ЩО ВИВЧАЄ НАУКА ЕКОНОМІКА ОСНОВНА ПРОБЛЕМА ЕКОНОМІЧНОГО ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА ТА ЕКОНОМІЧНОЇ НАУКИ

УРОК № 1. ЩО ВИВЧАЄ НАУКА ЕКОНОМІКА? ОСНОВНА ПРОБЛЕМА ЕКОНОМІЧНОГО ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА ТА ЕКОНОМІЧНОЇ НАУКИ: ОБМЕЖЕНІСТЬ РЕСУРСІВ І БЕЗМЕЖНІСТЬ ПОТРЕБ

Мета уроку: сформувати в учнів знання про економіку як науку; з'ясувати, у чому полягає суть основної проблеми економічного життя суспільства; формувати розуміння обмеженості ресурсів та безмежності людських потреб; розвивати вміння учнів аргументувати свою думку; виховувати толерантне ставлення до погляду своїх однокласників.

Основні поняття: виробництво, обмін, розподіл, споживання, обмеженість, економіка, ресурси, безмежність потреб.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учня

Гра «Вільний мікрофон»

Передаючи один одному уявний мікрофон, учні визначають, що, на думку, вивчає наука економіка.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Сьогодні ви навчаєтесь у школі, у майбутньому отримаєте професію. І ким би ви не стали – вчителем, лікарем, військовим, бізнесменом, артистом чи спортсменом – ви житимете за певних економічних умов. Економіка є невід'ємною складовою вашого життя. Що означає саме поняття «економіка»?

IV. Вивчення нового матеріалу

Економіка - це сфера життя суспільства, в якій на основі використання різноманітних ресурсів здійснюється виробництво товарів та послуг, обмін ними, їх розподіл та споживання.

• Використовуючи ключові слова споживання, суспільство, ресурси, виробництво, обмін, розподіл, спробуйте схематично чи малюнки зобразити визначення економіки як науки.

• Прочитайте у підручникувизначення понять «виробництво», «обмін», «розподіл» та «споживання»; випишіть ці терміни у зошит.

Складові економіки, які тісно взаємопов'язані Виробництво – це поєднання факторів виробництва з метою отримання споживчих благ (ручки, зошити, зачіски, знання). Обмін – це рух товарів від виробника до споживача. Розподіл одержаних грошових доходів у результаті обміну. Споживання вироблених кінцевих товарів та послуг.

Творче завдання №1

Покажіть графічно взаємозв'язок складових економіки (див. додаток 1).

Економіка як наука виходить із суперечності безмежності людських потреб та обмежених ресурсів для їх задоволення, в чому ви зможете переконатися, виконавши таке завдання.

Творче завдання №2

Уявіть, що кожному з вас запропоновано сто гривень (умовно). Запишіть на аркуші паперу, що ви придбаєте насамперед і що ви хотіли б придбати ще. Чи зможете ви купити все, що захочете? Хто із вас повністю задовольнив свої потреби?

Нехай вам запропонують ще по 1000 гривень. Продовжуйте розпочатий список. Чи ви задовольнили усі свої потреби у цьому випадку? Чи виникло у вас бажання задовольнити ще якісь потреби?

Обговорення (задайте учням запропоновані питання та обговоріть їх у класі)

1. Який висновок можна зробити з цієї вправи? (Потреби людини безмежні, а ресурси задоволення потреб обмежені.)

2. У чому виявляється обмеженість ресурсів? (Ми не можемо мати все, що хочемо.)

3. Обмеженість ресурсів для кожного – це проста відсутність грошей чи результат недостатньої кількості та неповного використання ресурсів у суспільстві? (Це результат недостатньогокількості та неповного використання ресурсів у суспільстві. Гроші грають лише роль посередника. Просте збільшення кількості грошей у обігу не призведе до повного задоволення потреб усіх його членів.)

4. Як ви вважаєте, проблема обмеженості існує тільки в нашій країні, чи вона є характерною для всіх країн? (Характерна для всіх країн світу.)

5. Чи можна стверджувати, що є люди, здатні відмовитися від багатьох благ (наприклад, ченці в монастирях), і це означає, що проблеми обмеженості ресурсів для них не існує? (Звичайно, завжди можна назвати виняток із правил, але щодо даного конкретного питання слід зауважити, що йдеться не лише про матеріальні потреби. Нескінченність буде характерною і для потреб духовного характеру.)

Ви переконалися, що після задоволення одних потреб у людини відразу виникають інші, що є свідченням їхньої безмежності.

Обмеженість ресурсів побічно (не прямо) виявляється у недостатній кількості грошей, які ми маємо в даний момент, що є результатом недостатньої кількості ресурсів або неповного використання ресурсів суспільством. Обмеженість ресурсів певною мірою відносна, адже вона обумовлена ​​рівнем потреб. Обмеживши потреби, можна зменшити і обмеженість ресурсів. Проте, деякі ресурси, і, насамперед, невідтворювані, обмежені самою природою, отже, рано чи пізно вони вичерпаються. До таких ресурсів належать насамперед корисні копалини (ресурси нафти, газу, вугілля). Обмеженими є площі чорноземів, водойм, річок, лісів тощо. в умовах обмеженості ресурсів суспільство (особа) здійснює вибір, щоб він був найкращим, найвигіднішим, оптимальним таефективним. Отже, економіка - це наука про оптимальний вибір, який призвів би до найповнішого задоволення потреб.

V. Закріплення нових знань та вмінь учнів

Розділіть сторінку зошита на три частини. В одному стовпчику запишіть свої потреби, а в другому – шляхи, якими їх

можна задовольнити. Тепер уявіть, що такі самі потреби, як і у вас, виникли у всіх людей планети. Запишіть у третій колонці, як можна вирішити проблему задоволення цих потреб у глобальному масштабі.

Запитання для обговорення та завдання

1. Проаналізуйте, чи вистачить ресурсів планети, щоб задовольнити потреби людей.

2. Як ви вважаєте, потреби змінюються чи залишаються колишніми? Від чого це залежить?

3. Проаналізуйте за наведеною схемою етапи розвитку людської культури з погляду зміни потреб.

наука

4. Чи й надалі змінюватимуться потреби?

VII. Домашнє завдання

Розробити відповідний матеріал підручника.