Тематичне музичне заняття «Український народний інструмент

Наталія ЄрохінаТематичне музичне заняття «Український народний інструмент — балалайка»

Конспекттематичного музичного заняття.

Тема :«український народний інструмент балалайка »

Мета: познайомити дітей з історієюукраїнського народного інструменту-балалайки, вчити відрізняти її звучання від іншихінструментів.

Привчати дітей уважно слухатимузичний твір веселого, танцювального характеру, висловлюватися про характермузики ;

Долучати дітей донародної музики, сприймати її у виконаннінародних інструментів у записі.

Розвивати танцювально-рухову активність дітей, спонукати брати активну участь у грі.

Виховувати інтерес, емоційну чуйність до творівукраїнського фольклору.

Формувати добре ставлення один до одного.

Познайомити дітей із твором П. І. Чайковського«Камаринська», розучити з тріо хлопчиків пісню«Балалайка », з усіма дітьми розучити танець«Тверська кадриль ».

Перед початкомзаняття музичний керівник звертається до гостей зпривітанням:

Звернення до гостей:

Мир вам, гості дорогі,

Ви з'явилися в добрий час-

Зустріч теплу таку

Ми готували вам.

Хлібосольством та привітністю

Знаменить тверський нашкрай:

Тут для вас і казкиукраїнські,

І медовий коровай.

І місця гостям помітні

За обіднім столом-

Адже сьогодні радість світла

Разом із вами входить до будинку.

Хід заняття.

(Діти звихователем підукраїнську народну музику входять до зали, заводять коло)

Музичний керівник.

Я дуже рада вас бачити. Давайте вітаємо один одного.

(музичне привітання )

український

II.Музично - ритмічні рухи.

Музичний керівник.

- Хлопці, я вам пропоную сьогодні знову вирушити на ярмарок. Бажаєте? А підемо ми з вами танцювальними кроками, які використовуються в українських народних танцях: простим побутовим кроком, змінним ходом, бічним ходом з припаданням і дробовим кроком.

(діти йдуть по колу, виконуючи задані види кроків підукраїнську народну пісню(без слів)«Чи в саду, на городі»тривалість1:15)

(Музичний керівник пропонує дітям сісти на стільчики, звертає увагу на посадку дітей.)

Музичний керівник.

- Хлопці, як ви думаєте - під яку музику ви входили і танцювали - під народну чи композиторську?(народну )

- Згадайте, як називається ця пісня.

- Яка за характером була музика ?(весела)

II.Розвиток почуття ритму. Музування.

Музичний керівник.

- Якіінструменти ви почули у цій музиці ?(відповіді дітей)

- Давайте«прикрасимо»мелодію, додавши добалалайкам ще інструменти. А ось яківідгадайте: у мене ємузичний короб, в якому лежать потрібні наммузичні інструменти.

1.Музичним інструментом

Кашу їсти і щи сьорбати

Можна запросто, а після

Для своїх друзів зіграти.(ложки)

(вихователь допомагає роздати ложки)

2. Язіграю від душі

ритм дуже важкий.

Що звучить? Скоріше скажи?

(вихователь допомагає роздати бубни)

3.Інструменти до рук взяли,

дружно голосно заграли.

Нам грати не набридне.

Що ми створили?(оркестр)

(гра намузичних інструментах - бубнах та ложках підмузичний супровід у записі)

заняття

IV.Вивчення нового матеріалу. Проблемна ситуація. Розмова.

Музичний керівник.

- Хлопці, я вам уже багато розповідала про музичні інструменти.

Інструменти, на яких ви грали, не прості –українські народні. Колись на них ваші прапрабабусі грали та своїх прапраправнуків потішали.

- Згадайте, за допомогою якого музичного інструменту відлякували злих людей із двору?(зображує гру на тріскачці)

- Якиймузичний інструмент кріпили коням на дугу, щоб здалеку було чути, хто їде?(бубонці).

- А найпростішим музичним інструментом можна було і щи хлібати, і музику зіграти. Яким?(ложки)

- Хлопці, у мене вмузичному коробі є ще одинінструмент. Відгадайте який.

А на ній три волосинки.

Три струни, а звук який!

З переливами, живий.

Дізнаюся його в момент-

Найбільшийукраїнський інструмент.

(балалайка )

- Хочете дізнатися, чим цікавабалалайка ? Тоді слухайте.

Давним-давно жили бідні селяни і, щоб скрасити своє важке життя, придумали вони цікавий музичний інструмент, звучання якого дуже полюбилося людям. Він грав на всіх народних гуляннях і ярмарках. Під його веселі звуки співали, танцювали, грали. Алеось як його назвати? Думали-думали та придумали. Уукраїнській мові було таке слово«балакати », тобто розмовляти, базікати. Ось і назвали цейінструмент….як?(балалайкою ).

Подивіться – ось вона.

(показінструменту та види балалайок )

музичне

Музикантів, які грають набалалайках, називаютьбалалаєчниками. А чи є серед вас балалаєчники?(відповідь дітей)

Хлопці, до нас у гості назаняття прийшов викладач ДитячоїМузичної школи(П. І. О.). Він зараз зіграє на цій балалайці, і ви почуєте її звучання.

(педагог грає, дітям сподобався«голос»балалайки, вони дякуютьмузиканту, висловлюють свої враження).

Балалайка - струнний інструмент, тому що звук виникає завдяки грі на струнах. Подивіться, з яких частин складається вона – гриф, резонатор, три струни. корпус убалалайки трикутний. Виготовляють її з дерева, найчастіше з ялинки, без жодного цвяха, а деталі з'єднують спеціальним клеєм.

(показ картинки«виготовленнябалалайки »)

Пробалалайку складено багато казок, в яких розповідається про те, якбалалайка своїм звучанням рятувала цілінароди та країни від драконів чи інших злих ворогів. І самінструмент не завжди мав таку форму, і виготовлявся не з дерева, а з гарбуза.

Впершебалалайка згадується в письменах, що розповідають про часи правління царя Петра Першого. Набалалайці грали веселі скоморохи.

(Показ картинки«скоморохи»)

V. Слуханнямузики.

Музичний керівник.

-Балалайка так сподобалась українським людям, щобагато великих композиторів стали складати свої твори, у яких звучитьбалалайка. Минулогозаняття я вам грала твір. Зараз я нагадаю уривок із нього.

(Виконання на фортепіано уривка з«Камаринської»)

- Як називається ця музика ?

Музичний керівник.

- Як ви гадаєте, ця музика народна чи композиторська?

Ваші думки розділились. Але всі ви маєте рацію.

«Камаринську», яку грала вам я, написав відомийукраїнський композитор(показ портрета)Петро Ілліч Чайковський. Чайковський почув мелодію «Камаринської», яку грав простий селянин.

(перше слуханняукраїнської народної«Камаринської», тривалість0:24)

- Сподобалася вам музика ? Яка вона? Якийінструмент ви почули ?

-Балалайку.

Музичний керівник.

- Що хочеться робити під цю музику?

Музичний керівник.

- Мабуть, це танцювальна, весела, бешкетна.

Послухайте вірш Віктора Луніна про«Камарінську».

(книга«Дитячий альбом»(сторінка 74)

Музично - дидактична гра.

- Хлопці, а як називається область, де ми живемо?

Музичний керівник.

- Чи знаєте ви, що саме у Тверській області у місті Бежецьку поставлено перший пам'ятникукраїнській балалайці. І навіть є таке щорічнеміжнародне свято музикантів-народників«Деньбалалайки », яке проводиться влітку і збирає величезну кількістьмузикантів, але крім Українці, ніхто не вміє так добре грати набалалайці. І саме в нашій Тверській області жила людина ВасильВасильович Андрєєв, який відродив ібалалайку, та багато іншихукраїнських народних інструментів.

Музичний керівник.

-Балалаєчник йде,

Балалаєчник співає.

Три струни її дзвенять,

Усіх в окрузі радують.

Балалаєчник-всім брат,

У селах він нарозхват.

Якщо від душі грає,

Все село підспівує.

У нашому дитячому садку є своїбалалаєчники.

(тріо дітей виконує пісню«Балалайка »слова тамузика Т. В. Бокач)

заняття
народний

- У нашій Тверській області не лише чудові музиканти, але й найкращі танцюристи. Відгадайте, який танець ми танцюватимемо?

Має різні назви,

Але все ж таки видно загальний стиль.

З частівкою схожа без страждання

Простаукраїнська…(кадриль).

український
заняття
музичне
український

- Хлопці, а й раніше на Русі, і зараз люблять діти грати. Виходьте, пограємо вукраїнську народну гру«Ніканоріха».

(Опис гри в збірці Н. А. Щербакової«Відмузики до руху і мови », стор 34-35)

музичне
український

Гра«Ніканоріха»(українська народна пісня ).

У цій грі поставлено, складніше завдання - самостійно виконати танцювальні рухи під музику. Діти, взявшись за руки, йдуть по колу, супроводжуючи рухспівом:

Ніканоріха гусей пасла,

Запустила у город козла.

А цап упирається.

Далі підмузику«Камаринської»(такти 1-12)діти продовжують рух по колу, але вже топаючим кроком. На такти 13-24 переходять на пружинний біг, врозтіч. Із закінченняммузики намагаються швидко підібрати пару івідійти від центру зали, звільняючи місце для того, хто лишився без пари. Хором вимовляютьслова:

Треба швидко брати пару,

Щоб козликом не стати.

Дитина, що програла, танцює під музику«Камаринської», а всі інші, допомагаючи йому, проплескують ритмічний малюнок.

Музичний керівник.

- Під яку музику ми грали?

IX. Підбиття підсумківзаняття.

Музичний керівник.

- Про якийукраїнський народний інструмент ми сьогодні говорили ?

- Які мелодії, виконані на балалайці, слухали?

- Що вам найбільше сподобалося назаняття ?

- Я пропоную вам вдома придумати історію про те, як потоваришувалиукраїнські народні інструменти, наприклад,балалайка з баяном, або про те, як посперечалисябалалайка та гітара- хто з них потрібніший у сучасний час. Або намалювати балалайку не звичайну, а наприклад-в сарафані.

А наш ярмарок закривається, і всім час додому-в свою групу.

(Музичне прощання«До побачення»)

(Вихід дітей підмузику ).

Конспект безпосередньої освітньої діяльності з урахуванням інтеграції освітніх областей з використанням ігрових програм Інтегрована освітня діяльність • Музично-мистецька діяльність • Комунікативна діяльність • Двигуна діяльність.

Структурна схема планування музичних занять Шановні колеги представляю вам структурну схему планування музичних занять різних типів на тему: українська народна творчість".