Урок української мови на тему - Частина мови - дієслово

Мета: познайомити з поняттям «Частина мови – дієслово»

Завдання:

  • Уточнити та конкретизувати уявлення учнів про дієслово, як частини мови.
  • Поповнювати активний словниковий запас, формувати мовні навички;
  • Вчити працювати з довідковою літературою.
  • Розвивати пам'ять, мовлення, уяву дітей.

Обладнання:

  • Інтерактивна дошка
  • Демонстраційні картинки Т. Рік: «Іменник», «Прикметник», «Дієслово».
  • Орфографічний словник П.А. Грушнікова.
  • На столах листки з уривком із книги Т. Рік «Доброго дня, Дядечку Дієслово».
  • Робочі зошити, ручки, олівці.

1. Організаційний момент

Довгоочікуваний дзвінок, Починається урок!

Я пропоную вам зарядитися енергією і провести дихальну гімнастику, яка називається «Диво – ніс». (Слайд №2)

(Після слів"затримаю дихання" учні роблять вдих і затримують дихання. Вчитель читає віршований текст, хлопці тільки виконують завдання)

Носиком дихаю, Дихаю вільно, Глибоко і тихо - Як завгодно. Виконаю завдання, Затримаю дихання. Раз, два, три, чотири - Знову дихаємо: Глибше, ширше.

– Молодці! Продовжуємо на урок. – Над якою великою темою ми працюємо? - Як ви вважаєте, ви вже все знаєте про всі частини мови? – Сьогодні на уроці ми доповнимо ваші знання про дієслово. - Але про все по порядку. Запишіть число, класна робота

2. Чистопис

- Знайдіть закономірність і продовжіть: Усс Суу. – Прочитайтескоромовку повільно, швидко, тихо, голосно.

У оси не вуса, не вси, а вусики. (Слайд№3)

– Запишіть у зошит.

3. Словникова робота

– А зараз я пропоную вам наступну роботу: – Хто це? (Слайд №4) - Прочитайте слова на дошці. Що це за слова?

в(а/о)р(а/о)бийв(а/о)ронадо(а/о)рова >

– До якої частини мови належать ці слова? Що ще можете про них сказати? – Написання всіх слів вам відомо? (Невідомо - корова) - Як можна з'ясувати невідоме вам написання слова? - Знайдіть у словнику П.А. Грушникова це слово. – Запишіть усі ці слова. Самоперевірка. (Слайд № 5)

4. Актуалізація знань та постановка навчальної задачі

- З якими частинами мови ви вже знайомі? - Що ви знаєте про іменник? (Слайд № 6) - Що ви знаєте про прикметник? (Слайд № 7) – Прочитайте назву теми уроку: «Частина мови – дієслово» ( Слайд № 8) – Що в темі уроку вам не відомо і що вам хотілося б дізнатися? (Дізнатися про дієслово) - Звернемося до вже знайомої вам таблиці. (Слайд №9)

Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

5. Відкриття нового знання

– Ми з вами вже познайомилися із двома жителями країни «Мова». – Сьогодні познайомимося ще з одним мешканцем цієї дивовижної країни. - Звернемося до книги Т. Рік, в якій розповідається про сім'ю Апельсинкіних, які потрапили до цієї казкової країни. – Візьміть на столах листок з уривком із книги Т. Рік «Доброго дня, Дядечку Дієслово». Прочитайте цей уривок. Поставте«+» навпроти того, що вам вже відомо;« - » - що не відомо;«?» - що захочеться запитати. (Робота з текстом у парах) - З ким познайомився Женька? - Чому ця людина здалася їй дивовижною? - Чим він відрізнявся від іншихмешканців – частин мови? - Яким він називав свій характер? – Прочитайте, що написано червоним шрифтом. – А тепер закінчіть ці пропозиції: (Слайд №10)

Дієслово - це. Дієслова позначають . Дієслова відповідають питання: .

6. Фізмінка

1. Ну-ка робіть зі мною Вправа така: Вгору, вниз, потягнися, остаточно прокинься. Всі хлопці дружно встали І на місці рушили. На шкарпетках потяглися. Як пружинки ми присіли, А потім тихенько сіли.

– Які дії ми виконували? Як називаються ці слова у граматиці. (Дієслова)

2. Гра на увагу.

- Почувши дієслово, плескайте в долоні. Читання вчителем уривка з книги Т. Рік «Привіт Дядечку Дієслово» стор.14 «…Дядечко Дієслово при ремонті…»

7. Закріплення здобутих знань

1) - Повернемося до наших словникових слів. (Слайд №11)

горобець …ворона …корова …

- Ви вже сказали, що це іменники. Допишіть дієслова, що підходять до них, – ті дії, які можуть зробити ці тварини. Самостійна робота. Перевірка.

2) – А тепер за діями здогадайтеся, які предмети їх можуть робити. (Слайд №12)

Шипить, повзає, звивається ... (змія)Рісте, цвіте, пахне. (квітка)Облизується, муркоче. (кішка)Ідуть, цокають, б'ють ... (годинник)

3) – Підберіть синоніми до дієсловів та запишіть у зошит. (Слайд №13) - Перевіримо! (Слайд №14)

8. Рефлексія

– Повернімося до нашої таблиці, яку ми заповнили на початку уроку. (Слайд №15) – Як ви вважаєте, чи можемо ми тепер внести до нашої таблиці якісь зміни? («дієслово» переміщуємо в колонку «Дізналися») - Що ж таке дієслово? -Що означають дієслова? – На які питання відповідають?

9. Домашнє завдання.

Придумати та записати 5 дієслів на тему: «Що я роблю на уроці?»