Тема заняття м’які звуки
Мета заняття: розрізнення твердих та м'яких звуків; виділення м'яких звуків із початку слова; аналіз складів типумі.
I. Організаційний момент.
Вимовлення м'яких звуків зі складом складів.
Логопед каже: «Сяде той, хто правильно скаже те, що скажу». Логопед вимовляє поєднання в два-три склади, включаючи в них будь-які з доступних для вимови м'які приголосні звуки, наприклад:лі – ля; вя – мя – няі т.п.
Діти поступово сідають.
II. Звуки бувають тверді та м'які; порівняння звуків.
З метою розрізнення твердих та м'яких звуків проводяться приблизно такі вправи.
1. Логопед каже: «Ви знаєте, що є тверді приголосні звуки, а є м'які. Якщо скажуал– тут другий звукл– це твердий звук, і якщо скажуал'– тут другий звукл'- Це м'який звук. Послухайте ще раз:ал – ал'; ал - ал'. А тепер скажемо всі разом:ап - ап'(вимовити два-три рази). Який другий звук у складіап– твердий чи м'який? А у складіап'?» Потім порівнюються ще одна-дві пари складів, наприклад:ан – ан'; ам – ам'.
2. Аналогічно порівнюються прямі склади. Наприклад:пи - пі; на – ня; вя – ва.
3. Увага дітей привертається до першого звуку у словах. Підбираються пари слів типу кіт - кіт; мед – мох; Кім – кому; Ната - няня; вата – гілка; пень - пух і т.п.
Логопед багаторазово вимовляє кілька слів. Потім пропонує вимовити їх дітям. Виділяються початкові приголосні кожної пари слів.
4. Також з метою розрізнення звуків у формі гри "Раз, два, три" проводиться вправа в порівнянні самими дітьми слів з м'якими та твердими звуками. Кожен із дітей отримує по двіпредметні картинки; назва одного із предметів починається на твердий звук, другого – на м'який. Зразкові пари слів: туфлі - півень; стрічка – танк; павук – лимон; панама – липа; кепка – мак; кому – гілка; лев – ковзанка і т.п.
5. Дітям пропонується з низки предметів (за картинками) вибрати такі, назви яких починаються на м'який звук.
III. Позначення м'яких приголосних синім кольором.
1. Логопед говорить дітям, що м'які звуки позначатимуться синіми квадратиками. Дітям лунають квадратики.
2. Логопед вимовляє прямі склади з голоснимииіі(пи – пи – мі – ви – чи…). Дітям пропонується піднімати синій квадратик, якщо перший звук у складі м'який приголосний.
IV. Усний аналіз та синтез складів, що складаються з м'яких приголосних і голоснихі.
V. Викладання з синіх та червоних фішок прямих складів та їх перетворення.
Тема заняття: звук і літера і (повторно).
Мета заняття: закріплення правильної вимови складів та слів з м'якими звуками; аналіз та синтез прямих складів типумі, читання складів типумі.
1. На початку заняття повторюється артикуляція звукуі. Діти згадують, що звукі– голосний.
2. Потім, чітко артикулюючи, діти за логопедом вимовляють ряди прямих складів типуми – ні, чи – ви – китощо.; слова зі звукомі, наприклад:верба, Інна, Іван, липа, Віка, кит, коні, нитки, кубики, книгитощо; пропозиції, наприклад: Іван і Алик поливали маки. У Вікі глина, вона ліпить будиночок. Інна та Ніна вили вінки. І т.п.
3. Проводиться усний аналіз та синтез складів. Для вправ використовуються прямі склади, оскільки мета занять цього етапу навчання – привернути увагу дітей у ролі голосних,що перебувають у положенні після м'яких приголосних.
4. Вправа з фішками та літерами.
а) дітям пропонується вимовити складчи; після аналізу цього складу викладається його схема (синя та червона фішки). Діти «читають» складчи, водночас водячи указками. Потім змінюються приголосні, і діти «читають» склади, що вийшли, тобто.ми, ніта ін.
б) червона фішка замінюється буквоюі.
Діти «читають» склади з різними приголосними.
г) читання складів за таблицею.
Звуки с і с'
Звукз- це перший зі звуків, який, як правило, доводиться ставити майже всім дітям і обов'язково уточнювати всім без винятку у вимові і сприйнятті.
Постановку звуківсіс'тим дітям, які цього потребують, треба починати з перших днів їх перебування у групі.
Після того як вдалося досягти точного звучання в правильній артикуляції звуків, слід провести ряд підгрупових (по чотири-п'ять осіб) занять, під час яких закріплюється правильна вимова звуківсіс'. Слід зазначити, що у початкових етапах закріплення поставлених звуків правильне виголошення звуку у складі складу чи слова є основним завданням. Вся увага дітей спрямована на чіткість артикулювання та правильність звучання.
Поставлені звуки відпрацьовуються спочатку на матеріалі складів. Особливо важливо відпрацювати різні типи складів і складових поєднань (са – ас; ста; кса; сту – ста; аспа – асфа…) з дітьми, які зазнають труднощів при вимові складних за складовим складом слів, а також з тими , у яких нові навички важко автоматизуються.
Слова також підбираються різного складового складу (садок, сани, листопад, сандалії). Важкі для вимовлення словавимовляються по складах, а потім разом. При закріпленні правильної вимови звуків у складі слів широко використовуються наявні у логопедів предметні картинки. На час введення у мову звуківсіс’кількість предметів, які діти можуть правильно назвати, вже досить велика, що дає можливість порівняно широко проводити вправи в цікавій для дітей ігровій формі. Це можуть бути ігри в Лото, Чудовий мішечок, Вертушку (діти по черзі обертають стрілочку, а потім називають картинку, на яку вона вкаже). Це може бути назва взятих зі стопки картинок. Дещо пізніше це можуть бути різноманітні вправи, пов'язані із запам'ятовуванням картинок, їх відбором на певний звук та утворенням множини і т.д.
Вправи у виголошенні речень також можуть бути різноманітними. Спочатку це повторення слідом за логопедом найпростіших (Соня їсть сливи), а потім і складніших пропозицій з найбільш уживаними прийменниками. Наприклад:У мисці багато апельсинів та слив. Саня несе лійку з водою.
Діти навчаються правильно будувати пропозиції, даючи повні відповіді питання: де? куди? звідки? з ким? над чим? та ін Так, наприклад, за допомогою картинок або демонстрації діти відповідають на запитання: «Де стоїть миска з апельсинами?» (Миска з апельсинами стоїть на столі.) «Звідки впали кубики?» (Кубики впали з лави.) «У чому Соня несе воду?» (Соня несе воду в лійці.) «Куди входить Саня?» (Саня входить до автобуса.) «Звідки Соня виймає м'ясо?» (Соня виймає м'ясо з сумки.) І т.д.
Крім того, при проведенні підгрупових занять можуть бути використані всі форми роботи над складанням пропозицій, які згадуються при описі фронтальних занять.
Велику роль у закріпленніправильної вимови звуків грає заучування напам'ять потішок, загадок, віршів, коротких оповідань.
Поряд із вимовними вправами, які при проведенні підгрупових занять займають одне з провідних місць, логопед в залежності від індивідуальних труднощів кожного з дітей включає в заняття різноманітні, описані в даному посібнику, вправи, спрямовані на розвиток слухового сприйняття, пам'яті, аналізу та синтезу звукового складу мови, а також на вдосконалення навичок читання, викладання слів з літер розрізної абетки, письма. З урахуванням мовних прогалин кожного з дітей у заняття вводяться вправи, мета яких – розвиток словника та граматичного ладу мови. Остаточне закріплення правильної вимови звуків складає фронтальних заняттях. Наведемо приблизний план фронтального заняття звукс.
Тема заняття: звук с.
Мета заняття: закріплення правильної вимови складів, слів та речень зі звукомз; аналіз, синтез та читання прямого складу типуса; узгодження прикметників із іменниками чоловічого та жіночого роду.
Зразковий хід заняття
I. Постановка мети заняття.
Логопед каже: «Діти, я назву зараз багато слів, а ви здогадайтеся, який звук ми сьогодні навчатимемо». Потім він вимовляє ряд слів зі звуком на початку, середині, кінці слова. Діти відповідають: «Звукз». З'ясовується, що звукзприголосний, твердий.
II. Вимовлення звукуз.
Логопед просить дітей чітко вимовити звукс. Він нагадує, що губи при цьому «посміхаються», широкий язичок упирається в нижні зуби, між зубами залишається невелика відстань, через яку проходить повітря.
III. Вимова складів типуас– ос, са – с, су – са – с.Логопед стежить за чітким виголошенням кожного стилю.
IV. Порівняння звукусзі звукамиц, з, ш, год, щ.
Дітям пропонується уважно слухати та плескати у долоні у відповідь на вимову логопедом мови зі звукомз. Для порівняння даються склади з перерахованими приголосними, наприклад:са, ша, са, ча, ща, са, ца, са, ша, ща, са, саі т.п. (або слова, що починаються на ці звуки, наприкладщітка, чапля, слон, завод, чайникі т.п.).