Урок №2 на тему Етилен та ацетилен, Контроль знань учнів 10-го класу на теми - Алкени - і -
Урок №2 на тему: "Етилен і ацетилен"
Мета. У нетрадиційній формі перевірити засвоєння тем "Етилен" та "Ацетилен", підготуватися до контрольної роботи, розвинути уважність та творчість учнів.
Наочний та роздатковий матеріал. Конверти із завданням, жетони.
Учні у класі поділяються на дві команди під назвами "Етилен" та "Ацетилен", вибираються капітани. Попередньо дається домашнє завдання - скласти вітання команд, придумати емблему, скласти казку про певний вуглеводень (етилен і ацетилен), скласти пісню про вуглеводень, скласти чотиривірш за його фізичними властивостями, повторити тему "Ненасичені вуглеводні".
1. Організаційний момент та психологічний настрій;
2. Інструктаж з уроку;
3. Визначення складу журі (три особи - вчитель та двоє учнів).
4. Конкурс "Привітання";
5. Конкурс капітанів;
6. Конкурс казок;
7. Розгадування кросвордів;
8. Конкурс чотиривірш;
9. Складання формул ізомерів;
10. Подання пісень;
11. Хімічні властивості ненасичених сполук.
Ми прийшли на КВК,
Щоб розповісти вам про цей.
Отже, друзі, не сумувати!
У грі ми перемагатимемо.
Ацетилен безбарвний газ
Про нього дізнаєтесь від нас.
Хоч нас не надто багато,
Граємо о-го-го ми!
Капітани виконують по 5 завдань (на дошці), одержаних у конверті.
Завдання 1. Дізнайся мене. (Стоячи спиною один до одного, капітани кажуть, які очі у суперника, якого кольору сорочка, волосся і т.д.)
Завдання 2. Написати загальну формулу вуглеводнів, які відповідають назві команди. Ця формула стане символом команди. (Ряд етилену - CnH2n, ряд ацетилену -CnH2n-2.)
Завдання 3. Написати молекулярну, структурну та електронну формули свого вуглеводню.
Завдання 4. Написати формули п'яти представників гомологічного ряду свого вуглеводню.
Завдання 5. Написати реакції отримання вуглеводню.
Казка про Етилен
Жив-був у царстві ненасичених вуглеводнів хлопчик Етилен. Усі жителі у цьому царстві народжувалися під загальною формулою СnН2n. Батько етилену був Етаном, матір його звали Нікель. "Вийшов" він на світ при температурі 500°С. "Народилися" вони удвох із братом Воднем.
Етилен і Водень були трохи схожі. Вони любили ховатися, т.к. були без кольору та запаху і погано розчинялися у воді. Їх було важко знайти. Були вони й відмінності. Далекі родичі Етилену, від дядька Пентена до Октадецена, були рідинами, як від Нонадецена (С19Н38) - тверді речовини. У дитинстві Етилен любив пустувати: він знебарвлював бромну воду. Етилен дружив із братом Водородом та сестричкою Водою. Зрідка грав із сусідами з довгим прізвищем Галогеноводні. Непомітно Етилен підріс і одного разу при підвищеній температурі та високому тиску у присутності каталізаторів полімеризувався та перетворився на Поліетилен. У царстві ненасичених вуглеводнів часто відбувалися перетворення - це одне з них.
Став він приносити користь людям. Де тільки його не застосовували: при отриманні пального з високим октановим числом, пластмас, вибухових речовин, антифризів, розчинників, а також прискорення дозрівання фруктів.
Казка про Ацетилен
У деякому царстві, в деякій державі, за тридев'ять земель жили були цар на ім'я Карбід Кальція і царівна на ім'я Вода. Дітей вони не мали. Раз наснився цареві сон, що якщо сильно захотіти, то народиться у них син на ім'я Ацетилен. Але дляцього доведеться витратити багато енергії. Для народження сина нічого не шкода цареві. Зрештою народився у них довгоочікуваний син, який виявився вітряним хлопчиком. Погано він ладнав із матір'ю. У хімічних лабораторіях пропадала бромна вода, а замість неї утворювалися ди- і тетрабромвуглеводні. Хлопчик легко заводив друзів, наприклад, дружив із Воднем, Бромом, Галогеноводородами, за особливих умов взаємодіяв із Водою. Хоч він і був пустотливим, але любив багато працювати. Так, міг тримеризуватися та полімеризуватися. Він брав участь у виготовленні нових речовин для парфумерії та медицини, в отриманні штучних волокон, барвників та каучуку при різанні металів.
Кросворд 1. Ацетилен

По горизонталі: 1. Речовина, молекули якої містять потрійний зв'язок і два атоми вуглецю.
2. Речовина, що отримується при полімеризації галогенопроізводного етиленового ряду. 3. Речовина, що утворюється при з'єднанні металу з вуглецем. 4. З'єднання однакового складу, але різної будови. 5. Речовини, які мають ненасичені зв'язки.
По вертикалі: 1. Загальна назва вуглеводню з потрійним зв'язком.
Кросворд 2. Етилен
По горизонталі: 1. Продукт полімеризації етилену. 3. Незамерзаюча рідина. 4. Вчений, який запровадив правило приєднання галогеноводородів до ненасичених вуглеводнів.
5. Рідина, природна суміш вуглеводнів.
По вертикалі: 2. Вуглеводень, з якого одержують етилен.
Відповіді на кросворд 1
По горизонталі: 1. Ацетилен. 2. Полівінілхлорид. 3. Карбід. 4. Ізоміри. 5. Ненасичені.
По вертикалі: 1. Алкін.
Відповіді на кросворд 2
По горизонталі: 1. Поліетилен. 3. Антифриз. 4. Марковніков. 5. Нафта.
По вертикалі: 2. Етан.
Фізичні властивості (у віршованій формі)
Етилен - безбарвний газ,
Легше повітря часом,
У воді майже нерозчинний,
І завжди він невидимий.
Ацетилен - безбарвний газ,
Він без запаху у нас,
Невидимий і нерозчинний,
У повітрі летить, як дим.
Складання формул ізомерів
До дошки виходять по одному учню від кожної команди із завданням: написати всілякі ізомери алкенів складу С5Н10 та алкінів С5Н8.
У лінійно-кутової формі запису відповідь виглядає так.

Хімічні властивості ненасичених сполук
Двоє учнів (по одному від команди) пишуть на дошці рівняння реакцій своєї речовини (етилену або ацетилену) з: а) H2; б) HCl або HBr; в) H2O; г) О2 (зі збереженням зв'язку С-С); д) О2 (горіння); е) ді-або тримеризації, або полімеризації.
На закінчення учитель дякує учням за роботу на уроці. Журі підраховує бали і виставляє оцінки учасникам команд, що виступали, а також тим уболівальникам, хто активно брав участь у ході КВК.
Контроль знань учнів 10-го класу на теми "Алкени" та "Алкіни"
- 1 варіант - полегшений;
- 2 варіант – середній рівень;
- 3 варіант – ускладнений.
Контрольна робота
Чому дорівнює число ізомерних алкенів складу 5Н10? Складіть їх формули та назвіть їх.
Складіть формули ізомерів для запропонованої речовини, назвіть їх, вкажіть типи ізомерії.
Які із запропонованих пар речовин є ізомерами?
Назвіть речовини, вкажіть типи ізомерії.
Складіть рівняння реакцій, назвіть усі речовини.

Здійсніть перетворення, вкажіть назви речовин, типи хімічних реакцій, умови їхпроведення:
Дано ланцюжок перетворень:
Здійсніть перетворення, назвіть речовини, вкажіть типи реакцій.
Як розпізнати такі речовини: етан, етен, етин?
Складіть рівняння реакцій.
Запропонуйте спосіб розпізнавання сполук: бутан, бутен – 1, пропін.
Складіть рівняння реакцій.
Запропонуйте спосіб розпізнавання речовин: пропан, пентен – 2, пентин – 2, пентин – 1.
Напишіть рівняння реакцій.
Скільки літрів водню буде потрібно для повного гідрування 16,2 г бутину - 2?
Яку масу карбіду кальцію, що містить 15% домішок, необхідно взяти для одержання 40 л ацетилену (н.у.)?
Вуглекислий газ, отриманий при спалюванні 8,4 л етилену (н.у.), пропущений через 472 мл 6%-ного розчину NaOH (щільність = 1,06 г/мл). Який склад солі, що утворюється, і яка її масова частка в розчині?
Практичне заняття №3
Тема. Розв'язання задач на тему "Ненасичені вуглеводні".
- закріпити отримані раніше теоретичні уявлення про типи хімічних реакцій, механізми їх протікання на прикладі хімічних властивостей алкенів, алкінів, дієнових вуглеводнів;
- розвивати навички складання назв речовин, структурних формул ізомерів.
Хід роботи
1. Перерахуйте типи реакцій, характерні для етиленових та ацетиленових вуглеводнів.
2. Допишіть рівняння реакцій:
3. Поясніть, чому при гідрогалогенуванні пентадієну-1,3 виходить суміш галогенпохідних.
4. Наведіть рівняння реакцій, за допомогою яких можна здійснити перетворення:

5. У чотирьох пробірках знаходяться рідини: чотирихлористий вуглець, гексан, гексен-1 та гексин-1. Як визначити, яка з речовин знаходиться вкожній пробірці? Наведіть рівняння реакцій.