Урок біології на тему - Клас павукоподібні

Розділи: Біологія

Цілі:

  • Освітня: Ознайомити учнів з різноманіттям та способом життя павукоподібних, особливостями будови та життєдіяльності, що дозволили їм стати одними з першопоселенців суші, значенням їх у природі та житті людини.
  • Розвиваюча: Сприяти продовженню формування умінь роботи з тестами для подальшої підготовки до ДІА та ЄДІ, роботи з опорними сигналами, складання презентацій на тему.
  • Виховна: Вчити дбайливому ставленню до природи, показавши, що кожен організм має своє місце в екосистемі, значення в природі та житті людини, свою унікальну історію та неповторність.

Обладнання: Таблиця «Ракоподібні», «Павукоподібні», опорні сигнали, картки, тести на аркушах, 2 скриньки, картки для них, малюнки із зображенням різних павукоподібних,презентація, фотографії павукоподібних.

Оформлення на дошці: тема, таблиця, склади: пасе но кара скор ук косець курт півонія.

Хід уроку

I. Перевірка знань

1) Робота з 3-4 картками.

2) Відповіді з місця (або опитування на аркушах). Робота біля дошки зі значками.

3) Фронтальне опитування (можна використовувати тестування, див. додаток 1) :

- Де мешкає рак, які риси пристосованості до довкілля в його зовнішній будові, поведінці, розмноженні.

- Як називається дрібна ракоподібна тварина з великою кількістю ніжок? (мокриця)

– Які особливості внутрішньої будови?

- Травна система. (Кишечник у ракоподібних зазвичай із жувальним шлунком та «печінкою», що відкривається в середню кишку). Чому і як шлунок ракоподібних можежувати?

(Додаткові питання: - Як зміниться чисельність риб у ставку, якщо в ньому збільшиться чисельність дафній? (А - збільшиться; Б - зменшиться; В - не зміниться; Г - може збільшитися, а може зменшитися)

– Чому трапляються раки, у яких одна клешня менша за іншу? (Клішня раку може відірватися під час сутички з ворогом або за невдалої линяння. Потім вона знову відростає (регенерує), але виявляється меншого розміру).

- Дихальна, кровоносна система. Чому вийняті з води раки можуть залишатися живими кілька днів? (Завдяки боковим краям панцира, які оберігають зябра від висихання. Поки зябра у раків перебувають у вологому стані, раки не гинуть).

- Видільна, нервова системи.

– Яке значення мають ракоподібні у природі та житті людини?

4) Тест «Перевір себе»

  1. Рак дихає зябрами (Так).
  2. Рак веде денний спосіб життя (Ні).
  3. Тіло раку складається з двох відділів (Так).
  4. У раку прості очі (Ні).
  5. Раки – рослиноїдні (Ні).
  6. Рак завжди пересувається, задкуючи назад (Ні).
  7. Для раку характерна регенерація клешнів (Так).
  8. За допомогою ходильних ніг рак пересувається дном (Так).
  9. Кровоносна система раку незамкнена (Так).
  10. Рухливість очей раку відшкодовує йому нерухомість голови (Так).
  11. Раки є «санітарами» водойм (Так).
  12. Рак ногочелюстими захоплює їжу і відправляє її в рот (Так).
  13. Черевце раку складається з 10 члеників (Ні).
  14. Клішні - це органи захисту, нападу, захоплення їжі (Так).
  15. Кров у раку червона (Ні).
  16. Самки раку відкладають узимку яйця (Так).
  17. Живуть раки до 50 років (Ні).

стор 194-195 (тест) «Я йду на урок біології.»

II. Вивчення нового матеріалу

- Давайте ще раз перерахуємо 3 класи з типу Членистоногих, які ми вивчаємо: Ракоподібні; Павукоподібні; Комахи.

– Кожен клас має свою назву невипадково. Комахи названі так через насічки на їхньому тілі. А звідки походить слово «павук»?

– Загальнослов'янське ім'я павука утворене за допомогою приставки «па» від «онк», спорідненого з грецьким «онкос» – гачок, латинському «анкус» – що має криві руки, давньогрецькому «акаті» – згинає.

Так що «павук» – у перекладі криворучка та кривоніжка.

А як називаються Павукоподібні латинською мовою? (Арахніди).

– А хто знає чому?

– Згадаймо давньогрецьку міфологію. Де жили боги?

– Як звали дочку Зевса, захисницю та войовничу богиню?

– Послухайте, що каже легенда. (арахнологія – наука про павуків)

Легенда про Арахна (див.додаток 2 ).

- Отже, що ми знаємо про павуків? (Плетуть павутиння)

- Знаменитий натураліст д'Орбіньї в панталонах з павутиння бразильських павуків свого часу хизувався. Носив їх довго, а вони не зношувалися. І Людовіку XIV, королю Франції, парламент міста Монпельє якось подарував панчохи та рукавички, ткані з шовковистих ниток французьких павуків.

- Точнісінько встановлено, що павутина зупиняє кров. Тільки брати її треба свіжу, чисту.

- Що ж собою являє сам павук, господар павутиння?

Одягу собі не шию, А тканину завжди тку. (Йдеться про павуків)

– Завдання нашого уроку: з'ясувати не тільки будову павуків на прикладі хрестовика, а й поговорити про те, які членистоногі входять до класу Павукоподібні, яку роль вони відіграють у природі та житті людини. Запис теми: «Клас Павукоподібні».

Клас Павукоподібні включає до62 000 видів.

Це сінокосці, кліщі, павуки, скорпіони та ін. Усі вони тварини наземні, окрім павука-серебрянки. Багато хто плете павутиння.

У зв'язку з цим, будова їхнього тіла відрізняється від будови тіла інших членистоногих. (Не піп, а з хрестом – хто?) Розглянемо його на прикладі будови тіла павука-хрестовика, використовуючи опорні сигнали. (Опорні сигнали заносяться до таблиці, розпочатої на попередньому уроці)

біології

- Що властиво всім членистоногім? (Звичайно, хітиновий покрив). Тіло складається з 2-х відділів – головогрудей та черевця. Черевце відокремлюється від головогруди за допомогою перетяжки. У них немає вусиків та складних очей. На головогруді розташовано 4 пари ніг.

Також кілька пар простих очей; а знизу щелепи – хеліцери. Ними павук вистачає жертви. Усередині є канал із отрутою. Є короткі, покриті волосками ногощупальця, або педипальпи (органи дотику).

Знизу на черевці розташовуються павутинні бородавки, які виробляють павутину. Це видозмінені черевні ніжки. (Про що це говорить?) – Про предків, які мали ноги для пересування.

На його задніх ногах є гребінчасті кігтики, які допомагають витягувати з залоз павутинні нитки та зібрати їх в одну.

Нитка складається з білка. З павутинних бородавок одного павука можна витягнути до 4 км павутиння. Павутина потрібна їм для лову видобутку, виготовлення коконів, щоб захистити яйця від несприятливих впливів. Тому вона може бути кількох сортів: суха, волога, клейка, гофрована. Служить вона для різних цілей. Павутиння тонше і міцніше за нитки гусениці шовкопряда.

Жив у світі абат Комбуе, такий був винахідник: живих павуків у маленьких висувних скриньках підключав прямо до ткацького верстата особливого зразка. Верстат тягнув з павуків нитки і ткав з них найтонший шовк.

Але промислове виробництво таких ниток вдається налагодити, т.к. павуки дуже ненажерливі і не напасешся мух, і клімат не скрізь підходящий.

З павутинних ниток павук плете ловчу мережу. Спочатку раму з променями, що сходяться до центру, потім довгу, тонку і дуже липку нитку, розташовуючи її в центрі спіралі. (Маса павутини, що дорівнює за довжиною екватора земної кулі, становить 340 г.)

Потім, чекаючи видобутку, він сидить біля мережі в прихованому гнізді, влаштованому з павутини. Від центру мережі до нього простягнута сигнальна нитка.

- Спостереження за поведінкою павука показують, що він вискакує зі свого укриття, стрімко прямує до мухи лише в тому випадку, якщо там знаходиться муха середньої величини: якщо потрапляє маленька мушка, то павук не звертає на неї уваги. Як павук дізнається про величину своєї жертви?

(Павук за допомогою особливих чутливих органів на лапках сприймає коливання павутини і за їх силою дізнається, якої величини муха попалася. Якщо коливання сильні, павук кидається до жертви та розриває нитки, звільняючи її та рятуючи залишок павутини)

Він встромляє в жертву кігти верхніх щелеп і впорскує отруту всередину жертви; але як отрута, та ще й травні соки, т.к. не може харчуватися твердою їжею. Через годину павук повертається та всмоктує видобуток за допомогою смоктального шлунка. Таке травлення називається позакишковим.

Кровоносна система як у раків. Яка?

Гемолімфа. Серце має вигляд трубочки або подвійного ромба:

Дихальна система. Павук дихає атмосферним повітрям. У нього є пара легеневих мішків, обплетених кровоносними судинами, і пучки трахей, трубочки, що пронизують тіло тварини.

тему

Робота з малюнком підручника (стор. 123)

клас

Видільна система.Трубочки – мальпігієві судини. Одним кінцем вони збирають продукти обміну речовин, іншим впадають у кишечник. У кишечнику вода всмоктується. Тому павуки заощаджують воду і можуть без неї обходитися (замкнене коло водоспоживання).

Нервова система. Як у раків, тільки розвинені грудні вузли та надглотковий вузол.

Система розмноження. Роздільностатеві тварини. Запліднення в організмі самки.

Яйця самка відкладає відкрито, або обплітає їх павутинням (кокон).

– Павукоподібних налічується в природі 62.000 видів.

З деякими представниками ми познайомимося, оскільки вони мешкають у нашій місцевості та дуже небезпечні.

Повідомлення дітей (презентація)

– Каракурт (його отрута в 15 разів сильніша за отруту гримучої змії).

- Скорпіон (зустрічається в Середній Азії, на Кавказі, в Криму).

- Птахоїд (його травний сік розчиняє за добу 3 г тканин миші, що важить 20 г).

– Серебрянка (стор. 317 «Я йду на урок біології»)

– Крім Павуків, до Павукоподібних належать і кліщі (повідомлення) (презентація).

– стор. 125 підручника. - Чим подібні кліщі з павуками?

– Який кліщ знижує врожай плодових та баштанних культур?

А - тайговий, Б - коростяний, В - собачий, Г - павутинний.

– Які кліщі завдають шкоди здоров'ю людини?

А – ґрунтовий, Б – коростяний, В – собачий, Г – павутинний.

Чи знаєте ви, що від коростяного сверблячка помирали в давнину королі і Папи Римські, і великі вчені: Геродот, Філіпп II і Папа Клемент VII.

– Чи потрібні павукоподібні у природі?

- Якби не було павуків, люди могли б помирати від різних хвороб, тому що їх переносять мухи, а як підрахували вчені, озброївшись мікроскопом, на тілі однієї мухи 26 мільйонів мікробів.

– Вони є їжею для птахів.

-Деякі завдають шкоди рослинам, тваринам та людині.

– Є переносниками захворювань.

– Беруть участь у ґрунтоутворенні.

– А одного разу павуки допомогли французам здобути перемогу над Голландією.

Пішогрю провів у бездіяльності близько 2-х тижнів і вже готувався відступити без жодного успіху, коли отримав від французького генерала Картмера д'Іжонваля, який перебував у полоні, у зв'язку, що змусило його змінити свій намір.

Картмер, який утримувався в утрехтській в'язниці, спостерігав там за численними павуками і вивів висновок, що незабаром мають настати морози. Про це йому вдалося повідомити Пішегрю.

… а все тому, що павуки не плетуть павутиння перед дощем та морозами, щоб даремно його не витрачати.

Отже, загальні ознаки павукоподібних:

  • переважно сухопутні види;
  • 4 пари ходильних ніг;
  • хижаки => пристосовуються, отруйні залози, павутинні бородавки;
  • Довжина тіла від 0,1 мм до 12 см.

ІІІ. Закріплення знань

1) Для яких тварин характерні такі ознаки: 4 пари ніг, у більшості 2 відділи тіла (головогрудки та черевце), органи дихання – легені та трахеї, вусиків немає?

А – Для всіх членистоногих Б – Тільки для ракоподібних В – Тільки для павукоподібних Г – Тільки для комах

2) Зоожарт. Відгадати, яким представником павукоподібних належать частини тіла неіснуючої в природі тварини (див.додаток 3 )

3) Гра-фанти (у першій скриньці – речі дітей, у другій – картки з питаннями. Тяну річ – граючий – витягує картку, відповідає питання). Стор. 52-53, «Біологія», цікаві факти та тести.

4) Дані склади:

Складіть із них назвипавукоподібних.

(павук, сінокосець, каракурт, скорпіон)

5) Виконання тесту (стор. 199-201 «Я йду на урок біології»,додаток 4 )

Закінчується урок віршем:

Усі бояться павуків Найбільше на світі, А особливо бояться Маленькі діти; Не женіть павуків, Маленькі діти: Ловлять мух і комарів Добрі сусіди! Отрутні павуки – Це безперечно! Але не зворушать просто так, Скажемо відверто.

IV. Домашнє завдання.

1) § 25 (заповнення таблиці «Клас Павукоподібні»)

2) складання схеми «Роль павукоподібних у природі та житті людини»

Використана література: