Урок біології на тему - Роль гормонів в обмінних процесах

Розділи: Біологія

Мета уроку:

  • Навчальні: показати роль гормонів в обмінних процесах організму людини, познайомити учнів із порушеннями ендокринного апарату та гуморальної регуляції, із заходами запобігання захворюванням та підтримці нормальної життєдіяльності людей, які мають подібні порушення.
  • Розвиваючі: сприяти розвитку уявлень про важливість гуморальної регуляції у життєдіяльності людини, розвиток умінь вирішувати біологічні завдання та здійснювати самоконтроль, розвиток умінь ставити собі за мету і домагатися їх вирішення.
  • Виховують: виховувати культуру спілкування, формувати діалектико-матеріалістичне світогляд на основі розвитку уявлень про людину як частину живої природи, сприяти розвитку учнів дбайливого ставлення до свого здоров'я, розвиток пізнавального інтересу до предмета, майбутнє професійне самовизначення.

Завдання:

  • Повторити пройдений минулого уроці матеріал;
  • Створити умови для постановки проблемної ситуації;
  • Сприяти формуванню у учнів умінь самостійного пошуку відповіді проблему;
  • закріпити знання учнів, отримані під час уроку у вигляді повторення життєвих ситуацій;
  • Сприяти створенню творчої обстановки на уроці;
  • Сприяти розвитку комунікативних здібностей (вміння взаємодіяти в невеликих групах), здібностей до оцінних дій (самоаналізу).

Плановані результати: учні розуміють роль гормонів в обмінних процесах організму та заходи попередження захворювань та підтримання нормальної життєдіяльності людей, які маютьгормональні розлади.

Особиста значимість досліджуваного для учня: у разі порушення роботи залоз внутрішньої секреції необхідно звернутися до ендокринологу, не займатися самолікуванням.

Методи навчання: частково-пошуковий, проблемний.

Форми організації навчальної діяльності: усні відповіді з місця, самостійна робота з інформаційним матеріалом, заповнення таблиці, вирішення біологічних завдань, виконання тестової роботи самостійно, здійснення самоконтролю та рефлексії.

Прийоми діяльності вчителя: створення умов для постановки проблеми, допомога учням у пошуку відповідей та вирішенні спірних питань, створення ситуації успіху, підбиття підсумків роботи.

Розвиток умінь учнів: взаємодіяти у групах, застосовувати знання у новій ситуації, вирішувати нестандартні завдання, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, розвивати здібності до самоаналізу.

Основні поняття уроку: залози внутрішньої секреції, гормони, гуморальна регуляція.

Джерела інформації: Біологія. Людина. 8 клас: підручник для загальноосвітніх установ/Н.І. Сонін, М.Р. Сапін. - М.: Дрофа, 2009. - 287стор; інформаційні листи (інформація взята з «Книги для читання з анатомії, фізіології та гігієни людини» І.Д. Звєрєв, М., «Освіта», 1983р), електронна презентація.

Виставлення оцінок за урок: на розсуд вчителя, самооцінка учнів.

План уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація знань.
  3. Постановка навчальної проблеми.
  4. Пошук вирішення проблеми.
  5. Первинне закріплення знань. Рольова гра "На прийомі у ендокринолога".
  6. Вторинне закріплення знань. Виконання тесту.
  7. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
  8. Домашнє завдання.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Актуалізація знань.

Що являє собою ендокринний апарат?

У чому особливість залоз внутрішньої секреції? Перерахуйте та покажіть їх на таблиці.

Яке регулювання здійснює ендокринний апарат?

Що таке гормони?

Яку дію на організм мають гормони?

(На дошці відкривається тема "Роль гормонів в обмінних процесах").

3. Постановка навчальної проблеми.

Давайте спробуємо згадати свої відчуття:

підніміть руки ті, хто боїться входити до медичного кабінету? Що найчастіше відбувається з вами?

Підніміть руки ті, хто переймається контрольною роботою, наприклад з математики? А що найчастіше відбувається з вами?

Чому від хвилювання може почастішати серцебиття? (Учні висловлюють свої припущення)

Як ви вважаєте, що сьогодні ми з вами вивчатимемо на уроці?

Сформулюйте мету уроку. (Познайомитися з гормонами, що виділяються залозами внутрішньої секреції, показати їх роль в обмінних процесах)

Додатково дізнаємося про порушення гуморальної регуляції, тобто. про хвороби ендокринного апарату та профілактику його порушень.

4. Пошук вирішення проблеми.

Організується робота у групах.

Користуючись підручником (с. 50–53) та інформаційними листами(Додаток 1) підготуйте невелике повідомлення про роль гормонів в обмінних процесах. (Час для підготовки – 2-3 хвилини).

Виступи учнів (супроводжується слайдовою презентацією), заповнення таблиці: "Роль гормонів в обмінних процесах".

Вплив на організм

У молодому віці – гігантизм, у дорослих – акромегалія

Затримують зростаннякарликовість

Регулює обмін речовин.

Базедова хвороба (підвищується обмін речовин, збудливість нервової системи, розвиток зобу)

Мікседема (знижується обмін речовин, збудливість нервової системи, утворюється набряклість). У молодому віці – карликовість та кретинізм

Прискорює роботу серця, звужує кровоносні судини, гальмує травлення, розщеплює глікоген.

Прискорене серцебиття, підвищення кров'яного тиску, особливо при переляку, страху, гніві

Кількість регулюється нервовою системою, тому його нестачі не буває

Шок, судоми, непритомність

Цукровий діабет, підвищується рівень глюкози у крові, цукор у сечі

Статеві залози: сім'яники; яєчники

Впливають на розвиток статевих ознак, на підготовку та функціонування репродуктивної системи та обмінні процеси

5. Первинне закріплення знань.

Організується робота у групах.

Сьогодні вам надається можливість на мить стати лікарями-ендокринологами. Ендокринолог це лікар, який займається лікуванням порушень гуморальної регуляції людини. Уявіть, що ви ведете прийом і до вас звертаються за допомогою хворі люди. Визначте діагноз та запропонуйте методи лікування. (Після припущень учень проектується правильну відповідь слайдової презентації)

Пропонуються історії хвороби.

  1. Хвора скаржиться на болісне серцебиття, швидку стомлюваність, каже нервово, збуджено. Вираз обличчя якийсь дивний: чи то гнівний, чи то переляканий. Очі витріщені, блищать. Щитовидна залоза помітно збільшена.
  2. До 14 років я була здорова. Але раптом почала сильно худнути, зник апетит, мучила неприборкана спрага. Батьки мої здорові. У 13 років я перенесла запалення підшлункової залози.панкреатит.
  3. У 25 років я потрапив під машину і отримав струс мозку. Пролежав 2 місяці та був виписаний. Через місяць почали мучити сильні головні болі, які тривали цілий рік. За цей час збільшились у розмірах ніс, кисті рук та стопи ніг. Це привело мене до лікарні.
  4. Зростання фіна Вайна Міллеріна 2 м 48 см, а зріст карлиці Агібе з Єгипту - 38 см.
  5. У дитини зупинилося зростання. Він став товстіти, порушилися пропорції тіла. Почали спостерігатися розлади мови, пам'яті, мислення. З рота постійно висовується кінчик язика
  6. На репродукціях Рубенса зображено жінок. Але на обличчі: худорлявість, блідість, опуклі очі. Про що свідчить.
  7. Уривок із оповідання І.С. Тургенєва «Живі мощі»: «Я наблизився – і остовпів від подиву. Переді мною лежала жива людська істота, але що це було?! Голова зовсім висохла, однобарвна, бронзова – ні дати, ні взяти ікону старовинного листа; ніс вузький як лезо ножа; губ майже не видно - тільки зуби біліють і очі, та з-під хустки вибиваються на лоб рідкі пасма жовтого волосся»
  8. Хворий млявий, сонливий, байдужий до навколишнього, швидко втомлюється, у нього знижується обмін речовин, падає температура тіла, волосся стає рідкісним, а шкіра сухою, жовтуватою, виникає одутлість, з'являються набряки.
  9. Хворий збудимо, страждає на безсоння, метушливий, емоційно неврівноважений, незважаючи на підвищений апетит швидко худне; у нього неприродно витрішені очі і нерідко збільшена щитовидна залоза.
  10. У 1958 р. повідомлялося про смерть найважчої людини, яка в 32 роки при зростанні в 180 см мала масу 468 кг. Окружність його талії перевищувала 3 м, а передпліччя – 1 м. У дитинстві Р. Ходжес переніс інфекційне захворювання на кашлюк. Припустіть, чим викликана така жахливамаса цієї людини.

У цілому нині організмі нервовий і гуморальний механізми діють спільно, найшвидше і точно працює нервова система управління. Обидва механізми регуляції – нервовий та гуморальний взаємопов'язані. На стан нервової системи впливають гормони, що утворюються в залозах внутрішньої секреції. Але функціями ендокринних залоз керує нервова система.

Наприклад, при надлишку цукру в крові нервова система стимулює функцію внутрішньосекреторної частини підшлункової залози. У кров надходить більше інсуліну і зайвий цукор під його впливом відкладається у печінці та м'язах у вигляді глікогену. При інтенсивній м'язовій роботі посилюється діяльність надниркових залоз – він сприяє перетворенню глікогену на цукор. Багато ендокринних захворювань розвиваються внаслідок ураження нервової системи (цукровий діабет, базедова хвороба). Відомий випадок важкого захворювання щитовидної залози, що розвинувся за одну ніч, у матері, яка втратила двох дітей, померлих від дифтерії.

Регуляція функцій організму – процес складний, який здійснюється нейрогуморальним шляхом

6. Вторинне закріплення знань.

Виконання тесту(Додаток 2). На вибір учнів за рівнем складності.

  • варіант 1: 3,3, 3. 3,3;
  • варіант 2: 4,2,2,1.3,2;
  • варіант 3: 1,3,5; В,А,Б,А,Б,А; А,Б,Б,Б, А,А.

Оцініть свою роботу із тестом. (Самостійно)

Сьогодні на уроці ми отримували знання, тому якщо комусь не вистачило знань дати собі раду з тестом, все виправимо!

7. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Дайте відповідь на проблемне питання уроку:

Чому від хвилювання може почастішати серцебиття? (учні відповідають питання)

А зараз давайте проаналізуємо, чи ми досягли на уроці поставленихцілей –

  • чи зуміли показати роль гормонів в обмінних процесах організму людини?
  • познайомилися з порушеннями ендокринного апарату та гуморальної регуляції, із заходами запобігання захворюванням та підтримці нормальної життєдіяльності людей, які мають подібні порушення?
  • Чи всім зрозуміла, наскільки важливою є гуморальна регуляція у життєдіяльності людини?

Отже, ми навчилися ставити собі за мету і домагатися її вирішення.

На уроці ви показали ваші вміння логічно мислити, відбирати та оцінювати інформацію. Щоб бути успішним сьогодні потрібно мати інформаційну грамотність. Сьогодні ви, хлопці, зробили ще один крок на шляху оволодіння цим мистецтвом.

Але найголовніше – дбайливо ставитись до свого здоров'я. При порушенні роботи залоз внутрішньої секреції необхідно звернутися до лікаря, не займатися самолікуванням, не використовувати гормональні препарати.

Чи задоволені своїм результатом?

Червоний – я активний і впевнений на уроці, почуте на уроці актуально та значуще для мене, я задоволений своїм результатом.

Жовтий – я почував себе не зовсім впевнено, працював мало, почуте на уроці змусило мене замислитись.

Зелений – мені не все було зрозуміло, мої результати мене засмутили, мені над чим попрацювати вдома.

8. Домашнє завдання.

С. 46–50, робота з питаннями та завданнями на стор.

Для бажаючих: знайти додатковий матеріал з питання, що вивчається в мережі Інтернет, і підготувати невелике повідомлення.

Ви сьогодні дуже старались! Дякую вам за урок!