Урок по темі Предмет тва та їх властивості, Сайт для вчителів та учнів

(Вхід для передплатників ВД «Наука освіти»)

Мета уроку: створити умови на формування в учнів понять “хімія ”, “речовина”, “хімічний елемент”, “прості речовини ”, “складні речовини”, “властивості речовин”.

Завдання уроку :

навчальні : сприяти формуванню у учнів знань, що дозволяють виявити чіткі відмінності між хімією та іншими природничими науками, між речовиною та фізичним тілом, між формами існування хімічного елемента;

розвиваючі : сприяти розвитку у учнів комунікативних здібностей із засобів роботи у малих групах;

виховні: сприяти вихованню стійкого позитивного інтересу до предмета.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань.

Форма уроку : розмова з демонстраційними та лабораторними дослідами.

Хід уроку:

1.Стадія виклику (ліквідація чистого листа):

Вступ: хлопці, сьогодні ми приступаємо до вивчення нового для вас предмета – хімії. Новий матеріал запам'ятовується легше, якщо він нанизується на вже здобуті знання. Тому зараз чекає робота із вилученням цього матеріалу з пам'яті.

- та індивідуальна робота – протягом 2 хвилин хлопці індивідуально в зошиті пишуть“Що я сам знаю про хімію? ”

- робота у групах – протягом 5 хвилин хлопці розповідають про свої асоціації учням групи (група по 4 особи), доповнюють свій кластер новими поняттями.

- "захист схеми" - кожна група представляє свою схему учням інших груп (чверть ватмана) і відповідає на питання "Що ми разом знаємо про хімію?" Складаємо єдиний кластер на дошці (кожна група розповідає однією асоціацією, не повторюючись, один ученьзаписує ключові слова на дошці) – 5 хвилин.

V” – те, що вже відомо;

"--" - суперечить вашим уявленням;

"+" - нове;

"?" - хочу знати.

Хлопці маркують тексти, доповнюють свій кластер новими поняттями.

Після маркування тексту разом із учителем обговорюємо опорний конспект – ключові визначення, доповнюємо кластер на дошці.

Під час обговорення закріплюємо отриману інформацію через виконання тренувальних вправ (15 хвилин):

1) речовини – фізичні тіла: на дошці два стовпчики -

речовини фізичні тіла

На екрані показуємо зображення речовин та фізично тіл (олівець, вугілля, чашка, дерево, вода, алюміній, виделка, парта, цвях, залізо, кільце, золото, сода, пластмаса, кришталь)

Учні виходять по одному і записують кожну назву у відповідний стовпчик. На закінчення вправи: підсумувати - що така речовина (те, з чого складаються фізичні тіла).

2) фізкультхвилинка - вправа: хлопцям лунають картки із зображенням атомів різних видів (лунають кілька однакових карток для можливості створення різних комбінацій простих та складних речовин):

Учні виходять у вільний простір клас (біля дошки, позаду парт тощо).

За командою "Атоми хаос" - атоми рухаються; за командою "проста речовина" - учні об'єднуються в групи атомів одного виду; "Складна речовина" - в групи атомів різних видів довільної кількості. Завдання можна ускладнити, якщо конкретизувати кількість атомів у простій речовині (два, три) та кількість атомів у складній речовині (два, три і т.д.)

3) властивості речовин: демонстраційний досвід - "виверження вулкана"

3. Стадіярефлексії (5 хвилин) - складання синквейну.

- Перед тим, як складати синквейн, повернемося до ключових слів уроку: хімія як наука, речовина, хімічний елемент, проста речовина, складна речовина, властивості речовини.

-складання синквейну – учні становлять синквейн за планом;

1) Одне іменник;

2) Два прикметники;

4) Крилата фраза;

5) Одна іменник, яка виражає суть того, що написано раніше.

Зразковий варіант синквейну:

2) Цікава, складна;

3) Вчити, вивчати, дивуватися;

4) Краще один раз побачити, ніж два почути!

- прослуховуємо синквейни учнів.

Д.З. параграф №1

Господар свого життя той, хто здатний долати свої настрої.

Хімія ... Хімія ...Дивна, цікава, цікава. Як багато очікувань пов'язане з цим предметом у школярів, нам здається, що він тільки складається з реактивів та дослідів. А ще з різних чашок і колб з рідинами, які при додаванні чогось яскраво змінюють колір.

Але це не зовсім так, хімія - це складна наука,повна формул і математики, таблиць та елементів. Але, в той же час, хімія – наука дослідів і чудових перетворень! Щоб нам зрозуміти, з чим ми маємо справу, давайте розберемося, що таке хімія. По-перше, хімія – це наука. Про що? Про речовини, їх властивості та перетворення.

Хімія– це наука про речовини, їх властивості та перетворення.

А що таке речовина?Речовина - це те, з чого складаються фізичні тіла. Наприклад, шматок льоду – фізичне тіло, а складається з води – речовини; золоте кільце – фізичне тіло, а складається ззолота – речовини.

З чого складаються речовини? З курсу фізики ви знаєте, що багаторечовини складаються з молекул,а молекули - з атомів. Атоми такі малі, що на вістря голки їх може поміститися багато мільярдів. Розрізняють 110 видів атомів.

Певний вид атомів - хімічний елемент.

Атоми можуть існувати в різних формах:поодинці,з'єднуватися з такими ж атомами,з'єднуватися з іншими видами атомів

При з'єднанні атомів одного хімічного елемента утворюються прості речовини. Прості речовини - речовини, утворені атомами одного хімічного елемента.

При з'єднанні атомів різних хімічних елементів утворюються складні речовини.Складні речовини - речовини, утворені атомами різних хімічних елементів.

Таким чином, хімічний елемент може існувати у трьох формах: вільні атоми, прості речовини, складні речовини.

Різні речовини відрізняються одна від одної своїми властивостями.

Властивості речовин– це ознаки, за якими одні речовини відрізняються від інших.

Наприклад, ми можемо відрізнити залізо від води за властивостями.