Щільність речовини
Урок з організації проектної діяльності.
Мета уроку:
Сформувати поняття про щільність речовини, як про фізичну величину. Розвивати навички з дослідницької діяльності учнів у процесі експериментального визначення густини тіл та встановлення зв'язку трьох фізичних величин маси, обсягу та густини.
- Сформувати поняття щільності речовини, одиниці виміру нової фізичної величини в системі СІ; - систематизувати знання учнів про взаємозв'язок щільності, маси та обсягу тіл у процесі проведення експериментальних досліджень;
- Демонструвати отримані знання на практиці.
- розвивати навички постановки дослідів та використання вимірювальних приладів;
- розвивати вміння виділяти головне, порівнювати та узагальнювати;
- Розвивати вміння учнів працювати самостійно;
- виховувати відповідальність за результати своєї діяльності та колективу;
- виховувати інтерес до фізики як засобу пізнання світу.
Обладнання:
Мензурки, судини з водою, циліндри з різних речовин, ваги з різновагами, нитки, таблиці щільностей деяких речовин, лінійки, болт, гумка циліндричної форми, пластиліновий паралелепіпед, мірний циліндр з медом, порожній мірний циліндр аналогічної форми, два паралелепіпеди з різних речовин, пластилінова фігурка, алюмінієвий циліндр. Листи зі списком експериментальних досліджень, вісім оціночних аркушів для роботи в групах, аркуші з творчим домашнім завданням. Персональний комп'ютер та проектор. Презентація «Щільність речовини»
1. Організаційний момент.
2. Занурення у проект.
3. Організація діяльності.
4. Здійснення діяльності.
6. Підбиття підсумків. Рефлексія.
7. Домашнє завдання.
ІОрганізаційний момент.
Наголошую на відсутності, перевіряю наявність необхідних аксесуарів до уроку. За допомогою персонального комп'ютера та проектора заняття починається з демонстрації презентації «Щільність речовини».
Демонструючи слайд № 1, оголошую тему уроку та мету.

II Занурення у проект.

- На першому слайді ми бачимо, що маси речовин дорівнюють, а обсяги різні. З другого краю слайді показано, що обсяги однакові, а маси речовин різні. Як це можна пояснити? Яка фізична величина може характеризувати цю різницю?
- Існує така величина, називається – щільність. Щільність різних речовин різна. Тому, якщо маси рівні, а обсяги різних речовин різні, то густини цих речовин різні. Якщо за рівних обсягах різних речовин, маси різні, то щільності цих речовин також різні.

Під час демонстрації слайду пояснюю, що показує щільність речовини. Як позначається густина, її одиниці виміру і як можна визначити густину речовини.

- На цьому слайді міститься таблиця густини деяких речовин. Щільність визначають експериментально. Існують таблиці щільності деяких твердих тіл, рідин та газів. Звертаю увагу на виділені значення щільності льоду, води та водяної пари. Учні бачать, що речовина одна й сама, а агрегатний стан різний. Пропоную учням сформулювати висновок самостійно, тільки після цього висвічується правильний висновок на слайді.
- Ми познайомилися з поняттям щільності, дізналися нову формулу, одиниці виміру, але залишилося багато питань.
Слайд № 6. Запитання, питання, питання…
Демонструючи слайд, формулюючи серію невирішених питань, цим окреслююпроблемне поле.

- Для глибоко розуміння цієї теми та перевірки істинності цієї теорії необхідно провести експериментальні дослідження та спробувати відповісти на поставлені питання.
– Для цього сьогодні пропоную вам виконати експериментальні дослідження методом проектів. Демонструючи слайд № 7, формулюю загальні завдання проекту та послідовність його виконання

III Організація діяльності.
Учні розбиваються групи, розподіляють ролі групи. Вибирають із запропонованого переліку (див. додаток 1), який експеримент вони показуватимуть, та повідомляють вчителю.
IV Здійснення діяльності.
Маючи порядок виконання роботи на слайді № 7, учні приступають до виконання експерименту. Працюють самостійно, спільно і кожен відповідно до свого амплуа. Вибирають необхідне обладнання на лабораторному столі, виготовляють саморобні конструкції. Готують презентацію результатів. За потребою консультуються з учителем.
Групи учнів згідно з номером експерименту в додатку 1 демонструють свої досліди, одночасно розповідаючи про цілі, завдання. Пояснюють процеси виконання, формулюють отримані висновки. Обговорюють та оцінюють свою діяльність, а також діяльність інших груп. Результати самооцінки та взаємооцінки заносять до довільних оціночних листів. Заповнені оціночні листи здають учителю.
VI Підбиття підсумків. Рефлексія.
Учні самі підбивають підсумок уроку. Повертаємось до слайду № 7 та учні, відповідають на питання, поставлені перед початком проектної діяльності. Діляться враженнями. Говорять, що сподобалося, а що не сподобалося. Вчитель, використовуючи оціночні листи, говорить про успіхи груп та окремих учнів.
VII Домашнє завдання.
§ 21, 22 відповісти на запитання до параграфів.
Перишкін А. В. Фізика. 7клас: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. - Москва: Просвітництво, 2007 р. Пропоную учням вдома виконати творче завдання. Кожен учень отримує аркуш із домашнім завданням. Візьміть шматок мила, що має форму прямокутного паралелепіпеда, на якому позначено його масу. Виконавши необхідні вимірювання, визначте щільність мила. Провести дослідження, визначити чи змінюється щільність мила при зменшенні його маси та обсягу.
Список експериментів для визначення щільності тіл або речовин, дослідження та встановлення зв'язку між масою, об'ємом та щільністю.
Визначте щільність двох циліндрів, що мають однакові об'єми. З яких речовин виготовлені ці циліндри? Обладнання: Мензурка, посудина з водою, циліндри, ваги з різновагами, нитка, таблиця густини деяких речовин.
Визначте щільність двох паралелепіпедів, що мають однакові маси. З яких речовин вони виготовлені? Обладнання: два паралелепіпеди, лінійка, ваги з різновагами, таблиця щільності деяких речовин.
Досвід № 3.Визначити щільність пластилінової фігурки, що має неправильну форму. Обладнання: Лінійка, ваги з різновагами, пластилінові фігурки.
Є алюмінієвий циліндр. Визначити, чи є у ньому порожнечі? Обладнання: Мензурка, посудина з водою, циліндр, ваги з різновагами, нитка, таблиця густини деяких твердих тіл.
Визначити щільність пластилінового паралелепіпеда, розділіть його навпіл і знову визначте щільність однієї з двох частин. Що станеться із щільністю пластиліну? Обладнання: пластиліновий паралелепіпед, лінійка, ваги з різновагами.
Знайти густину болта. З якої речовини вінвиготовлений? Обладнання: болт, мензурка, ваги з різновагами, посуд з водою, нитка, таблиця густини деяких твердих тіл.
Визначити густину меду в посудині. Перелийте частину меду в порожню посудину і визначте щільність частини меду, що залишилася? Як зміниться густина? Обладнання: мірний циліндр з медом, порожній мірний циліндр аналогічної форми, ваги з різновагами.
Визначте щільність гумки циліндричної форми. Обладнання: гумка циліндричної форми, лінійка, ваги з різновагами.
Кучер Світлана Володимирівна
Список використаної літератури.
1. Перишкін А. В. Фізика. 7клас: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. - Москва: Просвітництво, 2007 р.
2. Лукашик І. В., Іванова Є. В. Збірник завдань з фізики для 7-9 класів загальноосвітніх установ. - Москва: Просвітництво, 2007 р.
3. Антипін І. Г. Експериментальні завдання з фізики у 6 – 7 класах. - М.: Просвітництво, 2000 р.
4. Кирик. Л. А. Фізика-7. Різнорівневі самостійні та контрольні роботи. - Москва.: Ілекса, 2002 р.