Урок - гра повісті на Капітанська донька

Урок – змагання з повісті О. З. Пушкіна «Капітанська дочка».

ЦІЛІ: узагальнення та систематизація знань учнів за твором в ігровій формі, виховання вміння працювати у колективі, розвиток інтересу до вивчення літератури.

Методи: слово вчителя, розмова, тестування.Обладнання: портрет А.С.Пушкіна, ілюстрації до повісті «Капітанська дочка»Епіграф: «У "Капітанській доньці" все не тільки правда , але ще як би краще за неї ».(Н.В. Гоголь)ХІД ЗАНЯТТЯ

Повідомлення теми та цілей. Подання команд.

Вступне слово вчителя.

2. Питання вікторини:

а)Історична основа повісті

- Які історичні особи зустрічаються у повісті? (Пугачов, Катерина II)

- Яка історична подія лягла в основу повісті?

3. Бліц-турнір:

1. Як звали батька головного героя? (Андрій Петрович)

2. Під чиїм наглядом головний герой вивчився українській грамоті? (Савельїч)

3. За які переваги придворної Савельіч отримав «підвищення», ставши дядьком? («За тверезу поведінку»)

4. Ким був у «батьківщині своїй» мосьє Бопре, який навчав Петрушу французькому, німецькому та «всім наукам»? (перукар)

5. Чому батюшка прогнав Бопрі з двору? (Застав його п'яним і сплячим під час уроку)

6. Куди послав батько служити свого сина, Петра Гриньова? (Оренбург)

7. Скільки Петро Гриньов програв Івану Івановичу Зурину та в яку гру? (100 рублів у більярд)

8. Протягом повісті Савельіч плаче лише раз. Коли саме? (Коли Гриньов закричав на дядька і велів принести 100 рублів)

9. Як віддячив Петро Гриньова вожатого? (Подарував заячийкожух)

10. Куди відправив на службу Гриньова старий генерал? (у Білогірську фортецю)

11. Вперше Гриньов побачив капітана Миронова за вченням солдатів. У що був одягнений комендант? (Китайський халат і на голові у нього був ковпак)

12. За що потрапив на службу до Білогірської фортеці Олексій Іванович Швабрін? (за смертовбивство)

13. Що спричинило дуель між Гриньовим і Швабриним? (Швабрін натякнув на непорядність Маші Миронової: «Якщо хочеш, щоб Маша Миронова ходила до тебе в сутінки, то замість ніжних віршів подаруй їй пару сережок»)

14. Хто відвернув Гриньова під час дуелі? (Савельїч)

15. Куди було поранено Гриньова? (У груди нижче плеча)

16. Яку відповідь отримав від свого батька Петро Гриньов на прохання благословити його на шлюб із Марією Іванівною Мироновою? (Відмова, намір перевести на інше місце служби)

17. Як відреагувала Марія Іванівна на відмову батьків Гриньова? («Підкоримося волі Божій»)

18. Яке ім'я прийняв Пугачов? (Петра Ш)

19. Кого Пугачов призначив новим комендантом фортеці? (Щвабрина)

20. Як зробив Петро Гриньов, щоб урятувати Машу від Швабрина? (поїхав у фортецю)

21. Де Гриньов запропонував сховатися Марії Іванівні після її звільнення? (У своїх батьків у селі)

22. Хто доніс на Гриньова? (Швабрін)

23. Що приховав Гриньов на допиті? (ім'я Марії Іванівни)

20. Як прийняли батьки Гриньова Марію Іванівну? (Привітно)

21. Навіщо Марія Іванівна поїхала до Петербурга? (Зустрітися з імператрицею)

22. Де і коли Марія Іванівна зустріла імператрицю Єлизавету II? (у Царськосільському парку під час ранкової прогулянки)

б)Текстова станція

1) «Я жив недорослем, ганяючи голубів та граючи в чехарду з дворовими хлопчиками.Тим часом минуло мені шістнадцять років. Тут доля моя змінилася ... »

- Про кого йдеться у цьому уривку?

Що можна сказати про життя героя?

Що змінилося у житті його?

2) «Дорожні роздуми мої були не дуже приємні... Я не міг не зізнатися в душі, що моя поведінка в Симбірському трактирі була безглузда, і відчував себе винним перед Савельічем »

- Чому міркування героя були неприємні?

Що його так засмучувало?

3) «… Народ повалив на площу; наспогнали; туди ж"; «Нас потягли по вулицях; жителівиходилиз будинків із хлібом та сіллю»

- Яка подія описується?

Про що нам говорять назви дій, які здійснюються народом та офіцерами, які захищали фортецю? (Ставлення народу до Пугачова і дворян)

4) «Я побачив на краю неба білу хмарку, яку прийняв був за віддалений горбок. Ямщик пояснив мені, що хмара передвіщала буран...»

Вісником чого є буран? (Буран - символ)

5) «Пугачов був, видно, у нападі великодушності. Він відвернувся і від'їхав, не сказавши ні слова. Шайка виступила із фортеці в порядку. Народ пішов проводжати Пугачова »

– Який момент описаний?

Як характеризують слова ставлення героя до Пугачова та його соратникам?

6) «Зростання його невелике, обличчя має смагляве і худорляве, ніс з горбом ... ліве око примружує і часто ним блимає. Волосся на голові чорне, борода чорна ж, але з невеликою сивиною. Сукня має: шубу плісову малинову, та й шаровари такі самі; шапку козачу»

- Чия зовнішність описана?

в)Художня станція

- Чому Пугачов під час розмови в кибитці на раду Гриньова, принести

винну, чи відповідає калмицькою казкою? У чому її зміст?

Тест.

Розповідь у «Капітанській доньці» ведеться від імені:

в) Маші Миронова;

г) Петра Гриньова;

2. Авторська позиція проявляється у творі за допомогою

в) вставних елементів;

Які історичні особи згадуються у повісті?

в) Григорій Орлов;

4. Назвіть художні прийоми, які Пушкін використовував до створення образу Пугачова.

г) мовна характеристика;

д) відношення інших персонажів;

е) вставні елементи.

5. У чому полягає сенс назви повісті? Маша Миронова -.

а) єдиний жіночий персонаж повісті;

б) стоїть у центрі сюжету;

в) носійниця високої моральності та честі;

г) дочка загиблого українського офіцера.

6. Співвіднесіть елементи композиції та елементи розвитку любовного сюжету.

сцена дуелі зі Швабріним, лист батька

визволення Гриньова, одруження на Маші

дитинство Петруші у родовому маєтку

знайомство Гриньова з головною героїнею повісті.

7. З якою метою в повість вводиться сон Гриньова?

а) характеризує Гриньова;

б) віщує розвиток відносин двох персонажів;

в) характеризує Пугачова;

г) підкреслює кровожерливість Пугачова.

8. Кому належить вислів «Не дай Бог побачити український бунт, безглуздий і нещадний. »?

9. Співвіднесіть пари героїв, характеристика яких побудована за принципом антитези.

а) Пугачов; 1) оренбурзькі генерали;

б) Швабрін; 2) Катерина П;

в) "енерали" Пугачова; 3) Гриньов.

10. Які фольклорні жанри використовує А.С.Пушкін до створення образу Пугачова? а) билини;

д) прислів'я, приказки;

11. Який розділ передує епіграф:

«У той час лев був ситий, хоч зроду він лютий.

"Навіщо просимо звільнити в мій вертеп?"

спитав він ласкаво».(А. Сумароков).

г) «Непроханий гість»;

Якою є основна проблематика повісті «Капітанська донька»?

а) проблема кохання;

б) проблема честі, обов'язку та милосердя;

в) проблема ролі народу у розвитку суспільства;

г) проблема зіставлення родового та служивого дворянства.

Яким показаний у повісті Савельіч?

а) забитим, безгласним кріпаком;

б) слухняним, рабськи відданим своїм панам;

в) глибоким, наділеним почуттям власної гідності;

г) люблячим, вірним, самовідданим, дбайливим помічником та порадником.

14. Позначте правильне судження. Літературний характер – це…

а) образ конкретної людини, у якому через індивідуальні якості виражаються типові риси часу;

б) художнє зображення людини;

в) індивідуальні риси, властиві герою.

15. Які символічні образи використовують А.С. Пушкін у повісті «Капітанська донька»?

16. Які риси українського національного характеру наведено О.С. Пушкіним у образі Пугачова?

а) розум, кмітливість;

б) ліньки, бездіяльність;

в) молодецтво, широта натури;

г) схильність до пияцтва;

д) пам'ять на добро, подяку.

17. Чий це портрет? «Вона була в білій вранішній сукні, в нічному чепці і в грі. Їй здавалося років сорок. Обличчя її, повне і рум'яне, виражало важливість і спокій, а блакитні очі та легка посмішка мали принадність невимовну. »

а) Марії Миронової;

б) Василиси Єгорівни; в) Катерини ІІ;

г) Авдотьї Василівни.

18. На військовій раді в Оренбурзі було вирішено діяти:

б) шляхом підкупу;

19. «Обличчя його мало вираз досить приємне, але шахрайське. Волосся було обстрижене в гурток» - це портрет:

20. Хто з героїв твору вражає читача загадковою силою, кмітливістю, поезією боротьби та відваги.

б) капітан Миронов;

^ Ключ до тесту : 1-г; 2-б, в, д; 3-а, б, е; 4-а; 5-б, в, г; 6 - а-3, б-4, в-1, г-2; 7-б, в; 8-г; 9 - а-2, б-3, в-1; 10-в, г, д; 11-д; 12-б; 13-г; 14-а; 15-а, в, г, е; 16-а, в, д; 17-в; 18-б; 19-б; 20-а.

Висновки з уроку.

Роман А.С.Пушкина зовні простий – як життя. Пушкін допомагає зрозуміти за зовнішнім, побутовим обличчям життя – людяну, мудру суть подій, що відбуваються, розгадати життєві загадки.

Загадки роману - це загадки життя, які Пушкін вчить нас бачити та розуміти.