Тема «Заєць та білка взимку

Цілі:

1. Уточнити знання про те, як зимують заєць та білка.

2. Формувати навички діалогічного мовлення.

3. Формувати вміння переказувати текст.

4. Розвивати увагу, пам'ять, мислення, дрібну моторику.

Обладнання : предметні картинки, іграшки заєць, білка, ілюстрації (див. завдання на будинок 52), сюжетні картинки до оповідання, набірне полотно або магнітна дошка.

Хід заняття

- Сідає на місце той, хто назве дитинчат диких тварин.

Має гніздо на дереві, а не птах,

Стригає і літає суччям, у лісі грається.

Але не миша і птах.

3.Гра«Привіт! Як живеш?».

Розучити діалог зайця та білки з логопедом, повторити один з одним, змінюючись ролями.

5.Пальчиковая гімнастика (див. завдання додому 52).

6.Вправа«Подивися і відповідай».

Запропонувати дітям розглянути картинки та відповісти на запитання:

- Скільки зайчать на картинці?

- Де вони сховалися?

- Чому важко побачити зайчат? (Бо вони білі як сніг.) '

- Скільки бельчат на картинці? Скажи, що вони роблять?

– Чому їх важко побачити? (Вони сірі, як кора дерева.)

7.Оповідання«Заєць і білка » (за С. Забрамною).

Прочитати дітям розповідь, поставити запитання та запропонувати переказати його.

Познайомилися якось улітку заєць та білка. Познайомилися і подружи-

Минуло літо, настала зима. Білка зробила собі гніздо у дуплі на високому дереві. А заєць влаштувався біля дерева під хмизом (скинуті в купу сухі гілки та суки).

Виглянула білочка з дупла - бачить, що під деревом білий незнайомий заєць сидить. Не стала вона з ним грати, у дуплосховалась.

Заєць теж не впізнає білку: його подружка була руденька, а з дупла якась сіренька білка виглядає. І тільки тоді друзі впізнали одне одного, коли знову настало літо.

- Чому взимку заєць та білка не впізнали один одного?

- Як зайці та білки змінюють свої шубки?

На будинок: завдання 52.

Заняття 53

Тема: «Новорічна ялинка. Прийменники»

Цілі:

1. Закріпити вміння складати речення з іменниками множини в орудному відмінку без прийменника.

2. Закріпити вміння використовувати у пропозиціях прийменники НА, З.

3. Формувати узагальнююче поняття «ялинкові іграшки».

4. Вчити поширювати пропозиції прикметниками та погоджувати їх із іменниками однини та множини.

5. Розвивати загальну моторику, увагу, пам'ять, уяву.

Обладнання: предметні та сюжетні картинки, невелика ялинка та ялинкові іграшки до неї, символи прийменників, картинно-графічні схеми речень (див. завдання на будинок 53), контурні картинки, набірне полотно або магнітна дошка.

Хід заняття

2.Розмова за картинками:

- Яка пора року настала?

– Яке свято буває взимку?

- Яке дерево вбирають на Новий рік?

– Хто приходить до дітей на новорічне свято?

- Що приносить дітям Дід Мороз?

3.Гра «Прикрась ялинку».

Розглянути з дітьми ялинку, уточнити, яка вона (маленька, зелена, пухнаста), якими іграшками її треба вбирати (ялинковими іграшками).

Розглянути іграшки та підібрати відповідні прикметники (паперові прапорці, блискучі кулі тощо).

Запропонувати 3-4 дітям повісити іграшки на ялинку та сказати, чим вони ялинку прикрасили. (Яприкрасив ялинку блискучими кулями. І т.д.) Запитати, яка стала ялинка. (Маленька, зелена, пухнаста, ошатна.)

4. Вправа«Діти вбирають ялинку».

Запропонувати дітям відповісти на запитання з використанням картинно-графічних схем пропозицій та сказати, яка ялинка стоїть у залі. (Петя повісив на ялинку різнокольорові кулі. І т.д. У залі стоїть висока, зелена, пухнаста, ошатна ялинка.)

Діти водять хоровод, вимовляють слова та виконують вправи.

6.Вправа«Після свята».

Скласти пропозиції щодо дії (3-4 дитини знімають іграшки з ялинки та кажуть, що роблять), за картинно-графічними схемами та питаннями:

- Які іграшки Петя зняв із ялинки? (Петя зняв з ялинки різнокольорові скляні намисто (прапорці, машинки тощо).)

На дім: завдання 53.

Заняття 54

Тема: «Ялинка в дитячому садку. Переказ»

Цілі:

1. Вчити переказувати розповіді з питань та картинно-графічного плану.

2. Активізувати словник на тему.

3. Розвивати увагу, пам'ять, мислення.

Обладнання: серія картинок «Новий рік», предметні картинки, картинно-графічний план оповідання (див. завдання на будинок 54), набірне полотно або магнітна дошка.

Хід заняття

-Скажи, який прапорець? Яка? Які? (Ялинкові кульки, дощ, намисто, прапорці, мішура, ліхтарики.)

2.Розмова по картинці«Новорічна ялинка в дитячому садку».

Запропонувати дітям відповісти на запитання та підібрати відповідну предметну картинку:

- Яка пора року настала? (Сніжинки.)

- Яке скоро свято? (Карнавальні маски.)

- Яку ялинку нарядили у дитячому садку? (Ялинка.)

- Чим її прикрасили? (Ялинкові іграшки.)

- Хто прийшов наНовий рік до хлопців? (Дід Мороз і Снігуронька.)

– Що робили діти на святі? (Хоровод.)

- Що подарував Дід Мороз дітям? (Дарунковий мішок.)

– Як було на святі? (Усміхнене обличчя дитини.)

3.Фізкультхвилинка (див. заняття 53).

4.Вправа«Послухай, подивися, перескажи».

Запропонувати дітям послухати розповідь «Новорічний свято у дитячому садку» та переказати його з опорою на картинно-графічний план (2-4 дитини).

Прийшла зима. Незабаром настане Новий рік. У дитячому Саді вбрали високу, зелену, пухнасту ялинку. Ялинку прикрасили різнокольоровими кулями прапорцями, намистом, хлопавками, мішурою. На новорічне свято до хлопців прийшли Дід Мороз та Снігуронька. Діти у карнавальних костюмах водили навколо ялинки хоровод, співали пісні, розповідали вірші, танцювали. Дід Мороз подарував дітям подарунки. На святі було дуже весело.

5.Гра«Що приніс нам Дід Мороз?».

Запропонувати дітям за контурами зображених мішків вгадати, який там може бути подарунок (див. завдання на будинок 54).

На дім:завдання 54.

Заняття 55

Тема: «Сніговик. Описова розповідь»

Цілі:

1. Закріпити знання ознаки зими.

2. Вчити складати описові оповідання.

3. Вчити узгоджувати прикметники та числівники з іменниками.

4. Розвивати мовленнєве дихання, вміння володіти собою, загальну та дрібну моторику, увагу, мислення, пам'ять.

Устаткування : предметні картинки із зображенням двох сніговиків з декількома відмітними ознаками, символи прикметників (див. завдання на будинок 55), лічильний матеріал — сніговики, сніжинки, іграшка або зображення Незнайки, набірне полотно або магнітна дошка.

Хід заняття

- Відповідай, який сніг? (Пухнастий, білий, холодний.) Вітер? (Можливий, північний, холодний.) Мороз? (Сильний, міцний.) Лід? (Товстий, слизький, прозорий). Яка погода? (Зимова, холодна, морозна.) І т.п.

2.Гра«Відгадай-но».

Мене не вирощували – зі снігу зліпили.

Замість носа спритно вставили морквину.

Очі – вугілля, руки – сучки.

3. Вправа«Чим схожі — несхожі?».

Розглянути та порівняти двох сніговиків. Запропонувати дітям сказати, чим вони схожі. І виставити під кожним зображенням сніговика прикметники — білий, холодний, сніжний, великий.

Потім запропонувати дітям сказати, чим відрізняються сніговики, і продовжити низку символів (веселий, сумний).

Попросити дітей розповісти, які це сніговики, використовуючи прикметники.