Урок літератури у 5 класі Вчитель Борзилова Т

Урок літератури у 5 класі

Учитель Борзилова Т.В.Тема: Антон Павлович Чехов. Розповідь «Пересолив»

Мета: організувати діяльність учнів зі знайомства з біографією

письменника та вивчення прийомів створення комічного,

формувати вміння відмінності гумору та сатири на прикладі оповідання

сприяти вихованню доброзичливого ставлення до

Обладнання: презентація, портрет Чехова, картки для роботи в парах та

У кожному з гумористичних оповідань Антона

Павловича я чую тихе, глибоке зітхання чистого,

істинно людського серця, безнадійне зітхання

співчуття до людей, які не вміють поважати

свою людську гідність.

1. Організаційний етап

За дзвінком і точно вчасно.

Ви готові відповідати,

Що б п'ятірки отримувати?

Діти, тема нашого уроку: Розповідь Антона Павловича Чехова «Пересолив».

Павловича я чую тихе, глибоке зітхання чистого,

істинно людського серця, безнадійне зітхання

співчуття до людей, які не вміють поважати

свою людську гідність». 2. Етап актуалізації

Хлопці, скажіть, що таке оповідання?

А ви знаєте, яке оповідання називається гумористичним? 3. Етап перевірки домашнього завдання

1. Що знаєте про життя Антона Павловича Чехова?

2. Що особливо запам'яталося з життя Чехова?

3. У чому проявилися таланти Антона Павловича в ранні роки?

4.А ви знаєте, яким ім'ям підписує свої перші оповідання А.П.?

5. Скажіть, чому Чехов писав гумористичні оповідання? 4. Етап вивчення нового матеріалу

Так,нелегке дитинство було в Антона Павловича Чехова, але ці життєві випробування послужили загартуванням для юнацького та дорослого життя. Чехов закінчив медичний факультет Московського університету. Родина Антона Павловича також переїхала до Москви. Щоб заробити життя, молодому Чехову доводилося багато писати, він писав майже щодня з розповіді, які друкував у гумористичних журналах.

Лікар за фахом - Чехов, коли писав твори, намагався вказати на ті недоліки, які він бачив у людях. Тобто письменник завжди залишався лікарем і лікував своїх читачів від їхніх поганих якостей.

- Хлопці, як ви вважаєте, як Антон Павлович Чехов міг лікувати своїх читачів?

Звичайно, він показував у своїх розповідях недоліки людей, прочитавши про які кожна розумна людина намагалася виправитися.

Розповідь «Перосол» теж відноситься до таких творів

Знайдіть у тексті оповідання опис героїв: їхні імена, зовнішній вигляд, одяг.

Підготуйте розповідь про них. Картка №2

Знайдіть у тексті оповідання опис поведінки героїв. Що спільного та чим воно відрізняється? Розкажіть про це. Картка №3

Знайдіть у розповіді смішні ситуації. У чому гумор? Чому розповідь так називається? Підготуйте розповідь про це. Картка №4

-Що незрозуміло, хлопці, у завданнях карток? Зверніть увагу на екран: тут подано тлумачення деяких слів, значення яких може бути вам незнайоме.

- Час підготовки -3 хвилини

Відповіді учнів із завдань карток

Робота у групах

Визначте елементи фабули оповідання А.П.Чехова «Пересол»: експозицію, зав'язку, кульмінацію, розв'язку, епілог (якщо є).

Час підготовки – 5 хвилин Відповіді учнів за завданнями карток 6. Етап закріплення вивченогоматеріалу

-Вам було б смішно? А чому ж, коли ви читали розповідь, вам було смішно?

Хлопці, звернемося ще раз до епіграфу нашого уроку.

Про яку людську гідність ми можемо сказати з прикладу розповіді Антона Павловича Чехова? Оцінки за урок

8. Завдання додому

1) Індивідуальні завдання: складіть невелику гумористичну розповідь про якийсь випадок, свідком або учасником якого ви були.

2) Взяти в бібліотеці та прочитати розповіді Чехова «Хірургія» та «Кінське прізвище» 9. Рефлексія