Урок на тему - Охорона природи
Цілі: познайомити учнів із виникненням та створенням заповідних зон; сприяти формуванню екологічної свідомості, виховання дбайливого ставлення до природи.
Обладнання: мультимедійне обладнання, роздатковий матеріал для роботи в групах, яблуко, ніж,презентація.
Хід уроку.
Організаційний момент.
- Я рада бачити ваші посмішки, ваші очі та найголовніше – ваше бажання вчитися. Сьогодні на уроці мені знадобиться ваша увага, підтримка та допомога.
Мотивація навчальної діяльності.Слайд 2
- Хлопці, заплющити очі, опустіть голови і уважно вслухайтеся в слова (звучить музика).
Вчитель. “Якщо ми заплющимо очі, то нічого не побачимо. Нічого й раніше не було, окрім темряви. І було так доти, поки не з'явилася блакитна сяюча куля. Це земля. Життя починається ... (Діти відкривають очі, піднімають голови. Обертається глобус.) Світ сліпуче переливається. І як важливо, щоб це тривало вічно”.
Перевірка домашнього завдання.
- - У наш час людина всіляко намагається полегшити собі життя. У побуті нам допомагає техніка. Перевірка дом.завдання. Т.с. 27 № 55 - Якими технічними засобами користуєтеся у побуті ви та ваші рідні?
- - Підтвердьте прикладами твердження: результати наукових відкриттів працюють як на людину, так і проти неї та природи.Слайд 3
Повідомлення теми та мети уроку.
- Ми зараз довели, що науково-технічна революція з одного боку приносить благо, а з іншого – несе небезпеку для людини та природи. Тому перед людьми постала проблема – захист природи та людини. Але, виявляється,Ще в Стародавній Русі люди думали про те, що природу треба берегти. Тож проблема ця не нова. Сьогодні на уроці ми дізнаємося про те, як люди намагаються вирішити цю проблему.
Робота на тему.
- Як епіграф до уроку я взяла слова Прішвіна.Слайд 4
Пришвін писав: “Я ж, друзі мої, пишу про природу, сам думаю тільки про людей. Ми – господарі природи, а вона для нас комора сонця з великими скарбами життя. Рибі – вода, птахові – повітря, звірові – ліс, степ, гори. А людині потрібна Батьківщина, і охороняти природу означає охороняти Батьківщину”. SOS - міжнародний сигнал лиха на морі, тепер він може звучати і на суші. "Увага, над живою природою нависла смертельна небезпека!". Чому? У давні часи, коли людей було значно менше, а машин ще не винайшли, узвичаївся вираз "боротьба з природою". У наш час співвідношення сил “людина-природа” стало іншим. Потрібна не боротьба, а охорона. І природа просить у нас допомоги. Турбота про землю, ліс, річки, чисте повітря, флору і фауну – наша кровна справа. Наша Батьківщина має стати не лише демократичною, а й екологічно чистою. Лише при відновленні та збереженні природи можливе зростання здорового людства. - Як ви розумієте, що таке заповідник?
- Звернемося до тлумачного словника С.І.Ожегова.Слайд 5
Заповідник – це місце, де оберігаються і зберігаються ділянки природи, культурні цінності.
- Запишіть це поняття у свій словничок.
- Навіщо люди створюють заповідники?
Повідомлення 1 учня:
Історія створення заповідників.
Перші відомості про часткову охорону природних територій державою належить до часів правління на Київській Русі великого князя Мономаха(Кінець XI - початок XII століття). Особливе місце у створенні охорони навколишнього середовища належить Петру I . Його вказівками заборонялася вирубка дерев біля річок. Він також почав регулювати рибальство та полювання. Державних заповідників у цей час ще не було, але вже почали з'являтися перші приватні заповідники. Відомі заповідники графів Шереметьєвих, Карамзіних, графині Паніна. Ці угіддя, що охороняються, були схожі на справжні заповідники: у них була припинена господарська діяльність, а іноді навіть велися наукові дослідження. Наприкінці ХIХ століття розгорнулося рух створення державних заповідників. 1916 року організовано перший державний заповідник – Баргузинський. До 1935 року у країні працювало вже понад 50 заповідників. До 1951 року у СРСР було вже 128 заповідників. У1962 року було прийнято “Положення про державних заповідниках РРФСР”, у якому заповідникам присвоювався статус науково-дослідних і природоохоронних, а чи не господарських установ. Заповідники почали брати участь у міжнародних екологічних програмах. Ряд заповідників був перетворений на біосферні і включився в міжнародні дослідження взаємодії людини та природи. Зараз в Україні налічується 100 державних заповідників.
Робота по карті заповідників.Слайд 6
Повідомлення 2 учнів з презентацією:
Був створений у травні 1916 року. Баргузинський державний природний біосферний заповідник – один із найстаріших заповідників України. Створювався з метою відновлення та збереження популяції соболя. Включає в себе заповідник (263146 га) і біосферний полігон (111176 га).
Північний кордон Баргузинського заповідника проходить вододілом річок Шегнанда та Іринда, південний - гребнем вододілу лівого.береги річки Шуміліхи, східна – по вододілу головного Баргузинського хребта, західна – по акваторії озера Байкал на відстані 3 км від берегової лінії. Протяжність Баргузинського заповідника вздовж берегової лінії Байкалу близько 100 км.
Кордони Баргузинського заповідника знаходяться на мисах Шегнанда та Кабаній, за кілометр на північ від гирла річки Велика та в бухті Соснівка.
При проходженні заповідника необхідно обов'язково отримати дозвіл у дирекції та дізнатись у інспекторів заповідника, де дозволені стоянки. Майже без обмежень стоянки дозволено в межах біосферного полігону між гирлами річок Шегнанда та Кабанья. У межах заповідної території стоянки дозволено лише на кордонах.
Мікроітог: У нашій країні створені заповідники у всіх природних зонах. Вони ведуться наукові роботи, а вся промисловість заборонена, доступ туристів обмежений.
– А в нашому краї є заповідники?
Оповідання вчителя про види заказників Ставропольського краю.Слайд 7
Пошукова робота учнів.
- Групи одержують завдання.
- Робота в групах: протягом 5 хвилин погодьте план повідомлень, призначте спочатку «Керівника», а потім виступаючих: основних та співдоповідачів.
- Самостійна робота у групах.
- Виступи дітей із повідомленнями.
Завдання для груп:
- повідомлення про Ставропольський ботанічний сад.
- Повідомлення про Астраханський заповідник
- Про Бештаугорський зоологічний заказник
- Про Кумагорський комплексний заказник
- Зробити добірку літератури на тему в шкільній бібліотеці.
План:Слайд 8
- Назва заповідника (замовника).
- Де знаходиться?
- Колибув утворений.
- Тваринний та рослинний світ.
- Заняття вчених у заповіднику.
Виступи груп супроводжуються слайдовим ілюструванням.Слайд 9-21
Підсумок після всіх виступів:
-А що ми можемо зробити для того, щоб уберегти природу? (думки дітей)
Висновок:
– Ось перед вами яблуко. Уявімо, що яблуко – це наша Земля. Ділимо яблуко на чотири частини. Три частини – це вода, а чверть – суша. 1/4 розділимо ще на чотири частини та отримаємо шматочок, де люди не живуть. Цю 1/8 частину яблука ділимо на три частини, дві з них – це міста, ліси, дороги, і лише одна маленька частина – це земля, яку ми використовуємо для сільського господарства. Мимоволі приходять на згадку слова: “Я зірвав квітку – і вона зів'яла. Я спіймав метелика – і він помер у мене на долоні. І тоді я зрозумів, що торкнутися краси можна лише серцем”.
Заздалегідь підготовлені учні:Слайд 22
Як яблуко на блюді, Земля в нас одна. Не поспішайте, люди, Все вискрести до дна.
Не дивно дістатися До потайних схованок, Розграбувати всі багатства У майбутніх століть.
Ми спільного життя зерна. Однієї долі рідня, Нам бенкетувати ганебно За рахунок майбутнього дня.
Зрозумійте це люди, бо Землі не буде. І кожного з нас.