Тематична контрольна робота (диктант читання мовчки), Розробки уроків, презентації,
Цілі: вдосконалення, систематизація та контроль знань, умінь та навичок на тему «Складносурядна пропозиція». обладнання: текст диктанту (2 варіанти), текст для читання мовчки. тип уроку: контроль та корекція знань та умінь.
I. Організаційний етап
ІІ. Узагальнення, систематизація та контроль знань
І умінь учнів
1. Читання вчителем тексту диктанту
Повів їх Данко. Дружно всі пішли за ним. Важкий шлях цей був. Темно було, і на кожному кроці болото роззявляло свою жадібну гнилу пащу, ковтаючи людей, і дерева заступали могутньою стіною. Це був важкий шлях, і люди, стомлені ним, занепали духом. І стали вони дорікати йому за невміння керувати ними.
Багато людей стояло довкола нього, але не було на обличчях їхньої шляхетності, і не можна було йому чекати пощади від них.
А ліс усе співав свою похмуру пісню, і грім гримів, і лив дощ.
— Що зроблю я для людей? — дужче грому крикнув Данко.
І раптом він роздер руками собі груди і вирвав з неї своє серце і високо підняв його над головою.
Воно палало так яскраво, як сонце, і яскравіше за сонце, і весь ліс замовк, освітлений цим смолоскипом великої любові до людей, і темрява розлетілася від світла його.
- Ходімо! — крикнув Данко і кинувся вперед на своє місце, високо тримаючи серце, що горить, і висвітлюючи їм шлях людям.
(154 слова) (За М. Горьким)
Скромно увійшла зима в березовий гай, влягла, і одразу все навколо заіскрилося, побіліло. Тільки кучеряві крони з сережками, що повисли, ще зберегли свій осінній коричневий колір.
Але ось стукнув мороз, розпушив інеєм верхівки дерев, одягнув їх у біле вбрання, і лісова палітра набула кришталевої яскравості. Сліпучою став гай вранці, на зорі,коли сюди проникали промені сонця,— вона блищала рубінами та алмазами.
І, мов спокушені зимовою красою березового гаю, сюди поспішили зграйки чорників. Тяжкі птахи лазили по гілках, струшували їх і рушили з них кришталевий осип інею. Розкриваючись, береза ніби худіла, худіла, і птахи під променями самі ставали її окрасою.
Зима ще тільки зіткала своє вбрання, вона намагатиметься в першу ж порошу все підновити, щоб відкритися людям у новій красі, створити казкові хороми.
Настане, скажімо, відлига - з дерев, повільно стікаючи, до кінців пагонів і гілочок потягнеться волога. Вона стане намерзати, стигнути, обмерзнути. Витягнуть бурульки. а надвечір чи ранок бурульки й льодяники почнуть рухатися, і тоді по гаю чи лісу задзвенять, ніби малесенькі дзвіночки, пролунає мелодійний дзвін на різні голоси. І здасться людині, що вона бере участь у зимовій казці.
Сходіть у березовий гай у ожеледицю, і ви обов'язково почуєте цей кришталевий передзвін.
(204 слова) (За П. Панфіловим)
2. Читання мовчки (картки з текстом розкладені перед кожним учнем)
Ми отримуємо інформацію, спостерігаючи явища природи. Але сама природа не веде розмови з нами, не розмовляє з людьми. А тварини? Чи розмовляють тварини? І якщо так, то чим відрізняється їхня «мова» від мови людей? Що у них спільного?
Первісна людина одушевляла всю природу: мали душу, відчували і говорили не лише тварини, рослини, а й сили природи. У казках, які своєрідно відображають мислення людини, і сонце, і вітер, і будь-яка квітка чи мишеня могли стати дійовими особами та співрозмовниками людини.
Пізніше, у Середньовіччі, погляди радикально змінилися, і лише за людиною залишалося право бути «судиною розуму», власникоммови та мови.
Сьогодні роботами багатьох вчених незаперечно доведено, що у тварин також є мова, щоправда, дуже примітивна і проста в порівнянні з людською. Вони користуються спеціальними знаками - звуками, мімікою, рухами тіла - для передачі того чи іншого повідомлення. Згадайте, наприклад, як виразно «говорить» собака за допомогою свого хвоста! Знаками користуються кури та дельфіни, мавпи та кішки, бджоли та слони, тетеруки та мурахи. Існує складна система "танцю" бджіл, "мова" рухів у самців і самок тетеруків, 17 знаків налічують у павіанів і близько трьох десятків - у людиноподібних мавп.
Для тварин знаки можуть позначати стан радості, переляку, голоду, заклику. багато хто з них цілком можливо перекласти на мову людей навіть не одним словом (наприклад, вигуками), а цілою фразою. Але фраз тварини не вимовляють: "знак", "крик", "фраза" для них одне й те саме.
Ще більшими лінгвістичними здібностями володіють ворони. багаторічні дослідження американських вчених показали, що у ворон існують різні мови: міські ворони не розуміють сільських, ворони, які живуть у штаті Коннектикут, не можуть спілкуватися з воронами Каліфорнії. Однак існують «ворони-бродяги», кочують із міста до сільської місцевості, з одного штату до іншого. У цих бродячих ворон є своя, особлива мова. Але, крім того, вони знають мови інших ворон, міських та сільських, і можуть «розмовляти» (зрозуміло, по-вороньї) з ними. Поліголотами, виявляється, можуть бути не тільки люди!
У чому відмінність мови тварин від мови людей? Відмінності, безперечно, є.
Знаки тварин є конкретними. Вони начебто «прив'язані» до події, до ситуації. Півень не може розповісти курці про те, що було вчора або про те, що буде завтра; не зможе цього зробити і«багатий» у порівнянні з іншими тваринами шимпанзе. Знак існує тільки зараз, у конкретній ситуації, набуває значення тепер, зараз. Не виняток і домашні папуги, тому що вони можуть навчитися повторювати слова чужої (людської) мови.
Тільки в людини знаки відриваються від ситуації, тільки людина може говорити про події майбутніх, минулих, уявних, нереальних. Ворона-поліглот, скільки б воронячими мовами вона не володіла, не зможе розповісти своїм дітям казку, метушню, небилицю. Людина може сказати: «Я спіймав ворону»; може він сказати: «Ворона зловила людину». Ворона ж зможе зробити цього, бо їй дозволить її конкретний тип «мови». Перетворення мови на незалежну систему знаків дало людині колосальні переваги проти іншими тваринами.
Птах спускає крик, щоб залучити людину, яка дає їй корм, але вона не усвідомлює свій крик як знак, її не вчили так кричати, цей крик дано їй природою. тварини не вчаться звуків, які вони вимовляють, їхня мова не розвивається, не змінюється. Павіани, шимпанзе, кури, кішки «розмовляють» так само, як і сто, і тисячу років тому. а людські мови? Вони відмирають одні слова, з'являються інші, розвиваються нові значення старих слів та інших. Хоча й дуже повільно, але у наших мовах відбуваються різні зміни.
Як бачимо, у тварин є своя, особлива мова, але вона суттєво відрізняється – і за функціями, і за будовою – від мови людей, від словесної мови. Вивчення мови тварин — складна та захоплююча справа, вона наближає нас до розгадок багатьох таємниць природи.
(582 слова) (За А. Кондратовим)
1) Кому за старих часів люди приписували здатність говорити?
А) Первісна і середньовічна людинавважали всю природу одухотвореною і мовленнєвою;
Б) у колишні часи вважали, що тільки людина здатна говорити;
В) первісна людина вважала всю природу живою і кажучи
Ще, а в середньовіччі тільки людині приписували здатність говорити.
2) Чи визнають сучасні вчені існування мови тварин?
А) Вони рішуче заперечують його існування;
Б) вони допускають його існування, але не вважають це доведеним;
В) визнають та вважають доведеним.
3) Як тварини можуть «говорити» — передавати те
Або інше повідомлення?
А) За допомогою простих слів та коротких фраз, які незрозумілі людям;
Б) з допомогою звуків, міміки, рухів тіла;
В) за допомогою простих слів та рухів тіла.
4) тварини використовують окремі, не пов'язані між собою
Знаки чи певну систему знаків?
А) Усі тварини знаки утворюють деяку систему;
б) у багатьох тварин знаки утворюють деяку систему;
В) у всіх тварин для передачі повідомлень використовуються раз
5) Чим відрізняється мова курей?
А) Кури користуються розрізненими знаками, які не утворюють
Б) «мова» курей — одна з найпримітивніших серед «мов»
В) кури користуються порівняно складною мовою, в якій
Є не лише прості, а й складові знаки.
6) Яку особливість мови ворон виявили вчені?
А) Існують різновиди мови ворон, що живуть у різних