Урок навколишнього світу на тему - Що в нас над головою

Клас: 1 (УМК «Школа Укаїни»).

Мета уроку:

  1. Уточнити знання про денне та нічне небо;
  2. Ознайомитись з різними видами хмар;
  3. Повідомити елементарні знання про Сонце, сузір'ї;
  4. Повідомити уявлення про форму та розміри предметів.

Устаткування:

  1. Комп'ютер.
  2. Проектор.
  3. Екран.
  4. Презентація.
  5. Конверт із загадками (у вчителя).
  6. Підручник "Світ навколо нас" А. А. Плешакова 1 клас, і робочі зошити до підручника (у кожного учня).
  7. Альбомний лист, розділений на 3 частини, олівці (у кожного учня).

Хід уроку

I. Організаційний момент. Актуалізація знань.

– Згадайте, будь ласка, яким містом ми з вами подорожували на минулому уроці? (Москвою)

- Що це за місто? (столиця нашої Батьківщини, Укаїни)

II. Самовизначення до діяльності.

– Сьогодні ми з вами вирушимо у подорож на ракеті.

– Щоб наша ракета могла злетіти, нам потрібно пристебнутись (рух пристібування) та відгадати загадки.

Хтось вранці не поспішаючи Надуває червону кулю, А як випустить із рук - Стане раптом світло навколо. (Сонце)

Прикрашав нічну синь Сріблястий апельсин, А минув лише тиждень — Від нього залишилася часточка. (Місяць)

– Порівняйте ці слова, що мають спільного? (Все це ми можемо побачити на небі).

- Як ви думаєте, про що йтиметься на уроці? Яка мета нашої подорожі?

III. Робота на тему уроку.

- На старт увагу марш. Наша ракета злітає, входить в атмосферу, і ми пролітаємо… хмари.

- Що такехмара?

Це безліч дрібних крапель води, піднятих у повітря теплим потоком повітря.

- Які бувають хмари?

Дощові, купчасті, перисті.

Купові хмари – щільні, яскраво-білі, утворюються влітку. (Навряд чи піде дощ).

Додаток, рис. 2

- Які хмари найважчі?

Додаток, рис. 3

- Якого вони кольору? Чому? (через велику кількість води, з якої вони складаються).

– Вони розташовуватимуться ближче до Землі чи вище? Чому?

- Які хмари найлегші?

Перисті. Вони будуть перебувати у верхівці. Утворюються у дуже холодному повітрі у вигляді тонких, білих ниток.

Додаток, рис. 4

У лівій частині вашого листа розташуйте хмари. Які хмари будуть найвищими? Чому? Які хмари будуть найнижчими? Чому?

– Наша ракета проходить через шар хмар та виходить у відкритий космос.

- Мимо чого ми пролетимо в першу чергу?

Додаток, рис. 5

Це супутник Землі.

– Коли ми можемо бачити Місяць?

- Що ще можна побачити вночі?

Пропоную вам помилуватись красою нічного неба.

Додаток, рис. 6

Слайд 8-10 (кілька слайдів із зоряним небом):

– Що таке сузір'я?

Скупчення яскравих зірок, схоже на якусь фігуру.

- Яке сузір'я найзнаменитіше?

Додаток, рис. 7

- Яку форму воно має? (Форму ковша з ручкою). Скільки зірок входить у це сузір'я? (7)

– Ця Ведмедиця живе високо-високо у небі. Бажаєте дізнатися чому? Я розповім вам давню казку.

«Жили-були на білому світі красуня Каллісто та її син – мисливець Аркас. Якось зла чарівниця дізналася про незвичайну красу дівчини і перетворила її на ведмедицю. Ведмедиця оселилася в лісі і мешкала середдиких звірів. Сталося так, що син красуні Аркас подався на полювання. Він одразу помітив ведмедицю, яка зовсім не злякалася мисливця. Аркас вирішив вистрілити. Ще секунда, і влучний постріл мисливця занапастив би ведмедицю. Але сталося диво. Добрий чарівник урятував життя тварині. Чарівник схопив ведмедицю за хвіст і підняв на небо, де перетворив на сузір'я».

IV. Фізкультхвилинка.

– Наша ракета потрапила у невагомість – усі рухи м'які, плавні.

– Прискорення – потяглися, піднялися на миски.

- Невагомість (2-3 рази).

V. Робота на тему уроку.

У другій частині листа намалюйте ківш Великої ведмедиці. З чого потрібно його малювати? (Спочатку розташувати зірки, а потім з'єднати їх відрізками)

- Пролетівши Місяць і зірки, ми наблизилися до розжареної кулі.

- Як він називається? Що ви знаєте про нього? Обговоріть у парах.

Додаток, рис. 8

Сонце – це зірка. Чим відрізняється зірка від планети? (Планета - холодна і не дає світло і тепло, а зірка дає і світло, і тепло)

– А чи можемо ми долетіти до Сонця? Чому?

Воно знаходиться дуже далеко, воно дуже гаряче.

Про що ви дізналися з розповіді про Сонце? Скільки років нашому Сонцю?

А що буде, якщо Сонце згасне? Обговоріть у парах. (Життя на Землі припиниться, тому що без тепла все живе замерзне, а без світла загинуть рослини, і отже не буде кисню для дихання)

У третій частині свого листа намалюйте сонце.

VI. Підсумки уроку

Ось і добігла кінця наша подорож космосом.

– Вам було цікаво?

– Що було складним?

- Що нового дізналися?

– За допомогою світлофора оцініть вашу роботу на уроці. Зелений – якщо все вдалося і вам було зрозуміло,червоний – було важко, і не все зрозуміло.

Використовувана література :

  1. Максимова Т. Н. «Поурочні розробки за курсом довкілля до УМК А.А. Плешакова» - Москва: видавництво «Вако», 2012.
  2. Неменська Л.А. "Мистецтво і ти". Поурочні плани. - Волгоград: Видавництво "Вчитель", 2006.
  3. Плєшаков А.А. "Навколишній світ", 1 клас, - Москва: "Освіта", 2011.
  4. Соловійчик М.В. "Я йду на урок до початкової школи" р. - Москва: 2001.
  5. Тарабаріна Т.І. "Навчання і гра" - Ярославль: Академія розвитку, 2000.
  6. Фетісова Є.П. Поурочні розробки за курсом "Навколишній світ" 1 клас. - Москва: "Вако", 2005.