Тема Прикметник як частина мови
Цілі уроку: учні будуть:
- узагальнювати знання про прикметник як частини мови;
- встановлювати зв'язок прикметників з іменниками;
- визначати рід, число і відмінок прикметників;
- писати закінчення прикметників;
- розвивати вміння розпізнавати прикметники в тексті;
- розвивати орфографічну пильність;
- співпрацювати один з одним, допомагати один одному.
- Організаційний момент.
Всіх на вулицю кличе,
Виходжу з дому я
Привіт, вулицю моя!
- Вранці сонечко встає,
Всіх на вулицю кличе,
Виходжу з дому я Привіт, Батьку моя!
(Діти вітають один одного)
Вчитель: Ти усмішкою, як сонечком, бризки,
Виходячи зранку з воріт.
Розумієш, у кожного у житті
Чимало бід і турбот.
Хіба будь-які нам похмурі обличчя
Чи чиясь сердита мова?
Ти посмішкою зумій поділитися
І іскру у відповідь запалити.
Подаруйте посмішку один одному.
-Приємного Вам навчального дня! - На дошці ви бачите три хмарки. Яке вам подобається? Я рада, що у вас гарний настрій. Сподіваюся, до кінця уроку гарний настрій буде у всіх. 2. Повідомлення теми уроку:
Вчитель: Сьогодні маємо важливий урок.Нам належить узагальнити знання про прикметник. Але не можна забувати, що урок української мови – це урок навчання грамотної, правильної мови.
3. Актуалізація отриманих знань. а) Вчитель: Зараз ми з вами перенесемося в театр і побачимо уривок із твору Фонвізіна «Недоук».
Правдін: Граматика, що ж ви в ній знаєте?
Митроф. Багато. Іменник і прикметник.
Правдін: Двері, наприклад, яке ім'я: іменник чи прикметник?
Митроф. Двері? Які двері?
Правдін: Які двері? Ось ця!
Митроф. Ця? Прикметник.
Правдін: Чому ж?
Митроф. Тому що вона додана до свого місця. Ось біля комірчини жердину тиждень стоїть ще не навішена: так та поки що іменниця.
Правдін: Так, у граматиці він сильний! Учитель: Хлопці, ви згодні з поясненням Митрофанушки?
- Вам сподобалася промова героїв?
-Що називається іменником?
б) Човен паперовий,
Зате ми – відважні!
Дорогі частини мови
Приготуйтеся: Чекає на нас зустріч!
- Ви потрапили на острів іменників.
– Вас зустрічають господарі острова (на дошці малюнок «острів іменників»). Що ви можете розповісти про кожну з цих іменників?
Діти: сніжок - сущ. М. н. Од.ч. в. п.
Птах - сущ. Ж.Р. од.ч. в.п.
Ранок – сущ. Ср.р. од.ч. в.п.
Вчитель: на дошці ви бачите моделі самостійних частин мови. Визначте серед них модель іменника. Доведіть правильність відповіді. 4. Підготовка до засвоєння нових знань. Учитель: Ми залишаємо острів іменників, щоб відвідати інший, не менш загадковий – острів прикметників. З собою в подорож візьмемо іменники (картки): сніжок, птах, ранок.
- Щоб потрапити на острів, треба назвати пароль: питання, на які відповідають прикметники.
Діти: який? яка? яке? які?
Вчитель: Ми з вами на острові прикметників, але щоб по ньому вільно можна було переміщатися, дайте відповідь на запитання: що позначають прикметники?
Діти: ознаки предметів.
Вчитель: Послухайте, що про себе говорять мешканці цього острова:
У іменників часом
Не життя, а просто нудьга!
Ні запаху, ні звуку!
Але якщо нас до них прикласти,
Їм веселіше житиме:
Ось гучний стукіт,
Ось нищівний удар,
Ось дзвінкий м'яч,
Весняний садок, рідна мова.
- Хто був найуважнішим і помітив, з якою частиною мови пов'язані прикметники?
Діти: з іменником.
Вчитель: прочитайте, які прикметники зустрічають нас на острові.
Діти: боязкий, ранній, красивий.
Вчитель: до якого з іменників ви підберете прикметники?
Діти: боязкий сніжок, ранок, красивий птах.
Вчитель: визначте модель прикметника за граматичними ознаками. 5. Масаж рук.
Один два три чотири
Хто живе у моїй квартирі?
Тато, мама, брат, сестричка,
Кішка Мурка, два кошеня,
Мій щіг, цвіркун і я –
Ось і вся моя сім'я. 6. Засвоєння нових знань.
а) Вчитель: просхиляйте ( 1ряд - боязкий сніжок; 2ряд - ранній ранок; 3 ряд - гарний птах)
- які закінчення мають прикметники в чоловічому роді? У середньому? У жіночому роді?
- Як визначити відмінок прикметника?
б) Хлопчик Боря на хмарі написав таке: Пливе човен по річці сіре, велике.
А на човні пливутьвеселі друзі,
І везуть вони із собою кумедна гра.
Що це за гра?
Краще далі я вам напишу слова.
У небі зірки яскрава світять і горять
А друзі із запитаннями до вас уже поспішають.
Хлопчик Боря відійшов, ще раз він прочитав,
Але помилок не виявив.
Він вирішив заплутати вас.
Хто виправить все оповідання?
Вчитель: чого не знав Боря?
Діти: він не знав, що прикметники узгоджуються з іменниками в роді, числі, відмінку.
Вчитель: як треба вчинити, щоб правильно написати закінчення прикметників?
Діти: треба поставити питання від іменника до прикметника.
Вчитель: не хочеш залишитися з носом, перевіряй закінчення питанням.
- випишіть словосполучення в зошит без помилок; вкажіть рід, число, відмінок прикметників.
7. Фізмінутка. 8. Закріплення нових знань.
а) Робота у парах.
Вчитель: Визначте відмінок прикметників, і з'єднай лінією:
(Завдання на картках)
рідному місту в.п.
про великого поета р.п.
далеким польотом д.п.
гарну шубу В.П.
біля високого паркану тощо.
для коханої мами п.п. до далекого моря
для рідного села
про маленького братика
у доброго хлопчика біля високої берези
про відкриту душу
про дорослу дочку
- Що потрібно знати для того, щоб визначити відмінок прикметника? б) Коментований лист.
У зимовому тумані встає холодне тьмяне сонце. Спить засніжений ліс. Мешканці лісу поховалися від лютого холоду. Раптом ніби вітерець прошумів над притихлим лісом. Це зграйка кліщів промайнула над лісовою галявиною.
- Розберіть за членами пропозиції. Всі орфограми виділіть зеленоюручкою. Визначте відмінок прикметників. Вчитель: клісти – це птахи, що зимують. Взимку найнеспокійніше за птахів. За наших горобців, галок, синиць. Адже дуже холодно в повітрі їм. Чи допоможемо ми таким беззахисним? Їх треба годувати. І тоді їм буде легко пережити холод.
в) Самостійна робота.
Вчитель: - вставте закінчення, визначте відмінок:
Вчитель: хлопці, сьогодні ви побували на острові прикметників. Що вам запам'яталося?
- Візьміть картки та заповніть їх:
Прикметник означає___________________. Змінюється_по__________________.
Пов'язано з ____________________. Член пропозиції:___________________ - Хлопці, візьміть свою хмаринку з виконаним завданням і опустіть в кишеню до хмаринки-настрою. Мені буде цікаво дізнатися, з яким настроєм ви залишаєте урок і що ви запам'ятали на уроці. 10. Домашнє завдання.
(На картці у кожного на столі)
зимовий день, чудова погода, легкі сніжинки, липкий сніг, веселий сніговик, грати в сніжки.
- Виділіть орфограми у словах.
- Визначте рід, число, відмінок прикметників.