Урок навчання грамоті по комплекту - Гармонія - на тему - Звуки т-т - і д-д -, літери Т, Д - (1-й
Мета: познайомити дітей зі звуками[т - т']і[д - д'], їх смислорозрізняючою роллю.
Розвиваючі:
- Розвивати навички плавного складового читання із переходом до читання цілими словами.
- Збагачувати словниковий запас учнів.
- Розвивати аналітико-синтетичне мислення.
- Розвивати фонематичний слух, апарат артикуляції, дрібну моторику руки.
- Розвивати зв'язне мовлення.
Виховні:
1. Організаційний момент. Психологічний настрой. Мотивація.
- Дорогі хлопці, сьогодні на нас чекає багато цікавої роботи. Ми дізнаватимемося нове, досліджуючи старе; доводити і сперечатися, радіти разом з нашими перемогами, а з невдачами справлятися разом. Очі ваші нехай не просто дивляться, а все бачать і помічають. Вуха ваші нехай не просто слухають, а все чують. І не допускайте, щоб ваші язички забігали вперед розуму. Давайте скажемо установку на урок: Ми - розумні!
Ми – дружні! Ми – уважні! Ми - старанні! Ми добре вчимося Все у нас вийде!
2. Дихальна гімнастика.
3. Артикуляційний та фонетичний тренінг.
- млява щелепа (нижня щелепа рухаємо з боку в бік);
- голочка - лопаточка (кінчиком язика вколоти по черзі праву та ліву щоку, потім погладити);
- "чищу зубки" (язиком імітуємо рухи зубної щітки по зубах);
- "солодкіни" (мовою злизуємо з губ варення).
- дражнилка (вийняти мову якнайдалі з рота, а потім навпаки прибрати якомога глибше)
- озвучування (звуками зобразити текст): Настав ранок. Повіяв легкий вітерець. У сараї загукали гуси. Заспівав півник на паркані. Пес Тузік загарчав на нього. У вікно влетів великий жук. Тато заводить машину. Запищав комар над вухом. По вулиці проїхав конячка.
4. Актуалізація опорних знань. Постановка навчальної проблеми.
Повторення вивченого матеріалу.
У.: Сьогодні на уроці навчання грамоти ми познайомимося із новим звуком. Але спочатку нам треба згадати, у чому відмінність звуків від літер.
Ми не можемо звук побачити, І не можемо взяти в руки. Звук ми можемо тільки чути, А ще його сказати.
У.: На які дві групи діляться усі звуки української мови? У чому їхня відмінність?
Голоснітягнуться в пісеньці дзвінкою. Можуть заплакати та закричати. У темному лісі кликати і аукать, Але не бажають свистіти і бурчати.
Азгоднізгодні: Шелестіти, шепотіти, скрипіти, Навіть пирхати і шипіти, Але не хочеться їм співати.
У.: Сьогодні ми вирушаємо з вами в подорож А ось куди, ви повинні здогадатися, вислухавши мою загадку:
Будинок з усіх боків відкритий Він різьбленим дахом критий. Заходь у зеленийдім, Чудеса побачиш у ньому. Цей будинок стоїть багатий, Пригощає всіх хлопців: Ксюшу - суницю, Таню - костяникою, Настеньку - горішком, Ваню - сироїжкою. Христину - малинкою, А Діму - хмиз.
У.: Правильно, ми вирушаємо до лісу. Ось ми вийшли на лісову галявину, а на ній ростуть чарівні гриби. Вони ростуть, не де хочуть, а лише у певних місцях.

У.: Які літери ростуть на грибках зліва від нас? Чому вони виросли під синім хмаркою зі значком -? Якої літери не вистачає? Чому? Чому інші гриби ховаються під зеленою ялинкою зі знаком =?
У.: А яка пора року зараз йде? Які кольори осені можна назвати?
У.: Я приготувала картки для індивідуальної роботи. Вони трьох кольорів осені:
Червоний, жовтий, зелений. Що це вам нагадує? Навіщо служить світлофор? Які правила дорожнього руху ви знаєте?
6. Ознайомлення з новим матеріалом.
Виділення нових звуків. Постановка теми та мети уроку.
У.: У лісі нас уже зустрічають брати гномиТом і Тім.У Тома в руках - дудочка, а у Тіма - деревце. Порівняйте між собою перші звуки їхніх імен та назв речей у їхніх руках та сформулюйте тему сьогоднішнього уроку.
У.: Відштовхуючись від теми уроку та спираючись на написані на дошці фрази, сформулюйте мету нашого уроку. На дошці написано:
Виокремлення та характеристика нових звуків.
У.: Вимовте слово Том, виділяючи у ньому перший звук. Назвіть перший звук у слові Том. Промовте звук[Т]перед дзеркальцем.
У.: Розкажіть, як розташовуються видимі органи мови під час промови звуку[Т].
У.: Скажіть, як проходить повітря через шийку під час промови звуку[Т]. Зробіть висновок.
У.: Визначте, щочується при проголошенні звуку[Т]:голос і шум або тільки шум, і зробіть висновок.
У.: Визначте, який голосний слідує за звуком[Т],і зробіть висновок.
У.: Вимовте слово Тім, виділяючи у ньому перший звук. Назвіть перший звук у слові Тім.
У.: Розкажіть, як розташовуються видимі органи мови під час промови звуку[Т'].
У.: Визначте, як проходить повітря через шийку при виголошенні звуку[Т'], що чується при його виголошенні, який звук слідує за ним, і зробіть необхідні висновки.
У.: Підберіть умовні позначення для звуків[т-т'].
У.: Зробіть загальний висновок у цій частині уроку.
У.: Вимовте слово дудочка, виділяючи у ньому перший звук. Назвіть перший звук у слові Тім. Промовте звук[д]перед дзеркальцем.
У.: Розкажіть, як розташовуються видимі органи мови під час його вимови.
У.: Вимовте звук[д]ще раз. Визначте, як проходить повітря через шийку під час його вимови, який характер його звучання, і зробіть необхідні висновки.
У.: Дайте коротку характеристику звуку[д].
У.: Вимовте слово деревце, виділяючи у ньому перший звук. Назвіть перший звук у слові деревце.
У.: Промовте звук[д']перед дзеркальцем. Скажіть, чим відрізняється розташування видимих органів мови при його виголошенні від розташування їх під час вимовлення звуку[д].
У.: Вимовте звук[д']ще раз. Визначте, як проходить повітря через шийку при його виголошенні, який характер його звучання, який звук слідує після нього, і зробіть необхідні висновки.
У.: Дайте коротку характеристику звуку[д'].
У.: Зробіть загальний висновок щодо цієї частини уроку, охарактеризуйте звуки, які ми заразрозбирали.
У.: Підберіть умовні позначення для звуків[д-д'].
У.: Порівняйте вимову звуків[т-т']і[д-д'].
У.: Зробіть висновок щодо цієї частини уроку. (Ці звуки у Звукограді ми поселимо на вулицю Парних приголосних).
Знайомство з назвою букв Т та Д. Друкування.
У.: Хлопці, ми з вами знаємо, що звуками ми користуємося в мовленні. А як називаються значки звуків у писемному мовленні?
У.: Ми познайомилися зі звуками[т-т']на листі вони позначаються буквоюТ.
Розгляд зразків літериТ: письмова та друкована - велика і мала.
У.: Ще ми познайомилися зі звуками[д-д']вони на листі позначаються буквоюД.
Розгляд зразків літериД: письмова та друкована - велика і мала.
У.: Тепер ми ці літери надрукуємо у своїх зошитах з друкування. Але спочатку згадаємо правила посадки під час листа.
Я зошит свій відкрию І похило покладу Я друзі, від вас не приховую Ручку я ось так тримаю. Сяду прямо, не зігнуся, За роботу я візьмуся.
Після друкування діти знаходять літериТтаДу своїх індивідуальних касах літер. Заселяємо їх на вулицю Парних приголосних у Буквограді.
7. Первинна перевірка засвоєння знань.
Слуховий диктант із сигнальними картками.
У.: Поки ми з вами старанно працювали, наші гномики Тім і Том зголодніли. Давайте їх погодуємо. Я називатиму продукти харчування, в яких обов'язково є звуки[т-т']і[д-д'],а ви показуєте картку з відповідним значком звуку. Будьте уважні: на вас чекає слово-пастка, яке може з'їсти і Том і Тім - у ньому зустрічаються і тверді і м'які звуки-іменинниці уроку.
У.: Ватрушка, торт, картопля,тефтелі, котлети, компот, виноград, гарбуз, салат, вінегрет, омлет, цукерки, сир, диня, редька, помідори, мед, повидло, оселедці, смородина,бутерброд, батон, пудинг, сметана, мармелад, мандарин, лимонад, капуста. (Слово-пастка підкреслено).
Читання прямих та зворотних складів, домовляння до цілого слова.
Фронтальна робота Тренування у розподілі слів на склади.
У.: Гноми Тім і Том вирішили збудувати будиночок для тварин, які живуть у лісі. Як він називається, ви дізнаєтесь, якщо впораєтеся із завданням гномів на картках.
Завдання на перфокартах: Випишіть літеру, яка зустрічається в одному слові і пропадає в іншому. Складіть із цих літер заховане слово, надрукуйте його у зошитах, розділіть на склади, поставте наголос.