогодні відкрили для себе нового?
- Що найбільше сподобалося, було найцікавішим?
Накресліть дві "чарівні лінійки". За якими критеріями оцінюватимете свою роботу? (Краса і правильність) Поставте хрестик на кожній з них.