Урок географії в 6-му класі на тему - Землетруси

Розділи: Географія

Цілі:

  • дати уявлення про стихійні явища в атмосфері, розкрити їх причини та наслідки;
  • познайомити із поширенням цих явищ на земній кулі;
  • сформулювати правила особистої безпеки у районах стихійних лих.

Хід уроку

1. Створення педагогічної проблемної ситуації, використовуючи мотиваційний прийом "яскрава пляма". Зачитується уривок із щоденника американського журналіста:

“27 травня 1964 р, Аляска. Я вибіг надвір і побачив, що будинок, у якому я жив, розгойдувався з боку на бік, корчився і стогнав. Земля спучувалась, високі дерева падали як підкошені. Шматки землі незрозумілої форми рухалися вгору й униз, нахиляючись під всілякими кутами. Напівзруйнований будинок раптом поповз на мене. Я почав перелазити через паркан, але паркан несподівано провалився крізь землю разом зі мною. Піді мною відкрилася нова тріщина, і я впав у неї. Коли все скінчилося. Я вибрався на поверхню і раптом побачив страшний пейзаж, який нагадував мені первозданний хаос”.

Питання для обговорення:

Хто здогадався, про що йтиметься?(про землетруси)

Що в тексті вас навело на цю думку? (земля спучувалась, шматки землі рухалися вгору, і вниз, піді мною відкрилася тріщина, будинок розгойдувався).

Сформулюйте тему уроку.(тема уроку - "Землетруси").

Що ви хочете дізнатися про землетруси? На які запитання слід відповісти?

В результаті діалогу, що підводить, формулюється план вивчення теми уроку:

  1. Причини землетрусів.
  2. Як відбувається землетрус.
  3. Заходи безпеки під час землетрусів.

Тема уроку та питанняплану вивішуються на дошці.

2. У нас сьогодні не простий урок, а науково-практична конференція, на якій присутнівчені-сейсмологи. Хто такі сейсмологи? (вчені, що вивчають рух земної кори).

Питання конференції – питання плану, зафіксовані на дошці.

Клас поділяється на групи:

1 група –теоретики– вони розповідають про причини виникнення землетрусів, використовуючи підготовлені довідники та енциклопедії.

План виступу:

  1. Що таке землетрус
  2. Причини виникнення
  3. Що таке вогнище землетрусу
  4. Що таке епіцентр землетрусу

2 група –практики– вони вивчали землетрусу біля, і розкажуть у тому, як вони відбуваються, використовуючи текст підручника, схему “Землетруси”, питання із завданнями:

  1. Яким приладом вимірюється землетрус?
  2. Як відомо, сила землетрусу оцінюється у балах. Вкажіть, до яких наслідків призводять землетруси різної сили: 1–2 бали; 5-6 балів; 9 балів; 11-12 балів.
  3. Поясніть, чому землетруси називають катастрофічними лихами?

На підготовку подається 5 хвилин.

3. Учні - представники від кожної групи роблять повідомлення на задану тему, інші учасники конференції слухають і запитують.

4. А ви стикалися в житті із землетрусами? Які запобіжні заходи ви застосовували? (ще раз проговорити заходи безпеки під час землетрусів).

Включається аудіозапис: “Увага! Увага! У районі нашого населеного пункту наголошуються підземні поштовхи! Прийміть запобіжні заходи!”

Учні мають продемонструвати знання дій за надзвичайних ситуацій.

Після ігрового моментунеобхідно проаналізувати дії учнів.

Домашнє завдання: провести тренувальне завдання вдома із членами своєї сім'ї.