Твір-опис - Моя кімната

Цілі:

  1. вчити писати твір-опис приміщення;
  2. формувати вміння правильно будувати речення, використовуючи необхідну лексику; відпрацьовувати навички правильного вживання дієслів, прислівників в описі приміщення; формувати вміння будувати висловлювання у певній композиційній формі; розвивати спостережливість, мовлення учнів, творчі можливості, розширювати словниковий запас;
  3. прищеплювати любов до ємного, змістовного, красивого слова, виховувати естетичні почуття.

Обладнання: запис на дошці опорних слів для твору, репродукції картин, «українська мова» 6клас Є. І. Нікітіної.

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми та цілей уроку.

- Сьогодні ми вчимося писати твір-опис приміщення. Тема твору: "Моя кімната".

3. Підготовка до написання твору.

1. Слово вчителя.

- У 5 класі ми навчилися з вами писати твір-опис предмета та твір-опис тварини, а сьогодні будемо вчитися писати твір-опис приміщення.

2. Робота з репродукцією.

- Подивіться, будь ласка, на картину М. Фіногенової "Світлий день". Дайте відповідь на мої запитання:

- Що зображено на картині?

-Що знаходиться у центрі кімнати? Що поряд?

- Чи є у кімнаті вікна? Скільки їх?

- Чи є на вікнах фіранки? Якого вони кольору?

- Якого кольору підлоги?

- Що ще ви можете сказати про господиню цієї кімнати?

3. Бесіда з питань.

- А у вас є своя кімната чи ваші речі знаходяться у прохідній кімнаті?

-Яка ваша кімната (велика, світла, затишна)?

- Які меблі знаходяться у вашій кімнаті? Як вона розташована?

-Що ще у вашій кімнаті (календарі, книги, сувеніри)?

4. Слово вчителя.

– А тепер поговоримо про те, як описувати приміщення. Існує кілька варіантів: по-перше, опис приміщення – вказівка ​​переліку ознак цього приміщення та предметів, що знаходяться в ньому. Наприклад: маленька світла кімната з одним, але широким вікном. Письмовий стіл. Два стільця. Диван-ліжко. Книжкова полиця. Карта півкулі.

По-друге, перелік предметів, що у приміщенні, може супроводжуватися вказівкою з їхньої местоположение. Наприклад: маленька світла кімната з одним, але широким вікном. Перед ним – письмовий стіл, поряд – два стільці. Зліва – диван-ліжко; праворуч, у кутку, - книжкова полиця; на стіні – карта півкуль.

По-третє, кожен предмет можна назвати, а й описати. Наприклад: праворуч, у кутку, - книжкова полиця. Більшу частину її займають підручники для 6 класу та книги про великих музикантів світу. Тут же – «Дитячий альбом» та «Пори року» П. І. Чайковського, збірки пісень, журнал «Вогнище».

Загалом цей вид опису будується за схемою:

Де? (Місце) - що? (Предмет, розташований на цьому місці).

Але іноді, якщо потрібно звернути увагу на стан приміщення (на те, що в кімнаті порядок і кожна річ займає своє місце, або, навпаки, показати, що в приміщенні панує повний безлад і все лежить не там, де треба, то послідовність слів у реченнях змінюється: спочатку називається предмет (що?), потім місце (де?).

5. Виконання упр. 97.

- Загальний вигляд кімнати, предмети, що у ній, - усе це характеризує господаря кімнати: його захоплення, інтереси, почуття смаку.

Слухайте текст. Як ви вважаєте, хто господар цієї кімнати? Чим він захоплюється? Обґрунтуйте свою відповідь.

Велика світла кімната. Біля вікна – креслярська дошка із прикріпленим до неї листком ватману. Забита книжками полку, портрет Бетховена. У кутку Пов'язані ременями лижі.

6. Робота з пам'яткою.

Для успішного написання твору згадаємо пам'ятку, яка відома вам із 5 класу.

Пам'ятка: "Як працювати над твором".

7. Словникова робота.

  • Орфографічна. - Подивіться та запам'ятайте написання опорних слів, записаних на дошці. Запишіть їх у зошит. Біля неї, недалеко, поблизу, поблизу, за кілька кроків, тут, поряд з ним, з-під чогось, праворуч, ліворуч, праворуч, неподалік, навпроти, посеред, посередині, з одного боку; знаходиться, розташовується; диван-ліжко, шафа для одягу, софа, ламінат, паркет, палас.
  • Пунктуаційна. - Поясніть розташування розділових знаків у наступних реченнях, записаних на дошці. Перед вікном знаходиться письмовий стіл, поряд – два стільці. Зліва – диван-ліжко; праворуч, у кутку, - книжкова полиця; на стіні – карта півкуль.

8. Складання плану.

- Будь-який твір-опис пишеться за планом.

  1. Загальне враження.
  2. Опис деталей.
  3. Ваше ставлення до описуваного.

- А тепер складемо з вами план твору-опису "Моя кімната".

  1. Простора світла кімната.
  2. Інтер'єр кімнати:
  3. письмовий стіл;
  4. книжкова шафа;
  5. диван-ліжко;
  6. м'який сірий палас.
  7. Моя улюблена кімната.

9. Читання твору-зразка.

Моя кімната (твір-опис).

Я дуже люблю свою оселю і особливо свою кімнату. Вона простора світла та дуже затишна.

Від великого вікна із ніжно-блакитними тюлевими фіранкамисвітло падає на мій письмовий стіл, на якому знаходяться стаканчик з олівцями та фломастерами, фотографія у старовинній рамці, кілька зошитів. Стіл великий, масивний, з безліччю різних ящиків та відділів, в яких знаходиться все необхідне мені: підручники, посібники, канцелярське приладдя, фотоальбом, який я переглядаю, коли мені сумно. За письмовим столом – роблю уроки. Я намагаюся, щоб він завжди виглядав охайно. Біля столу – стілець.

У лівому кутку кімнати стоїть книжкова шафа, на полицях якої акуратно складено книги. У нас хороша бібліотека, де зібрані найцікавіші твори: фантастика, детективи, класична та пригодницька література. Серед цих книг дуже багато моїх коханих, які я перечитувала вже багато разів.

Праворуч, біля стіни, стоїть шафа. Навпаки – диван-ліжко, застелений блакитно-білим покривалом із вишитими на ньому темно-синіми квітами.

На стінах різноманітні плакати, календарі. На підлозі лежить м'який сірий палас, на якому я люблю сидіти, підібгавши під себе ноги.

Тепер ви уявляєте, як виглядає моя улюблена кімната. Приходьте до мене в гості та побачите, як у мене чисто та затишно.

4. Підсумок уроку.

- Сподіваюся, ви зрозуміли, як писати твір-опис кімнати і успішно впораєтеся з цим завданням.

5. Домашнє завдання.

Написання твору "Моя кімната".

Твір «Моя кімната».

У мене є своя кімната. Вона простора майже квадратної форми. Коли я входжу до цієї кімнати, то в очі відразу впадає велике металопластикове вікно. Воно виходить у двір. На підвіконні стоять у горщиках квіти. Мені подобається зимовими вечорами милуватися їхньою зеленню. У кімнаті світло-зелені шпалери та зелені штори на вікні. Висока стеля білого кольору. Дойому прикріплено невелику яскраву люстру з трьома плафонами. У кімнаті сучасні меблі світлих тонів. Праворуч від дверей довгий комп'ютерний стіл та стілець. На столі комп'ютер, мої підручники, шкільні зошити. Праворуч від дверей висока меблева стіна. У ній зберігається постільна білизна, мої речі. На полицях стоять книги, фотоальбоми, сувеніри. Уздовж стіни розташовується широка світло-зелена софа. Підлога в моїй кімнаті покрита ламінатом. Він світло-коричневий відтінок. На ньому лежить невеликий пухнастий килимок. Мені подобається на ньому іноді посидіти та погортати журнали. Моя кімната світла та затишна. Мені подобається в ній і відпочивати, і навчати уроки, і проводити вільний час із подружками.