Урок природознавства на тему - Водойми Омської області

Цілі:

  1. Закріпити знання про різноманітність водойм нашої області, їх зображення на карті.
  2. Продовжити формування уявлення про водоймища, розкрити їх класифікацію (штучні, природні), значення для живих істот.
  3. Розкрити роль водойм у житті і необхідність їх охороняти.

Обладнання:

  • атлас Омської області,
  • фізична карта Омської області

Хід уроку

I. Орг. момент. Повідомлення теми та цілей уроку.

Ось пролунав дзвінок. Почнемо ми пізнавальний урок. Сьогодні ви рушите туди, Де прісна тече вода.

II. Перевірка домашнього завдання.

- Але спочатку послухаємо повідомлення про рослини, занесені до Червоної книги Омської області.

(Діти розповідають про Венериному черевичку справжньому, Венериному черевичку великоквітковому, про купальницю азіатську, про касатику сибірську, про вітерницю вильчасту, про півонію, що ухиляється (мар'їн корінь)).

III. Робота над новою темою.

- Ми з вами знаємо, що водоймища поділяються на дві групи. Які?

- Сьогодні на уроці йтиметься про прісні водоймища нашої області.

- Які типи прісних водойм ви знаєте?

- Хлопці, а чим озеро відрізняється від річки?

- Назвіть природні водоймища.

- Що таке штучні водоймища? Що ставимо до них?

– А тепер подивіться на карту Омської області. Які водоймища розташовані на території Омської області?

- Назвіть природні водоймища (Ріки: Іртиш, Тара, Ом, Оша…; Озера: Ебейти, Ік, Салтаїм, Теніс).

- Покажіть їх на карті.

- Назвіть головну артерію області. (Р. Іртиш).

- Головною водною магістраллю областієр. Іртиш. Це одна з найбільших річок України. За загальною довжиною Іртиш перевершує навіть такі великі річки Сибіру, ​​як Єнісей та Об. У перекладі з тюркської слово “Іртиш” означає “землерою”. Протікаючи територією Омської області протягом 1174 км, Іртиш має всі риси, характерні для рівнинних річок.

Іртиш є головною транспортною магістраллю, що пов'язує Омську область із північними районами Західного Сибіру, ​​із Північним Казахстаном. День і ніч йдуть річкою каравани суден із лісом, нафтою, зерном, будівельними матеріалами та іншими вантажами.

- Знайдіть і покажіть на карті притоки Іртиша.

- Для території Омської області характерна велика кількість озер . Ви назвали найбільші. Багато великих озер Омської області використовуються як джерело водопостачання для питних та промислових цілей (водопою худоби, полив городів та ін.).

- У прісних озерах зустрічається близько 20 різних видів риб: щука, минь, язь, карась, окунь ...

- Також на території Омської області є значна кількістьштучних водойм. Приблизно половину з них складають ставки, багато котлованів. Створені водосховища відіграють у водопостачанні населення.

– Приблизно 25,7 % території області займають болота. Чим це зумовлено?

- Найбільший заболочений масив у центральній частині-Орловське займище.Знайдіть в атласі і назвіть рослини і тварин боліт.

Розмова про значення водойм.

-Значення водойму природі велике. Вони - сховище води, яка потрібна всьому живому. А для деяких рослин та тварин – єдиний будинок. Велике значення водойм у житті людей: перевозять вантажі, подорожують, беруть воду, необхідну як побуту, так виробництва.

- Воду забруднюють фабрики, заводи, ферми через добрива та отрутохімікати. Люди миють машини, кидають сміття, і тоді водоймище небезпечне для купання та відпочинку людей, а також для життя тварин і рослин. Отже, водоймища треба охороняти, дбати про їх чистоту.

IV. Закріплення вивченого.

- А тепер відгадайте кросворд на тему: "Водоєм Омської області":

1. Що в перекладі з тюркської означає "Іртиш"? 3. Назвіть озерну рибу. 5. Найбільше озеро Омської області. 6. Риба прісного озера. 8. Головна водна артерія Омської області. 9. 27,5% території області займають … 11. Озеро, розташоване на захід від Салтаїм. 13. Штучне водоймище.

1. Водойма, що має виток, гирло, притоки, течія. 4. Штучне водоймище. 1. Неглибоке озеро біля Омської області. 2. Озеро має округлу форму. 10. На території Омської області налічується 245 солоних... 12. Один із видів риб, що має промислове значення.

тему

VI. Домашнє завдання.Сзалишити пам'ятку “Правила поведінки біля водоймища”.