Урок літературного читання у 4-му класі на тему Г

Мета уроку:

  1. Узагальнити знання про казку "Русалочка", розкрити взаємозв'язок між казковим та реальним світом.
  2. Вчити виділяти головну думку твори. Розвивати спостережливість, творчу уяву.
  3. Виховувати моральні риси характеру: доброту, людинолюбство тощо.

Попередня робота: виконання малюнків до кожної частини.

Обладнання:

  • портрет письменника;
  • художні книги Г. Х. Андерсен;
  • ілюстрації до казки;
  • виконані учнями.

(ДОШКА: Заради кохання можна пожертвувати навіть життям.)

Тип уроку: урок-узагальнення.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення цілей та завдань уроку.

- Сьогодні ми завершуємо вивчення твору Андерсена “Русалочка”, навчатимемося виділяти головну думку цієї казки та спробуємо розкрити зв'язок між казковим та реальним світом.

3. Розмова про письменника.

- Хто з вас хоче розповісти про те, хто ж такий Г. Х. Андерсен? (Переказ заздалегідь підготовленого матеріалу).

- А тепер перевіримо, хто слухав уважно:

- У якій країні народився та жив казкар?

– Як створював Андерсен свої казки?

- Чому предмети побуту стають героями казок Андерсена?

- На кого вони схожі?

- Якою людиною був Андерсен?

Роботу над аналізом твору можна почати з питання, яке враження справила казка, які епізоди сподобалися, що запам'яталося, схвилювало.

- Яке враження справила на вас казка?

– Які епізоди вам сподобалися і чому?

- Де живе Русалонька? (упідводне царство).

– Зачитайте опис моря, підводного царства, палацу.

- Як живеться Русалочці на морському дні?

- Чим відрізнялася вона від своїх сестер?

- Знайдіть у тексті портрет героїні та зачитайте його.

- А за характером якою була Русалонька?

- Про що вона мріяла?

- Чому їй дуже хочеться піднятися якнайшвидше на поверхню моря?

- Розкажіть, якою виявилася перша зустріч Русалоньки з людьми. (Переказ).

- Чому Русалочка рятує принца?

- Якими рисами характеру має Русалочка? (Сміливість, доброта).

- Якими словами із тексту це можна підтвердити? (зачитати зі слів: “... стала чекати, чи не прийде хтось на допомогу бідному принцу”).

- Чому Русалочка вирішила стати людиною?

5. Інсценування.

Під час підготовки інсценування звернути увагу дітей на інтонацію голосу Русалочки під час діалогу її з відьмою, це допоможе глядачам-учням зрозуміти почуття Русалочки (сказала тремтячим голосом, так їй дуже страшно, але вона готова на все - навіть позбавляється голосу заради своєї мрії, заради принца)

Наші хлопці підготували інсценізацію діалогів Русалочки з бабусею та морською відьмою. Ваше завдання подивитися та відповісти на запитання: “Чому Русалочці було важко здійснити свою мрію?”.

Відповідь на питання.

- А якою ви уявили відьму?

- Як ставиться принц та його почет до Русалочки? (Всі їй милуються).

- А яке Русалочці у палаці? Зачитайте та виберіть головну думку цього епізоду. (Принц ніколи не дізнається, що Русалочка врятувала йому життя).

- Чому ця думка головна?

- Як поводилася Русалочка, коли принц запропонував їй порадіти його щастю? (веселиться і сміється, танцює зі смертельним борошном на серці іїї серце ось-ось розірветься)

- Чому вона витримує і душевний та фізичний біль? (Вона мужня. Любить принца і мріє стати людиною).

- А хто намагається допомогти Русалочці не загинути? (Сестри).

– Чому вони це роблять?

Прочитайте останній епізод казки.

– Про що говорять дії героїні?

- Яким настроєм перейняті останні рядки казки? (Сумом, все сталося так, як передбачила чаклунка).

Хто винен у загибелі Русалочки?

- У чому полягає головна думка казки?

6. Рефлексія.

- Гарну казку написав Андерсен, і ми з вами не змогли залишитися байдужими до неї і спробували епізоди, що найбільш сподобалися, зобразити на своїх малюнках.

літературного

урок

- Які почуття ви зазнали, малюючи епізоди казки?

- Зараз у логічній послідовності потрібно розмістити малюнки. Створимо свій альбом "Кохання і мрія Русалочки". (2 особи індивідуально).

- А ми напишемо свої відгуки про казку з наступних питань:

а) Автор, назва казки. б) Тема казки. в) Основні герої. д) Епізод, який справив враження. 3 е) У чому полягає головна думка? (Робота в парах).

Відгук на казку "Русалочка" Хусаїнової Лариси:

“Казка “Русалочка” пронизана красою та любов'ю. Краса моря, підводного царства, краса принцес. Любов бабусі до онучок, Русалочки до принца. У цій казці багато доброти. Незважаючи на свою молодість, Русалочка виявилася дуже доброю і розумною, здатною на безкорисливе кохання, заради якої вона пожертвувала своїм життям”.

Відгук на казку Бєляєва Андрія:

“У цій казці розповідається про Русалочку, про її пригоди та загибель. Головний герой казки – Русалочка. Вонарозумна, життєрадісна, гарна. У цій казці я не маю улюблених героїв, але всі герої цікаві по-своєму. Епізод загибелі Русалочки справив на мене сильне враження. Тема казки була така – заради кохання люди готові на все. ”

Відгук на казку Микунової Стели:

Відгук на казку Горянини Катерини:

“Ми читали казку Г. Х. Андерсена “Русалочка”. Автор у цій казці хоче нам сказати про долю Русалочки, яка живе у морі зі своєю родиною. Русалочка була дуже гарна-"її шкіра була чиста і свіжа, як пелюстка троянди", з синіми очима і чудовим голосом. Відьма була образ злого восьминога, але вона всім допомагала і ще брала за це гроші. Мені сподобалася Русалочка, бо вона була смілива і не боялася померти. Найбільше мене вразив епізод, коли Ру4салочка перетворювалася на морську піну. Я уявила себе на її місці – і мені стало страшно… Мені її шкода. Головна думка твору в тому, що любов сильніша за смерть”.