Урок літератури у 7-му класі

Розділи: Література

Мета уроку:

  • продовжити знайомство із творчістю А.С. Пушкіна, познайомити учнів із вступом до поеми «Мідний вершник»;
  • удосконалювати навички аналізу художнього твору, показати державність, державність образів Петербурга та Петра I;
  • виховувати патріотизм.

Устаткування:

Хід уроку

«Красуйся, граде Петров, і стій Непохитно, як Україна» А. С. Пушкін

1. Вступ

Ми продовжуємо розмову про А. С. Пушкіна, продовжуємо знайомство з творчістю А.С. Пушкіна.

Презентація: портрет О.С. Пушкіна.

Слайд 2. (Звучать слова про О.С. Пушкіна: «Наша пам'ять зберігає змалку веселе ім'я Пушкін» (А.Блок), «Це сонце української поезії» (О.Одоєвський), «Пушкін є явище надзвичайне і, можливо , єдине явище українського духу – це українська людина в його розвитку, в якому вона, можливо, з'явиться через 200 років» (Н.В. Гоголь).

Прозвучали слова, що ще раз підтвердили геніальність, великий талант А. С. Пушкіна.

А ми ще раз переконаємось у цьому, познайомившись із вступом до поеми «Мідний вершник» (Слайд 3) (Тема уроку)

2. Актуалізація суб'єктного досвіду учнів

Які асоціації викликає у вас словосполучення «Мідний вершник»?

Хто бував у Петербурзі? Хто бачив пам'ятник «Мідний вершник»?

Нащадки поставили Петру I пам'ятник, але Петро I сам спорудив пам'ятник – місто Санкт-Петербург.

Що ви знаєте про заснування міста Санкт-Петербурга Петром I? (Слайд 5)

Уточнимо наші знання. Читаємо додатковий матеріал: роздатковий матеріал.

Міста, як ілюди мають свої дні народження. Одні оформлені документально, витоки інших – у переказах. Слід їх губиться в глибокій далечіні століть. Так і Петербург веде відлік свого історичного буття з 16 (27) травня 1703 року. У день Святої Трійці, у гирлі прекрасної річки Неви, за планом Петра I на Заячому острові було закладено Петропавлівську фортецю. Петро «те фортеця на своє державне ім'я прізвиськом Петербург оновити вказав».

Перша церква була дерев'яною, як і багато інших в Україні.

Петропавлівська фортеця з її кам'яними стінами та золоченим шпилем соборної дзвіниці представлялася одночасно величною та грізною. Шпіль собору було видно з будь-якої частини міста.

Опівдні неодруженим пострілом гармата відзначає час. І гарматний дим, піднімаючись над фортецею, нагадує жителям у тому, що Петербург – військова столиця, і фортеця готова їх захищати від ворога.

(Слайд 6) Петропавлівська фортеця.

Такою є історія. Звернімо увагу, що як будь-яка велика справа на Русі будівництво С.-Петербурга мало і духовні основи. (Духовність – прагнення краси, чистоті помислів, праведності, зв'язку з релігією, церквою)

3. Знайомство із вступом до поеми «Мідний вершник»

Яке втілення вона в А.С. Пушкіна у вступі до поеми «Мідний вершник»?

Яким є образ Петра I? Який образ Петербурга?

чухонці - дореволюційна назва естонців і карело-фінського населення човн - човен північні країни - північні країни з топі блат - з топи боліт пасинок - нерідний син (про кого-небудь, обділеного чим- ні, що відчуває негаразди, труднощі) порфіроносна - носить порфіру (пурпурову мантію монарха), царська

Слухаємо уривок (Читання вчителя супроводжується слайдами презентації)

Слайд 7 – I строфа до слів «і запіваємо на просторі».

Починає звучати музика (Р. Гліер. Гімн. З балету "Мідний вершник").

Вчитель читає на тлі музики. Слайди 9-13.

Слайд 9. (Вигляд Кам'яного острова в Петербурзі. Незв. художник I половини XIX століття)

Слайд 10. (Англійська набережна у Петербурзі. А.І. Шарлемань (1826-1901))

Слайд 11. (Літній сад. Леб'яча канавка)

Слайд 12. (Вигляд на стрілку Василівського острова від Петропавлівської фортеці)

Слайд 13. (Казанський собор у Петербурзі)

Сподіваюся, вам сподобалося. Рядки віршів А.С. Пушкіна звучали і натомість музики композитора Рейнгольда Гліера – гімну з балету «Мідний вершник», гімну великому місту, оспівує Санкт-Петербург, як оспівав їх у віршах А.С. Пушкін.

4. Аналіз уривка

Яким настроєм, почуттям сповнений вступ?

Ви помітили урочистість, велич, замилування, гордість, милування, патріотизм.

Яким є образ Петра I? Який образ Петербурга?

Розкриємо державність, державність цих образів.

державність (від держави), державність (від держави) – здатність мислити широко, мудро, в масштабах держави, держави

Знайдіть рядки у I частини, що відбивають державність задумів Петра I.

1) Прочитаємо початок вступу I строфи.

Петро постає тут як фундатор і майбутній будівничий міста, що виконує волю самої природи. А.С. Пушкін використовує билинні способи зображення історичної особистості: широкий погляд світ «укрупняє» і особистість героя, даного і натомість величезного простору, яке має бути перетворити, підкорити.

2)

Звідси загрожувати ми будемо шведу, Тут місто буде закладено Назло гордовитому сусідові. Природою тутнам судилосяУ Європу прорубати вікно,Ногою твердої стати при морі. (метафора)

Як розумієте ці рядки?

Будівництво нового міста на берегах Неви біля моря дає можливість налагодити торговельні та культурні зв'язки з Європою.

3)

Сюди за новими хвилямиВсі прапори в гості будуть до нас(метонімія – вживання частини замість цілого прапора замість корабля) Як розумієте ці рядки? Кораблі різних країн припливуть до міста на Неві.

З метою А. З. Пушкін використовує займенник «ми»?

А.С. Пушкін підкреслює єдність Петра з країною, з народом, прагнення всіх його задумів на процвітання України, державну мудрість, патріотизм Петра.

У II частини (зі слів «Минуло сто років…») бачимо результати діяльності Петра I, у всій красі маємо дітище Петра - місто Санкт-Петербург. Ця частина звучить урочисто, вона написана в одичному стилі, у традиціях ломоносівської оди високим стилем. Образ Петербурга вимальовується яскравіше завдяки антитезі - протиставленні того, що було, тому, що стало через 100 років.

Знайдіть приклади, що було.

(«…з темряви лісів, з топини блат», «невідомі води»…)

Знайдіть рядки у II частині, що малюють образ Петербурга. Який Петербург за сто років?

1)… і юнийград /Повнощних країнкраса і диво 2)Піднісся пишно, гордо 3) По жвавих берегах Громади стрункі тісняться Палаців і веж; кораблі Натовпом з усіх кінців землі До багатих пристаней прагнуть

(Зазначимо вживанняслов'янізмів (особливості одичного стилю): юний град, північних країн краса, піднісся, з топи блат ...)

Як розумієте фразу: «…І перед молодшою ​​столицею/Померкла стара Москва…»?

Втілилися мрії Петра I. Петербург – чудове місто, гордість України, друга її столиця.

Виразне читання ІІ частини учнями.

Закінчується уривок ІІІ ліричною частиною. (За словами «Люблю тебе…»)

Внаслідок чого А.С. Пушкін любить "град Петра"? Наведіть приклади тексту. («суворий, стрункий вигляд», «Неви державна течія», «огорожу чавунний візерунок» …)

5. Підсумок уроку

Прочитаємо епіграф до уроку, рядки, що укладають вступ до поеми:

Красуйся, граде Петров, і стій Непохитно, як Україна... Чому ці рядки можуть бути епіграфом до уроку?

Вони відчувається любов поета до Петербурга, гордість, звучить патріотизм, підкреслюється нерозривність Петербурга, Петра І і Укаїни, проявляється державність, державність образів Петра І міста С.-Петербурга.

6. Домашнє завдання

Вивчити уривок. Додаткове питання: «Які пам'ятки Петру I вам відомі? Який би ви запропонували пам'ятник Петру I?

Література

  1. І. В. Золотарьова, С. М. Анікіна. Поурочні розробки з літератури. 7 клас. - М: ВАКО, 2004
  2. О.А. Єрьоміна. Поурочне планування з літератури. 7 клас. - М.: Іспит, 2003
  3. О.Ю. Коровіна, І.А. Кузьмін. Витоки вітчизняної літератури та української мови.

А.С. Пушкін. Свята Батьківщина моя! Петербург. Комплект для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - М.: Витоки, 2003