Урок у 5-му класі на тему - Ассирійська держава

Мета:

  • познайомити учнів із поняттям "держава";
  • з'ясувати в чому сила та слабкість ассирійської держави;
  • продовжити вчити різним способам та прийомам роботи на уроці та вдома для досягнення поставленої мети;
  • виховувати почуття причетності та співчуття до пригноблених народів.

Оформлення:

  • картапідручника "Стародавній Схід" стор.31;
  • карта"Ассирійська держава у VIII-VII ст. до н.е.;

Поняття:

  • держава - велика та сильна держава;
  • імперія - держава, яка включає території завойованих ним країн;

Плакати:

  • "Ніневія – місто крові";
  • "Ассирія - лігво левів";
  • "Царі - владики всесвіту".

класі

Тип: вивчення нового матеріалу.

План уроку:

1.Вступ. Поняття "держава".

3. Завойовницькі походи.

Хід уроку

Учитель. Хлопці, свій урок я хочу почати з таких слів: (слайд1)

"Україна - священна наша держава Україна - улюблена наша країна. Могутня воля - велика слава Твоє надбання на всі часи."

Завдання. Чи знайомі вам ці слова?

- Так, це слова із державного гімну нашої країни (сл. Михалкова).

Учитель. Я не випадково почала урок із цих слів. Які поняття характеризують нашу країну?

- Держава, улюблена країна.

Завдання. Як ви розумієте слово "держава"?

- Держава - велика та сильна держава. (Слайд2)

Учитель. Тема нашого уроку: "Ассирійська держава". (Слайд3)

Завдання. Яку мету поставимо на урок, що ми повинні з'ясувати? (Слайд4)

- У чому сила державиі чому воно таке велике?

Учитель. Правильно. У будь-якої держави, як і в людини, є сила і є слабкість.Зачитується мета уроку.

Отже, ми вирушаємо до Ассирії X в. до н.е. Покажіть на лінію часу.

Це було так давно, тому я пропоную поїхати туди на машині часу. (Слайд5)

Чи згодні? Шлях дуже довгий. Пристебніть ремені. 5,4,3,2,1, пуск!

Мандрівникам завжди потрібна карта?

Відкрийте сторінку31 підручника для 5-го класу "Історія древнього світу" за ред. А.А. Вігасіна, Г.І. Годера, І. С. Свєнціцької, М., "Освіта", 2007р. Подивіться уважно на карту. X ст. до н.е. У верхній та середній течії річки Тигр між Сирією на заході, державою Урарту на півночі та Вавилонським царством (Дворіччя) на півдні знаходилася Ассирія. (Зверніть увагу, я не називаю держава.)

Завдання.Погляньте на кольори та умовні знаки на карті та визначте, чим займаються жителі цієї країни? У чому її сила? Може в господарстві?

– Вздовж річки Тигр – родючі землі, вони дозволяють займатися землеробством. Степи зручні для скотарства. На півночі гори - багаті на руди металів, можна займатися ремеслом.

Завдання.З яких металів вже були знаряддя праці, зброя у народів стародавнього світу?

- мідь; бронза; залізо.

Відкрийте стор.82-83, підручника, прочитайте 1 п., 1 і 2 абзаци і дайте відповідь: з якого металу ассирійці виготовляли свої знаряддя праці та зброю? (Хлопці говорять про використання заліза).

– Також країна перебувала на перетині найважливіших торгових шляхів. Столицями її були міста Ашшур та Ніневія.

Учитель. Отже, ми виходимо з машини часу(Розминка).Наш провідник Світлана поведе нас у стародавнє місто Ашшур, столицю Ассирії.

Провідник:Ашшур знаходиться на перехресті найважливіших торгових шляхів. Торгівля тут грала головну роль. Ашшуром правила поради купців - старійшин. Один із старійшин обирали на рік правителем, який відав міською скарбницею та його ім'ям називався рік його правління. Цар у цей час виконував обов'язки жерця і воєначальника і підпорядковувався поради купців - старійшин.

Учитель. Сильна у господарстві країна?

У чому ще сила держави може в культурі?(Йде робота з текстом підручника, стор.85. 1 група - 4п., 2 група - 5п.)

Висновок. Сила держави у культурі.

Учитель. Держава - велика країна і тримає першість у всьому, в тому числі і за величиною (площею). Я запрошую вас відправитися в Ассирійську державу у VIII-VII столітті до н. (Слайд7)

Позначте лінії часу.

Пристебніть ремені. 5,4,3,2,1, пуск. Прилетіли. Розплющуємо очі. (Слайд8)

Це все та сама невелика країна? (Робота з картою "Ассирійська держава в VIII - VIIвв. до н.е.")

- Ні, це дуже велика держава.

Чому ж країна стала такою великою?

- Вона вела завойовницькі походи, під владу Ассирії потрапили багато країн: Дворіччя, Сирія, Фінікія, Палестина. Здійснювали переможні походи на південь - до Єгипту і на північ - до гірського царства Урарту.

(Учні виконують завдання № 75 у Робочому зошиті з історії стародавнього світу під ред. Г.І.Годера)

Учитель. Але як така невелика країна перемогла безліч країн і народів?

(Робота з текстом підручника п.2,стр.83-84; текстом.Додаток1). (Слайд9)

Висновок. Причини перемог ассірійської армії: (Слайд10)

  • регулярна армія із вільних ассирійців;
  • військо озброєне зброєю із заліза; (Слайд11)
  • в Ассирії з'явиласякіннота; (Слайд12)
  • використовували тарани - облогові пристрої; (Слайд13-14)
  • ассірійці могли у повному озброєнні перепливати через річки. (Слайд15)

Учитель. (Слайд16) Машина переносить нас у місто Ніневію.

Завдання.Ніневію в давнину називали - містом крові; Ассирію - лігво левів; ассірійських царів - володарями всесвіту. Чому?(Слайд17) Робота за групами:

  • 1 гр. Літопис, стор. 83 підручника.
  • 2 гр. Текст, стор 84, 2 -3 абзац підручника.
  • 3 гр. Картка 1(додаток2)
  • 5 гр. Картка 3(додаток3)
  • 4 гр. Картка 2(додаток4).
  • 6 гр. Документ 4(додаток5)

Індивідуальна картка.(Додаток6.)Від імені ассірійського правителя - царя Синахеріба розповісти про столицю держави - м. Ніневія (додаток).

Висновок.

Так, ассірійці увійшли в історію як безжальні завойовники. (Слайд18) З кожної підкореної країни до Ніневії привозили мішок землі і висипали біля міської брами столиці на знак того, що ассирійці назавжди опанували цю землю.

Закрийте очі і уявіть, що ви жителі тих самих підкорених країн. У мене в руках жменька землі із цих підкорених країн. Я беру її до рук і відчуваю: вона жива, тепла, вона плаче. Її витоптали вороги, полили кров'ю та кличе вона на боротьбу проти своїх ворогів. Тож у чому слабкість Ассирійської держави?

- У тому, що підкорені народи не упокорилися зі своїм становищем, вони обов'язково піднімуться на боротьбу.

Вчитель.(стрічка часу)Не більше ста років була Ніневія столицею могутньої імперії. Але, породивши війни, вона у війнах і впала. У 612р. до н.е. Ніневія була обложена і захоплена ворожимивійськами, а народи підкорених країн також піднялися на боротьбу. За переказами, останній цар Ассирії, щоб не потрапити в полон сам кинувся у вогонь пожежі. Чому? (робота з малюнкомпідручника, стор. 85)(Слайд19)

Закріплення. (Слайд 20)Виконання завдання № 76 у Робочому зошиті з історії стародавнього світу за ред. Г.І.Годера)

Перевірка. (Слайд 21).

Рефлексія. Ну ось і добігає кінця наша подорож. Мені подарували гарний глечик, який ассирійці привезли із завойованих країн. Але я не хочу його залишати собі. Він залишає у пам'яті важкі спогади, бунтівні спогади. Я передаю вам його.

(Хлопці говорять про те, чому вони не хочуть його брати собі). Повернення додому.

Завдання додому. П.18, упр.77.