Технологія - Майстерні - на уроці фізики на тему - Залежність тиску від площі та маси тіла
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Мета уроку: Визначити, яких величин залежить тиск, розв'язати завдання з нової теме.
Обладнання:
- кодоскоп,
- слайд із зразком виконання роботи (обведена рука на аркуші у клітку),
- посуд з річковим піском,
- дві дощечки із забитими цвяхами,
План уроку:
- Організаційний момент.
- Проблемна ситуація.
- Вирішення задач.
- Підсумок уроку, домашнє завдання.
- Привіт, діти. Перш ніж перейти до уроку, я хотіла б, щоб ви уявили собі зиму, глибокі кучугури, і ви катаєтеся на лижах у Срібному борі, наприклад. Навколо чисте свіже повітря, співають пташки. Які у вас виникають при цьому відчуття?
Діти діляться ними.
- А тепер уявіть себе там же, але вже на ковзанах.
Хлопці починають змінювати свій вираз обличчя, "їм важко йти на ковзанах по кучугурах".
- Отже, якого висновку ми дійшли? … А тепер давайте ми все це перенесемо на наш предмет і тему. Значить тиск, що виробляється тілом на опору, залежить від площі опори, але у зворотній пропорційності запишемо це: p 1/s.
- А зараз я попрошу вас на чистому аркуші записати вашу масу (m=…) і обвести на ньому вашу ліву чи праву долоню. Тепер поміняйтеся листами і порахуйте площу долонь сусіда, за умови, що 4 клітини це 1см2, 1м2 = 10000см2.
Чудово, тож нам відома ваша маса, площа опори в системі СІ, давайте тепер з'ясуємо тиск, який ви чинили б, якби стояли
а) на одній руці; (12) Б) на двох руках.
Формули обчислення площі дітям відомі (p=F:s).
Орієнтовна робота налистку. (Додаток)
Потім ми обмінюємось роботами, деякі з них ми вивішуємо на дошці та аналізуємо.
- Добре, а уявіть у вас на прогулянці сталася НП – у вашого товариша зламалися або зламалася лижі(а), і тепер вам доведеться діставатися стоячи разом на одній парі лиж. Що ми можемо сказати про тиск.
- Правильно, воно збільшиться, отже тиск також залежить від маси тіла, і ця залежність пряма: p m.
- Таким чином, ми можемо з вами зробити наступний висновок щодо залежності тиску, запишіть його у зошитах самостійно. А тепер, я думаю, вам неважко назвати тему нашого сьогоднішнього уроку.
Далі на уроці ми вирішуємо завдання:
1. З підручника – вправа №12 (№2),
2. Лелека спочатку стояв на двох ногах, а потім одну ногу підтиснув. Збільшився чи зменшився при цьому його тиск на ґрунт і у скільки разів? Як ви думаєте, чи змінилася глибина сліду ноги лелеки, коли він став на одну ногу? Чи залежить глибина сліду від того, на якому грунті він стоїть – болотистій чи сухій та твердій?
- А ось подивіться наступного моменту (перед учнями ставиться посудина з річковим піском і на нього ми поміщаємо дві дощечки із забитими цвяхами, причому перша ставиться капелюшками цвяхів донизу, а друга – вістрям) – рис. 2.

- Як ви думаєте, що свідчить чи про що свідчить даний досвід. Відповідь у вигляді ваших міркувань, будь ласка, запишіть вдома у зошитах. Домашнє завдання – §34, вправа №12 (№3).