Урок натему Кавказька війна у 8-му класі

Цілі уроку:

  • З'ясувати причини Кавказької війни; дізнатися про виникнення держави – Імамат, її правителів; познайомитись з історичною особистістю – Шамілем; з'ясувати причини воєнних успіхів горян; визначити підсумки та наслідки війни, як для Укаїни, так і для народів Кавказу.
  • Розвивати навички роботи у групах; вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; визначати та пояснювати поняття; працювати з карткою.
  • Виховувати почуття терпимості, поваги до інших народів, культур, релігій та традицій.
  • Тип уроку: вивчення нового матеріалу за допомогою мультимедійної презентації.

    Обладнання: карта “Кавказ у ХІХ ст.”, слайдиДодаток 3 (виконані у програмі Power Point), повідомлення про Шамілі та державі горян – Імамат, питання до роботи у групах.

    Поняття уроку: мюридизм, газувати, імамат, імам, теократія.

    1817-1864 рр. - Кавказька війна. 1828 р. - виникнення теократичної держави горян - Імамат. 1834-1859 гг. - Правління імама Шаміля. 1859 р. - полон Шаміля. 1866 р. – складання присяги на вірність Укаїни Шамілем, остаточне підкорення Кавказу.

    План уроку:

  • Причини війни.
  • Етапи війни.
  • Створення Імамат.
  • Імам Шаміль.
  • Закінчення та підсумки війни.
  • Хід уроку

  • Організаційний момент.
  • Постановка проблемного завдання.
  • Самостійна робота у групах.
  • Вирішення проблемного завдання.
  • Рефлексивний момент.
  • Домашнє завдання.
  • (Слайд 1-4, працюємо з карткою)

    Кавказ –територія між Чорним і Каспійським морями, вона ділиться на Закавказзі та Північний Кавказ, кордон між ними проходить головним Кавказьким хребтом.

    Причини війни були укладені вполітиці. Три імперії - Укаїни, Туреччина і Персія претендували на панування над Кавказом, який з давніх часів вважався воротами з Азії до Європи. Зрештою, внаслідок двох воєн із Туреччиною (1806-1812 та 1828-1829 рр.) та двох воєн із Персією (1804-1813 та 1826-1828 рр.) Україна зуміла відстояти свої права на Кавказ. Внаслідок цього народи Кавказу ніби автоматично відійшли до української імперії. Однак самі горяни були не згодні з таким поворотом у їхній долі. Коли один із українських генералів спробував пояснити місцевому населенню, що український цар отримав Кавказ у дар від турецького султана, то один старий-горець, показавши на пташку, що спалахнув, сказав: «Дарю тобі її. Візьми, якщо зможеш!”.

    -Що хотів у такий спосіб сказати старий?

    (Кавказ ще треба було завоювати.)

    Справді, контроль український уряд та вірні йому вожді місцевих племен здійснювали лише на рівнинах. Значна частина Кавказу – труднопроходимые гірські масиви не підкорялася “білому цареві”.

    (Клас, розділившись на групи, виконує завдання та дає відповіді)

    1 група: На основі тексту підручника сформулюйте причини зростання невдоволення місцевого населення українськими порядками, що спричинили війну.

    - Який характер мала політика царського уряду на Кавказі? (Військові методи, підпорядкування з допомогою зброї).

    2 група: на основі тексту підручника виділіть етапи Кавказької війни та дайте коротку характеристику кожному етапу.

    1. 1817 – 1819 рр. – партизанська війна горян мала неорганізований характер;
    2. 1819 – 1824 рр. – правителі Дагестану та Чечні об'єднали свої сили, бойові дії мають організований характер;
    3. 1824 – 1828 рр. - Поява релігійної ідеології -Мюридизм -релігійно-політичне на основі ісламу, сформульоване муллою Куралі Магома (“Рай є під тінню шашки”,газават – священна війна проти невірних)
    4. 1828-1833 рр. - Поява теократичної держави у горян- Імамат (бог + влада), правитель - імам володів і політичною і релігійною владою.
    5. 1834-1859 рр. - Правління імама Шаміля, пік опору горян. У 1859 р. Шаміль здався полон в аулі Гуніб;
    6. 1859-1864 рр. – держава Імамат перестав існувати, поступове придушення горян.

    Поясніть поняття: мюридизм, газават, імамат, імам.

    Коментар: Особливість Імамату: теократична держава (бог + влада) - форма правління, за якої глава держави був і релігійним главою.

    Повідомлення про Імамат

    Повідомлення про Шаміль

    4 група: на підставі тексту документа дайте відповідь на запитання: Чим пояснювався успіх горців Шаміля?(Додаток 1 )

    6 група: Прочитайте та проаналізуйте текст(Додаток 2 ), дайте відповідь на запитання: Чому Олександр 2 оточив Шаміля такою пошаною і повагою, хіба з бунтівниками так чинять?

    Висновок: Уряд Укаїни, прагнучи підпорядкувати Кавказ, зіткнувся з наполегливим опором місцевого населення. В результаті опір у горян виникла власна держава – імамат. Це була теократична держава – глава держави був водночас і релігійним главою. Війна, що тривала майже 50 років, закінчилася поразкою горян та приєднанням їх земель до України.

    - Як ви думаєте, що більшою мірою сприяло перемозі України в цій війні переважаюча армія чи мудра політика Олександра II?

    (За допомогою слайдів закріплюємо вивчений матеріал)