Урок математики в 6-му класі «Моя мала Батьківщина» (на тему координатнаплощину)
Урок математики у 6-му класі
«Моя мала Батьківщина»(за темою координатна площина)
Мета уроку:
Закріпити вміння визначати точки на площині, знаходити координати, будувати симетричні точки.
Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, будувати за аналогією, визначати та пояснювати поняття.
Формувати та розвивати дисциплінованість, відповідальність, гуманне ставлення один до одного. Виховувати на прикладах уроку почуття любові та гордості до своєї малої Батьківщини.
Обладнання:
фотографії історичних та пам'ятних місць селища;
план-схема селища Сариколь;
заготівлі координатної площини кожного учня;
картки із самостійною роботою;
Хід уроку
- Організаційний момент. Постановка мети уроку.
Учитель : Почнемо ми урок з невеликого, але незвичайного завдання. Визначте координати точок на площині та розшифруйте слова у таблицях. Правильно виконане завдання визначить тему уроку. Виконайте у парах взаємоперевірку виконаного завдання.
На дошці на координатній площині відзначені точки М (5; - 7), О (0; 0), Я (2; 3), Р (-5; 2), Д (4; 7), І (- 3; - 5), Н(3; - 4), А( - 2;5), Л(- 8; 0) та намальовані таблиці (стор 2).
(5; -7) (0; 0) (2; 3) (моя)
(5; -7) (-2; 5) (-8; 0) (-2; 5) (2; 3) (мала)
(-5; 2) (0; 0) (4; 7) (-3; -5) (3; -4) (-2; 5) (батьківщина)
МОЯ МАЛА БАТЬКІВЩИНА
Учитель: Правильно! І сьогодні мова піде про нашу Малу Батьківщину, про селище Сариколь.
Вірш про село (стор 3).
Край рідний, степове Сарикольє,
Опасистих нив роздолля і розлив,
Перелісок далекий у сизій серпанку
І лісів зелений перелив.
Сариколь розкинувся широко,
На грудях степу роздольний спить
Красою своєю непомітною, тихою
Нам забути багато про що не велить.
Так написав про наше село наш земляк, вчитель УСШ Х.Д.Джанабаєв.
Учитель: Так, у нас сьогодні урок математики, але урок не звичайний, а урок, пов'язаний з історією нашого селища.
Згадаймо, що ми знаємо про наше село.
Учень 1 : Наше село розташоване недалеко від озера Сариколь. Перші переселенці виникли тут наприкінці 19 століття. Спочатку переїхало на нове місце кілька сімей.
Учень 2 : Поселення було названо Всесвятським. Жителі села займалися землеробством та тваринництвом. Переселенці встановили дружні контакти із місцевим населенням.
Учень 3 : У 1932 році село було перейменовано і почало називатися п.Урицький. цього ж року було створено Урицький район, наше село стало районним центром.
Учень 4 : У 1993 році селище отримало нову назву і стало називатися с. Сариколь.
- Узагальнення та систематизація знань.
Учитель: Перед вами лежить план-схема нашого селища (додаток 1), на яку нанесена розмітка (стор. 4).
На плані відзначено крапки. Давайте визначимо їхні координати. Що для цього потрібно вказати? Поясніть, чому ми не можемо визначити координати точок?
Передбачувана відповідь учня: Необхідно встановити координатну площину, вибрати систему координат. Тобто. вказати дві перпендикулярні прямі х і у, а на них вказати початок відліку; напрям координатних осей; одиничний відрізок;
Учитель : Давайте нанесемо все, що необхідно (стор. 5). Наносимо координатну площину.
Тепер потрібно визначити координати точок на нашому плані та вказати, якому об'єкту у селищі відповідає ця точка.
Вчитель за допомогою інструмента «кістки» на інтерактивній дошці визначає координатну чверть, з якої вибиратиме точку: парне число – 2,4 чверть; непарне число – 1,3 чверть, а учні визначають їх координати та записують у зошит. Правильність виконання завдання ви повинні оцінити самі в оцінному аркуші, тобто. виконати самооцінку.
КрапкаВ - Урицька СШ№1,М - мечеть,Е - Сарикільська СШ,С - акімат,Д - стелла, Р - Урицька ЗОШ,Н - музична школа,Т - будинок культури.
Учитель: У наступному завданні згадаємо зв'язок між координатами точки та чвертю. З усіх точок у кошику потрібно відібрати точки, що належать ІІ чверті (стор. 6).
Згадаймо, як розташовуються чверті на координатній площині та які знаки має абсциса та ордината точки у кожній чверті. (З чорної скриньки діти дістають координату точки і визначають до якої чверті вона належить. Неправильні відповіді інструмент «контейнер» відкидає назад.)
Вчитель : перед вами зображено частину фігури (стор. 7).
Ваше завдання визначити координати точок і побудувати їм симетричні відносно осі ординат. Поєднавши всі крапки, ми маємо отримати обеліск, який стоїть у п.Сариколь на місці братської могили по вулиці Загиблих Борців. Завдання виконайте у зошиті. Взаємоперевірка у парах.
Вчитель: Побудуйте відрізок СВ (стор 8) , якщо С(-1;3) та В(-3;1). Побудуйте точки, симетричні даним, щодо:
- Осі абсцис А(-1;-3), Л(-3;-1)
- Осі ординат І(1;3), Б(3;1)
- Початки координат Е(1;-3), К(3;-1)
Визначте координати симетричних точок і розташуйте у табличці.
Самооцінка в оцінному аркуші.
Правильні відповіді учень вставляє у табличку(Стор. 8) ( за допомогою кольорової гами, яка захована, вчитель може визначити правильність відповідей. Якщо відповідь неправильна, то колір координати не збігається. Правильність побудови симетричних відрізків можна перевірити за допомогою інструмента «лупа»).
Учитель: У нас у табличці вийшло слово АЛІБЕК.
Алібек-Батир шановний і шанований нащадок знатного роду казахів Канжигалі, який свого часу проживає на території Сарикільського району. Його ім'ям названо одну з головних вулиць Сариколя.
Учитель: Хлопці, будьте уважні! Порахуйте, скільки разів з'являється зірочка та які фігури вона описує? (19 разів, коло (3+3), нескінченність).
- Перевірка знань.
Учитель : А тепер перевіримо, як ви засвоїли тему. Самостійна робота на 10 хв (додаток 2). (Стор. 9) Це завдання оцінюється вчителем.
Завдання 1. Задано координати 5 точок, які треба зазначити на координатній площині. А потім відповісти на запитання:
- Які із зазначених точок лежать вище за осі абсцис;
- Які точки мають негативні ординати;
- Які точки лежать правіше від осі ординат;
- Які крапки мають негативні абсциси.
ВаріантI А(3;4), В(1;5), С(-3;3), Д(-2;-4), Е(0;-3)
Варіант II А(-3;0), В(4;-6), С(7;3), Д(-1;-5), Е(0;6)
Завдання 2. Визначте координати точки К, ордината якої протилежна ординаті точки перетину відрізків АВ та CD, де :
Варіант I A(4; 5), B(-3; -9), C(10; 2) D(-8; -7) Відповідь: К(0 ;3)
Варіант II A(4; 6), B(-9; -1); C(-2; 8), D(3; -2) Відповідь: К(0; -4)
- Домашнє завдання.
Учитель : Домашнє завдання: на координатній площині з відрізків побудуй схематично план школи,визначаючи координати кінців відрізків. (Стор. 10)
Учитель : за допомогою Aktivoat дайте відповідь на запитання:
1. Які види робіт сьогодні на уроці вам найбільше сподобалися? (Стор. 11)
А) побудова точок В) побудова фігур С) побудова симетричних точок
2. Що нового ви дізналися на уроці? (Стор. 12)
А) інформацію про селищі В) побудова точок та фігур на координатній площині
С) нічого не дізнався
- VI. Підсумок уроку. (стор. 13)
Люблять дорослі та діти,
Малюки та старі.
Він прекрасніший за всіх на світі!
Нехай біжать за роком роки,
Пролітають, як стріла,
І селище Сариколь
Не старіє ніколи!
Мені хочеться побажати вам, хлопці, вирости великими і зробити свій внесок у розвиток нашого селища.
ДЯКУЮ ЗА УРОК!
Самостійна робота.
Завдання 1. Задано координати 5 точок, які треба зазначити на координатній площині. А потім відповісти на запитання:
- Які із зазначених точок лежать вище за осі абсцис;
- Які точки мають негативні ординати;
- Які точки лежать правіше від осі ординат;
- Які крапки мають негативні абсциси.
Варіант І А(3;4), В(1;5), С(-3;3), Д(-2;-4), Е(0;-3)
Варіант II А(-3;0), В(4;-6), С(7;3), Д(-1;-5), Е(0;6)
Завдання 2. Визначте координати точки К, ордината якої протилежна ординаті точки перетину відрізків АВ та CD, де :
Варіант I A(4; 5), B(-3; -9), C(10; 2) D(-8; -7) Відповідь: К(0 ;3)
Варіант II A(4; 6), B(-9; -1); C(-2; 8), D(3; -2) Відповідь: К(0; -4)
Оціночний лист учня_______________________________