Урок математики в 1-му класі на тему - Перше поняття про рівність

Цілі:

    Ознайомити з поняттям числової рівності.
  1. Ознайомити зі знаком рівності "=".
  2. Навчити записувати рівності за допомогою цифр та знаку “=”.
  3. Розвивати увагу та спостережливість.

I. Організаційний момент.

Вчитель: Пограємо, порахуємо, щось нове дізнаємось. Візьмемо із собою уяву, увагу, спостережливість, наполегливість – і сміливо в дорогу!

Робота з геометричним матеріалом.

(Посібник "Нестандартні завдання з математики", Москва, вид. "Іспит", 2008 рік).

Учитель:Розгляньте малюнок на сторінці 14, завдання № 3. (Завдання записано на дошці). Які геометричні фігури ви побачили?

Діти:Трикутники, чотирикутники.

Учитель:Порахуйте, скільки трикутників намальовано?

Діти:Чотири трикутники.

Учитель:А я побачила вісім трикутників.

(Діти під керівництвом вчителя знаходять та обводять кольоровими олівцями вісім трикутників).

урок

Малюнок 1

Учитель:Молодці! Ви дуже уважні. Добре бачите лінії.

Робота з рахунковими паличками.

Вчитель: Приготуйте для роботи п'ять лічильних паличок. Викладіть на парті таку саму фігуру, як я намалювала на дошці.

класі

Малюнок 2

Учитель:Скільки рішень у цього завдання?

тему

Малюнок 3

Учитель:А тепер спробуйте одним рухом перетворити два трикутники на два прямокутники.

Діти:Тепер два рішення.

урок

Малюнок 4

Завдання нарозвиток логічного мислення.

Вчитель: Зараз попрацюємо у зошитах. Приготуйте зошит з математики, кольорові олівці.

Розгляньте запис на дошці, знайдіть закономірність.

На основі цієї закономірності складіть у зошитах свій ряд із геометричних фігур: трикутників, кіл та квадратів. (Один учень виконує завдання біля дошки за допомогою лічильного матеріалу – кіл, трикутників, квадратів. Після виконання завдання проводиться обговорення).

Діти:Це завдання може мати інше рішення. (З'ясовується, що є три правильні варіанти побудови закономірності з геометричних фігур).

Учитель:Цілком дивовижно! Ви вмієте думати, доводити свою правоту. Це дуже добре!

Над парканчиком видно шість маленьких ріжок. Скільки козачок сховалося за парканом?

Вчитель: Чому? Поясніть.

Діти: У однієї кізочки пара ріжок. Щоб вийшло шість ріжок, потрібно три пари. Значить, три козочки.

Вчитель: Чудово! Ще одна вправа. Попереджаю, це завдання-жарт.

Шість ніг, дві голови, один хвіст. Хто це?

Діти: Це чудовисько! Такого не буває!

Вчитель: Ви міркуйте. Якщо дві голови… Значить…

Діти Це когось двоє.

Вчитель: Добре. Шість ніг на двох… Значить…

Діти: У одного – дві ноги, у іншого – чотири.

Вчитель Є ще один хвіст на двох.

Діти: Це людина на коні. Вершник.

Раз – піднятися, потягнутися, два – зігнутися, розігнутися, три – у долоні три бавовни, головою три кивки. На чотири - руки ширші, П'ять - руками помахати, Шість - за парту сісти знову.

IV. Відкриття нового матеріалу.

Вчитель: Яке однакове число було у попередніх двох завданнях?

Учитель:У робочому зошиті виконайте наступний малюнок: на одному рядку – шість квадратів, під ними – шість кіл. (Діти виконують роботу у зошитах з математики кольоровими олівцями).

Яким числом позначимо кількість квадратів? Кругів?

Діти:Числом шість.

Учитель:Якою цифрою записується число шість?

Учитель:Давайте повторимо написання цифри 6. (Демонстрація комп'ютерної презентації "Вчимося писати цифри" - написання цифри 6 - з повторенням зображення цифри).

Учитель:У зошиті під малюнком запишіть через клітинку стільки ж цифр 6, скільки намальовано кіл.

Скільки цифр написали?

Діти:Кругів шість, значить і цифр має бути шість.

Ви дали завдання написати стільки ж цифр, скільки кіл.

Учитель:Значить, що можна сказати про кількість кіл і цифр?

Діти:Їх порівну.

Учитель:Попрошу вас записати все, що ви мені зараз сказали в зошит.

А ми не усі літери вміємо писати.

Це багато слів треба записати.

Учитель:Але у нас урок математики. Потрібно записати не літерами та словами, а цифрами та знаками.

Діти:Я знаю! Є спеціальний знак. "Рівно".

V. Робота з новим матеріалом.

Вчитель: Молодець, Наташа! Щоб про цей знак довідалися всі, відкриємо підручник на сторінці 32, № 50. (Завдання записано на дошці. Далі робота проводиться на основі завдання № 50)

Учитель:Скільки морквин зібрав ослик?

Учитель:Скільки жолудів зібрав кабанчик?

Діти:Чотири. Стільки ж.

Учитель:Прочитайте твердження. (Введення поняття "рівне число", "рівність", знак "рівно")

(Проводиться за допомогою наочного рядуна комп'ютері)

Скільки кроликів у нас. Стільки і підстрибнемо раз. Скільки паличок до крапки, Стільки встанемо на шкарпетки. Скільки точок буде в колі, Стільки разів піднімемо руки.

Вчитель: Продовжимо роботу за підручником. Про кого чи про що малюнку можна сказати “рівне число”, “рівно”?

Діти:Ослик один і кабанчик один. Їхнє рівне число.

Учитель:Як записати рівність?

Діти:1 = 1 (Один учень складає рівність на дошці за допомогою магнітних цифр. Інші – записують у робочі зошити)

Учитель:Які ще рівності можна скласти за малюнком?

Діти:Дві морквини на грядці. Два шлунка на дереві.

Учитель:Складіть і запишіть рівність. (Проводиться робота, аналогічна до попередньої)

Учитель:Що повинен зробити кабанчик, щоб у нього стало настільки ж жолудів, скільки морквин у ослика?

Діти:Зібрати жолуді, що залишилися.

Учитель:Скільки вийде жолудів?

Учитель:Запишіть у зошит і прочитайте нову рівність. (Діти самостійно записують рівність у робочий зошит. Потім кілька людей зачитують рівність, що вийшла)

урок

перше

VII. Рефлексія. Підсумок уроку.

Учитель:Що нове дізналися на уроці?

Діти:Що таке рівність.

Як записати рівність.

Учитель:Скажіть по-іншому фразу “одне й теж число”.

Діти: Поодинокі числа. Рівні числа.

Учитель:Покажіть за допомогою лічильних паличок, як виглядає знак “рівно”. (Діти викладають на партах дві рахункові палички у вигляді знака "рівно")

Учитель:Як математичними символами – цифрами та знаком – записати пропозицію: “За сусідньоюпартою сидить стільки ж учнів, скільки за моєю”?

Діти:Два одно двом. (На дошці один учень записує рівність 2=2)

Учитель:Послухайте вислів: “У двох матерів по п'ятьох синів”. Скажіть те саме, використовуючи математичні терміни.

Діти:П'ять і п'ять.

Учитель:А тепер покажіть мені цю рівність за допомогою рук. Що це?

Діти:Це руки та пальці. (Показують руки)

Учитель:Сьогодні на уроці ви попрацювали чудово. Це означає, що вашу працю можна оцінити на “п'ять”! Молодці!