Тема уроку Поведінка споживача - (програма - Сучасна економіка - )
Розділи: Економіка
“..діти не повинні наповнюватися знаннями механічно, ми повинні навчити їх здобувати знання, навчити їх вчитися…”
Тип уроку – освоєння нових знань.
Цілі:
-
ознайомити із суверенітетом споживача;
- визначити маржинальну та сукупну корисність;
- сформувати основи економічного мислення учня для аналізу та раціональної оцінки взаємодій економічних суб'єктів;
- вивести закон спадної граничної корисності та правила максимізації корисності;
- навчити розрізняти два підходи до вивчення корисності: кардиналістський та ординалістський.
Запланований результат:
-
учні повинні розуміти і пояснювати, як споживачі роблять вибір і чому цей вибір завжди індивідуальний;
- перераховувати причини теорії поведінки споживача;
- знати і пояснювати, як на вибір впливають ціни товарів, дохід та переваги
- розрізняти кардиналістські та ординалістські підходи до аналізу корисності та поведінки споживача;
- вміти пояснювати взаємозалежність граничної та загальної корисності у графічній інтерпретації;
- вміти формулювати правило максимізації корисності.
Оснащення уроку:
-
цукерки, вода, склянки, stickes , ключові терміни, умова завдання написані на дошці, калькулятори, олівці, лінійки.
Основні терміни та поняття:
-
cуверенітет споживача;
- корисність;
- маржинальна (гранична) корисність;
- сукупна (загальна) корисність;
- закон Госсена.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент: перевірка присутніх, постановка перед учнями цілей та завданьуроку, знайомство із планом уроку – 2 хв.
Завдання вчителя включити учнів у реальні дії, спровокувати дискусію в аудиторії класу, “спонукати” учнів до обговорення та аналізу ситуацій та прийняття рішення. Завдання учнів: здобути знання про види корисності, вивести взаємозв'язки параметрів, проаналізувати ситуації, що склалися, і сформулювати правило максимізації корисності. Протягом уроку за кожну правильну відповідь учні одержують жетони. Робота учня, який отримав 5 і більше жетонів, оцінюється "відмінно", 3-4 жетони - "добре".
2. Вивчення нового матеріалу – 30 хв.
Пояснення нового матеріалу проводиться у активній формі.
- Сьогодні у нас пройде незвичайний урок, приємний, корисний та “легкозасвоюваний”. Хто з вашого класу любить їсти цукерки? (Все, за винятком дівчаток, які дотримуються дієти). Хто зараз хоче з'їсти цукерку? (замислюються). Безкоштовно? (Всі) Хто з вас любить пити лимонад? (Майже все) Коли посилюється бажання пити лимонад? (Коли спекотно, довго нічого не пили, влітку, коли немає інших замінників та ін.)
Ми з вами констатуємо факт, що бажання з'їсти цукерку або випити склянку лимонаду залежить від обставин: особистої шкали переваг, пори року, доби, температурних умов, навколишніх нас, особистих звичок.
- Якщо благо надається не безкоштовно, чи зміниться ваше споживання? (Звичайно, тоді ми вибиратимемо сорт і вид цукерок (води), не споживатимемо багато, розраховуватимемо свої фінансові можливості, вирішуватимемо, які блага набувати в першу чергу, які – в другу, покупку яких товарів варто відкласти і т.д.)
- Ви поводитиметеся раціонально? (Так, ми намагатимемося отримати максимум вигоди (корисності) для себе від придбання цукерок або лимонаду).
-Що лежить в основі вашого вибору?
Спочатку задаємо умови безкоштовності та умовної необмеженості. Перед вами лимонад та цукерки. Кожен має право вибрати те, що йому хочеться і споживати саме зараз. Одна умова: ті, хто вибирає цукерки, сідають праворуч від дошки, а лимонад, що віддають перевагу, - ліворуч. ( Усі одночасно виконують дії, задані вчителем, дотримуючись у своїй суб'єктивне оцінювання споживаних одиниць).
Вчитель пропонує вийти до дошки по одному представнику від команд, взяти stickes викреслити два графіки координати яких позначають по горизонталі – кількість (Q), а по вертикалі – U (корисність) utility. Всі інші учні те саме роблять у зошиті.
- Тепер, відчуваючи голод чи спрагу, ви з задоволенням з'їсте цукерку або вип'єте 50 мілілітрів лимонаду. Відчуйте та оцініть свою першу насолоду (задоволення) в умовно названих одиницях – ютилях. Позначте цю точку на правому графіку. Потім, позначте крапку з тими самими координатами на лівому графіці. (Учні, що працюють біля дошки, відзначають положення першої одиниці споживання Q1U1 кольоровими stickes (для наочності).
Вчитель пропонує приступити до споживання другої цукерки (порції лимонаду) та оцінити її, відзначивши на правому графіку Q2U2, на лівому графіку до величини корисності першої одиниці U1 споживання додати величину корисності другої одиниці U2 споживання та відзначити stickes на графіку. Починається обговорення корисності другої одиниці споживання, в кожного учня оцінка корисності різна, в учнів постає питання: – “ Чому на лівому графіку треба підсумовувати величини корисності? Що це за величина?
Шукаємо разом із класом відповіді на запитання. Приходимо до висновку, що на правому графіку відображена додаткова корисність одиниціспоживання, але в лівому – загальна корисність. Дописуємо на вертикальній координаті правого графіка-М (маржинальна) додаткова, вертикальній координаті лівого графіка – Т(total) загальна.
Продовжуємо споживати цукерки (лимонад) та відзначати MU та TU на графіках. Деякі учні не хочуть більше споживати цукерки (лимонад). Вчитель просить показати цю ситуацію на графіках. (Негативну величину).


Обговорюємо ситуацію, що відображається на індивідуальних графіках, аналізуємо графіки, знаходимо загальні тенденції, робимо висновки:
- загальна корисність (TU –total utility) –то задоволення, яке отримують від споживання всього, наявного вони кількості благ цього виду. Крива загальної корисності має позитивний кут нахилу, що поступово зменшується;
- TU=f (Q), де TU-загальна корисність товару; Q-кількість товару;
- гранична корисність (MU-marginal utility) - приріст загальної корисності, що виникає внаслідок збільшення обсягу споживання даного блага на одиницю, або корисність останньої з наявних у розпорядженні індивіда одиниць блага. Крива граничної корисності має негативний кут нахилу та має той самий вигляд, що й крива попиту. Споживач готовий купувати додаткові одиниці блага за нижчою ціною, оскільки кожна додаткова одиниця блага несе меншу корисність;
- MU= TU/Q, графіки наочно показують зв'язок між загальною та граничною корисністю. Загальна корисність досягає максимальної величини тоді, коли додаткова корисність цукерок (лимонаду) досягає 0. TU = max MU = 0;
- у міру насичення потреб у будь-якому блазі, ступінь корисності кожної додаткової одиниці блага для даного індивіда буде спадати. Навпаки, якщо обсягспоживаних благ зменшується, то гранична корисність кожної наступної з залишаються у розпорядженні споживача одиниць блага зростає. (Посилання на графіки);
- якщо поводитись нераціонально, споживати цукерки (лимонад) просто тому, що є можливість їх вжити, то додаткова корисність споживання може бути негативною. Наприклад, цукерка викликає почуття нудоти, додаткове бажання випити води. Крива додаткової корисності розташується нижче горизонтальної осі, а крива загальної корисності прийме негативний нахил;
- Слід розрізняти два підходи до вивчення корисності: підхід кардиналістський, який передбачає вимірювання корисності, і підхід ординалістський, прихильники якого вважають, що ні загальну, ні граничну корисність виміряти неможливо, але можна вивчити поведінку споживача за допомогою методу переваг.
– Як ви вважаєте, який підхід ми з вами використали? (Кардиналістський, тому що ми звертали увагу на взаємозв'язки між загальною та граничною корисністю та досягненням максимальної загальної корисності при нульовій граничній корисності).
– Як споживач робить оптимальний вибір? Припустимо, що кожен із вас починає купувати два товари (лимонад та цукерки). Ви починаєте розподіляти свій дохід між цими товарами та робити свій вибір.
- Давайте уточнимо, на основі якої корисності? Загальної чи додаткової (маржинальної) корисності? (Додаткові).
- Як ви досягнете максимізації задоволення своїх потреб від придбаних благ, тобто. максимізувати загальну корисність цих благ? (Ми уявляємо собі ціну цих благ та зіставляємо з корисністю).
- Але в життєвій ситуації ціни на блага різні. Як оцінити ефективність вкладеного рубля на купівлю благ? (Наоснові того, скільки одиниць маржинальної корисності припадає на карбованець витрат.) В економічній теорії цю величину назвали б "зважена за цінами гранична корисність" MU/P
- Якби ціни на обидва ці товари були однакові, як би ви робили вибір? (Вибір робили б на основі найбільшої корисності).
- Давайте уточнимо, на основі якої корисності? Загальної чи додаткової (маржинальної) корисності? (Додаткові).
Учні роблять висновок правила максимізації корисності споживача:
Максимальне задоволення потреб буде досягнуто тоді, коли "зважені за цінами граничні корисності" товарів, що купуються, в розрахунку на 1 руб. виявляться однаковими. MU цукерок / цукерок = MU лім. /Рлім
Маша вирішила витратити 60 рублів на покупку тістечок. Корисність оцінюється грошима (скільки вона готова заплатити за певну кількість чи певну одиницю тістечка). Маша передбачає 2 варіанти використання тістечок: розділити їх з однокласниками або попити чай у родинному колі. Ось як виглядає таблиця її переваг: