Урок на тему - Секрети кореня слова

Мета уроку:сформувати в учнів поняття про корені як про морфем і однокорінні слова; навчитись знаходити корінь слова, підбирати однокорінні слова.

Освітні:

  • формувати вміння формулювати визначення понять;
  • формувати вміння знаходити корінь через підбір однокорінних слів та розбір лексичного значення;
  • познайомити з омонімічним корінням;
  • формувати навички розмежування омонімічного коріння;
  • удосконалювати орфографічні вміння.

Розвиваючі: розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, логічно мислити.

Виховні: розвивати інтерес до предмета, використовуючи елементи гри та цікавості.

I. Організаційний етап. Хлопці, сьогодні ми з вами продовжимо робити захоплюючу подорож країною "Морфеміка" і познайомимося з її новим мешканцем.

ІІ. Актуалізація знань.

- Згадаймо, що то за країна Морфеміка? Хто її мешканці?

Завдання: продовжіть пропозицію:

Морфеміка – це наука, що вивчає. (морфеми).

Морфема – це. (значна частина слова).

Я знаю морфеми: . (Приставка, корінь суфікс, закінчення).

Отже, ми з вами знову у країні Морфеміки. З одним з її жителів - ЗАКІНЧЕННЯМ - ми познайомилися на попередньому уроці. А тепер спробуйте вгадати, хто чекає сьогодні на нас у гості, щоб поділитися своєю мудрістю? Чиї секрети ми сьогодні збиратимемо?

Завдання: приберіть літери, що повторюються, в словах і дізнаєтеся.

ТКТОТРТЕТНТЬТУСУЛУОУВУАУ
коріньслова

ІІІ. Мотиваційний етап.

Сьогодні на уроці ви повинні бути уважними та активними: ми вирушаємо в гості до КОРНЯ слова,щоб заглянути в чарівну скриньку і дізнатися про її секрети, які допоможуть нам краще розібратися в темі уроку і правильно виконати завдання.

Повідомлення теми уроку.

- Назвіть тему нашого уроку. (Корінь слова) Запишіть її в зошит.

- Які цілі нашої подорожі? (Познайомитись з коренем слова, навчитися виділяти його в словах).

Введення у тему уроку.

Почнемо знайомство ззагадки.

Я в дуба, у зуба, Я в слів і в квітів. Я захований у темряву, Я не вгору, а вниз росту.

IV. Засвоєння нових знань та первинне закріплення.

1. Робота над визначенням “корінь слова”.

1. З'ясування лексичного значення слова КОРІНЬ.Робота з тлумачним словником С. І. Ожегова.

Значення слова КОРІНЬ за тлумачним словником С. І. Ожегова: 1. Підземна частина рослини, що служить для зміцнення їх у ґрунті та всмоктування з неї води та поживних речовин. 2. Внутрішня частина тіла, що знаходиться в тілі, зуба, нігтя. 3. перекл. Початок, джерело, витоки чогось. 4. У мовознавстві: частина слова без приставок та суфіксів.

- Як називаються слова, які мають кілька лексичних значень? (багатозначні).

- Про яке значення цього слова ми говоритимемо на уроках української мови? (Корінь – це частина слова)

кореня

Корінь – частина слова. Слів у світі нам не порахувати, у кожному слові корінь є.

2. Щоб розкрити другий секрет, потрібно виконатизавдання:вгадайте слово. - Уважно подивіться, які морфеми ви бачите? (Варіанти слова демонструються по черзі). Спробуйте прочитати слова без кореня.

урок

- Без якоїсь морфеми неможливо зрозуміти значення слова? (Без кореня)

- Яка частина для рослини найголовніша? (Корінь.) Чому? (Безкореня рослина не може жити). У слів теж найважливіша, найголовніша частина – корінь.

секрети

Корінь – основна значна частина слова.

кореня

3.Лінгвістична казка.

Давно це було. Знайшли люди корінь -сад- і подумали: "Що з ним робити?" А корінь і каже: "Посадіть мене, і я розростуся у велике дерево". Посадили люди корінь, почав він рости. Спочатку один паросток пустив, потім другий, третій. Багато паростків з'явилося від кореня-сад-.

урок

Ось таке виросло Чудо-дерево, на якому замість фруктів зростають нові слова. (Вивішується ілюстрація дерева з коренем сад).

- Які слова виросли з кореня-сад-?

- Що спільного у всіх слів? (Значення)

- Як називаються слова цього дерева? (однокорінні або споріднені)

- У якій морфемі укладено загальне лексичне значення однокорінних слів? (У корені)

тему

У корені укладено загальне значення всіх однокорінних слів.

Давайте зупинимося і згадаємо три секрети кореня.

- Що таке корінь слова?

Корінь – головна значна частина слова, у якій укладено загальне значення всіх однокорінних слів.

2. Робота над поняттям "однокорінні слова".

4. Щоб розкрити наступний секрет коня, потрібно виконатизавдання:

заповніть таблицю, вибираючи з попереднього завдання однокореневі слова, які стосуються певних частин мови.

-сад-Іменник (хто? що?)Садівник, садівник, садок, висаджуванняПрикметник (який?)СадовийДієслово (що робити?)Посадити

- Якою частиною мови можуть бути однокорінні слова?

кореня

Однокорінні слова можуть бутиоднією частиною мови, а можуть належати до різних частин мови.

- Як же коріння вдається обзавестися великою ріднею?

Усі слова схожі на корінь, але й своє у кожному є.

- Чим вони відрізняються?

5. Завдання: виділіть коріння, суфікси, приставки у виписаних словах.

Коли у Кореня питали, як йому вдалося завести таку велику рідню, він уточнював: “Вас, напевно, цікавить словотворення?”. І мав рацію: одне слово, як у казці, може перетворитися на інше, варто до нього приставити приставку чи суфікс.

- За допомогою яких морфем (частин слова) корінням вдається мати велику рідню? (Корням на допомогу приходять суфікси та приставки).

тему

Однокореневі слова утворюються за допомогою суфіксів та приставок.

слова

6. Потренуємось! Гра “Чарівне дерево”.

Давайте посадимо дерево з коренем-колір-.

- Цікаво, які слова виростете ви на цьому дереві?

Ось ми поливаємо дерево водою. І з'являється паросток, ще паросток. (Діти записують слова на листочках, а вчитель прикріплює їх до дерева).

- Чи будь-які слова можуть зрости на нашому дереві? (Ні, тільки споріднені, тобто однокорінні).

- Як ви вважаєте, скільки буває родинних слів? Виявляється, від більшості коренів можна утворити кілька десятків слів, наприклад з коренем - чистий - близько шістдесяти, а з коренем - так - можна знайти більше ста слів!

7. Фізкультхвилинка (вправа для очей).

3. Робота над омонімічним корінням.

8. Читання казки "Чужак". (Тексти роздруковані).

Зібралися біля Води родичі. Підводник із Водицею розмовляють. Водолаз із Водопадом на сонечку гріються. Водій на гармошці награє. Водомірка з водоростями розігралася. Водичка по камінчиках на одній ніжціскаче. Навіть сам Водяний завітав. І всі стару Воду чекають.

Вийшла мудра Вода на ганок, глянула на гостей, одразу чужинця помітила. Звеліла йому геть йти до своєї родини. Пішов чужинець, зажурився. Де йому родичів шукати?

– Наголосіть на родичах Води.

– Хто ж виявився чужинцем серед родичів Води? (Водій).

- Чому гості не відразу помітили чужинця? (У цих словах однаковий корінь -ВОД-. Але сенс цих слів різний. Вода - це прозора рідина, водій - той, хто водить машину. Отже, однокорінні слова у цих слів будуть різні.)

- Чи не допоможете ви слову водій знайти своїх родичів? (Водій - водить, водій, водіння)

тему

Слова, що звучать схоже чи однаково, не обов'язково однокореневі: між ними має бути ще зв'язок за змістом.

9. Потренуємося! Зробимо зупинку, пограємо у гру"Третій зайвий".

Я читаю вам слова. Ви прислухайтеся до слів. Може, зайві потрапили? Докажіть, як дізналися.

- Чи є дані слова в кожному рядку однокорінними? (Слова записуються у зошит)

Білка, біленький, білити. Лівий, лев, ліворуч. Косичка, косити, косовиця.

(Корінь у слів однаковий, а лексичне значення різне)

- Як називаються слова, однакові за вимовою та написанням, але різні за лексичним значенням? (Омоніми)

тему

Коріння називаються омонімічними, якщо вони однакові за вимовою та написанням, але різні за лексичним значенням.

секрети

Я називаю головне слово у “сім'ї” і намагаюся зібрати його “родичів”. Якщо слово однокореневе, то піднімаємо ручки вгору і плескаємо. Якщо ні, то опускаємо ручки донизу і плескаємо.

ПОЛЕ – польовий, полюшка, поличка, підлога,поля; ПЕЧА – піч, друк, печурка, печінка; Сміття - смітник, бур'ян, зірвав, нарізав; ПАР – парилка, перука, випаровування, парк, вітрила.

11. Вирішіть суперечку: хто правий?

Двоє друзів Артур і Антон посперечалися. Артур каже: КІТ і Кошеня - споріднені слова. Антон доводить, що СОБАКА та ЩУНЯ теж споріднені слова.

- Хто з них правий? Доведіть, згадавши секрети однокорінних слів. (Сенс, значення однакове, коріння різні)

- Підберіть родинні слова до слова СОБАКА - песик, песик.

12. Гра "Зоряне око". Прочитайте скоромовку та знайдіть однокореневі слова.

Чубаті реготушки реготали.

тему

- Що ж треба зробити, щоб правильно виділити коріння слова? (Підібрати однокорінні слова)

Щоб знайти корінь слова, потрібно вибрати однокореневі слова.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Перевірочна робота. Тест.

- Чи добре ви запам'ятали секрети кореня? Виконайте самостійно завдання.

Вибери правильне твердження.

А) головна значна частина слова Б) частина мови В) частина речення.

2. У корені укладено.

А) значення одного слова Б) значення предметності У) загальне лексичне значення однокорінних слів.

3. Щоб знайти корінь, потрібно.

А) змінити слово Б) підібрати однокореневі слова

4. Однокорінні слова.

А) можуть бути лише однією частиною мови,

Б) можуть бути лише різних частин мови,

В) можуть бути однією частиною мови, а можуть належати до різних частин мови.

5. У якому рядку записані однокореневі слова?

А) (довга) коса, косити (траву), косий (заєць);

Б) купити, купатися, купання

В) трава, трав'яна, травинка.

VI. Рефлексія діяльності (підбиття підсумків заняття).

- Що впізнали на уроці?

- Чого навчилися на уроці?

- Що таке коріння слова?

- Як називаються коріння, однакове за написанням, але однакове за значенням?

- Як називаються коріння, однакове за написанням, але різні за значенням?

- Чи вам було цікаво?

На уроці відповідали, Всі ми корінь вивчали, А тепер без зволікання Покажіть настрій.

VII. Домашнє завдання. Вдома кожен із вас перетвориться на садівника і виростить свою ромашку. Це буде незвичайна ромашка - її пелюстки будуть складатися з споріднених слів з коренем - чудо - (диво) і - старий (старий).