Урок - Освіта та руйнація ґрунтів
Цілі:
- Формувати уявлення про утворення та руйнування ґрунтів під впливом певних факторів;
- Розвивати спостережливість, увагу, мовлення;
- Вчити дбайливо ставитися до природи.
Устаткування:
1. Опорні схеми:
- кругообіг речовин;
- утворення грунтів;
- руйнування ґрунтів;
- охорона ґрунтів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання як фронтального опитування учнів
– Як називається шар землі, на якому ростуть рослини?
- Назвіть основну властивість ґрунту.
- Заповніть схему – склад ґрунту. Ця схема знаходиться на дошці, картки-відповіді учні прикріплюють на схему.

- Чому ґрунт називають “чудовою коморою”? (ростуть рослини)
- Що рослини одержують із ґрунту?
III. Вивчення нового матеріалу
- Тепер ми дізналися, що рослини отримують з ґрунту.
- Сьогодні на уроці ми повинні з'ясувати, як утворюється ґрунт і чому він руйнується. Для цього ми поділимося на три групи. Кожна група має знайти відповідь на запитання
| І група |
споживачі
експерти
Юні зберігачі природи
Учні спілкуються групи і потім представник групи відповідає на поставлене питання біля дошки по опорним схемам.
І група

Висновок: Ґрунт не може з'явитисябез живих істот. І рослинам, і тваринам необхідний ґрунт. Виходить все у природі взаємопов'язане.
Розгляньте схему та доведіть за допомогою її цей взаємозв'язок.
Вчитель робить висновок:
Виходить кругообіг речовин. Ось чому вчений В.В.Докучаєв говорив, що грунт дорожчий за золото. Без золота люди прожити змогли б, а без ґрунту – ні.
Вчитель: Грунт утворюється у природі дуже повільно: за 250 – 300 років – 1 див; за 5 – 6 тис. років – 20 див.
Не можна допускати руйнування, знищення ґрунтів.
- Чому ж руйнується ґрунт?
II група

Розгляньте схему і зробіть висновки: чому руйнується грунт?
Представники ІІ групи висловлюються біля дошки.
Грунт потребує дбайливого відношення, так як він легко руйнується, змивається водою і здувається вітром.
III. група
Що ж потрібно робити для захисту ґрунту від руйнування?
Представники ІІІ групи висловлюють свої думки біля дошки, використовуючи схему.

Висновок робить вчитель:
IV. Закріплення проводиться за допомогою тесту
Учні повинні виписати ті літери пунктів, після яких написано правильну відповідь.
Тест:
1. Яка головна частина ґрунту?
2. Що використовують рослини для харчування?
3. Як називається наука, що вивчає живу природу?
4. Що утворюється із залишків померлих рослин та тварин під дією мікробів?
5. До якої природи можна віднести ґрунт?
ж) до живої природи н) до неживої природи с) нежива та жива у ґрунті з'єднуються
6. Шар землі, на якому ростуть рослини
7. Речовина, що підвищує родючість ґрунту
8. Одна із складових частин ґрунту?
Яке слово у вас вийшло?
-Назвіть основну властивість ґрунту. Відповідь: плодючість.
Для підвищення родючості ґрунту її необхідно помірно удобрювати, правильно обробляти.
V. Підсумок уроку
500 млн. років тому на Землі не було ні рослин, ні тварин, ні людини.
1. Як ви думаєте, був тоді ґрунт?
2. Поясніть зміст прислів'я:
"Краще один раз добре розпушити, ніж двічі погано полити?"
VI. Домашнє завдання
1. Завдання на “засипку”
Взимку ґрунт на полях промерзає досить глибоко, а в лісі шар промерзлої землі значно менший (поясніть чому).