Урок української мови на тему - Слова з подвійними приголосними
Мета уроку:формувати вміння правильно позначати подвійний приголосний на листі.
Навчальні: вчити бачити відмінності у вимові слів, де в одних словах подвійний приголосний звук довгий (наприклад: гамма, каса), а в інших чується одиночний звук (наприклад: граматика, субота, українська), формування орфографічних навичок; вчити висловлювати свою думку та розуміти позицію співрозмовника.
Розвиваючі: розвиток мовлення учнів; активізація словесно-логічного мислення; формування абстрактного мислення, стійкості уваги; розвиток самостійності школярів у створенні навчального процесу.
Виховні: сприяти формуванню комфортного мікроклімату у класі, виховання товариства, взаємодопомоги, любові до української мови.
Форми роботи: групова та загальнокласна дискусії, робота в групах, самостійний діалог учнів між собою з приводу вирішення навчальної задачі, індивідуальна, фронтальна робота.
Устаткування: мультимедійний проектор; презентація до уроку; підручник: А.В.Полякова. Українська мова. 3 клас; різнорівневі картки для індивідуальної роботи: високий рівень (червоні), середній (зелені), низький (жовті); листи із завданням (кросворд) для роботи в групах та маркери; картки до роботи фронтальної – світлофорики; фломастери та плівка для роботи з оверхід проектором; підготовлене д/з (на вибір); опорна схема; листи з творчим завданням та лист самооцінки для уч-ся; назви-картки для групової роботи (сніжинки, снігурі, сніги, сніговики, сніжки)
Очікуваний результат:учні повинні вміти зіставляти з урахуванням звукового аналізу написання і значення слова, бачити розбіжності у вимові слів, дев одних словах подвійний приголосний звук довгий, а в інших чується одиночний звук, повинні правильно позначати подвійний приголосний на листі.
I. Організаційний момент.
Чи все на місці? Чи все гаразд? Книжка, ручка та зошит? Перевірили? Сідайте! Із старанністю робіть!
ІІ. Хвилина чистописання.
– Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота.
- Відгадайте загадку і скажіть, яку букву ми писатимемо на хвилинці чистописання?
Вночі буква ловить мишок, Вдень у пустелі жаром пашить, З неба падає взимку, Влітку — височіє копакою.
Відповідь: буква С (сова, сонце, сніг, сіно)
– Які ще існують слова на букву с? Командири, представте свої команди гостям.
Лист у повітрі.
- Напишіть одну літеру красиво у зошиті.
- Середнє з'єднання "с" з "с". (Показ на дошці)
- Підкресліть найкрасивішу літеру та з'єднання. Самооцінка. (Додаток 1)
- Охарактеризуйте звук/звуки, що позначає літера "с".
ІІІ. Словниково-орфографічна робота.
- Потренуємося, написання літери "с" у словах, проведемо орфографічну п'ятихвилинку.
Відгадування ребусів, запис слів, виділення орфограм.(Слайд 1–5)Презентація
Шосе, клас, пасажир, українська, Україна.
Усно складіть речення з цими словами. Назвіть основу.
Індивідуальна робота на оверхедпроекторі. (Словниковий диктант)
Самооцінка. (Додаток 1)
IV. Актуалізація знань.
– Яке можна запропонувати завдання до цих слів?
(Знайти зайве слово (українська, т.к. дод., Україна, т.к. ім'я влас.; несхил.сущ. - шосе)
-Що спільного у них?(Подвійна "С";)
– Спробуйте сформулювати тему нашого уроку.(Слайд6)
- Навіщо ми вивчаємо цю тему? Де можемо застосувати отримані знання?
V. Повідомлення теми та цілей уроку.
- Яка у нас тема уроку? ("Слова з подвійною згодою").
- А які цілі ми маємо перед собою поставити? (Вчитися писати слова з подвійними приголосними, вчитися бачити їх у тексті).
- А за допомогою яких завдань ми можемо досягти нашої мети? (Сформулювати правило, виконати вправи, виділяючи слова з подвійними приголосними у тексті, запам'ятати якнайбільше слів із подвійними приголосними докорінно слова).
VI. Фізхвилинка для очей
VII. Робота на тему уроку.
1. Спостереження.(Слайд 7)
- Коли ж треба писати подвійні згодні у слові? (Коли при вимові приголосний звук вимовляється довго)
2. Робота з підручником.
- Переконаємось у цьому, прочитавши правило у підручнику на с.83.
- Збіглося воно з нашою думкою?
- А тепер прочитайте ще раз записані вами зошит словникові слова. Вимовте слова, як у звичайній мові.
- Що ви можете сказати про їхню вимову та написання? (Чується одна “с”, а пишеться дві літери “с”)
- А можете пояснити написання цих слів чи підібрати перевірочні?
- Багато слів з подвійними приголосними запозичені з інших мов, тому їхнє написання потрібно запам'ятати.
3. Самостійна робота з подальшою самоперевіркою.
Гра "Доскажи слівце".
- Я читаю загадки, а відгадки ви записуєте у зошит та виділяєте орфограму.
(Ілюстрації відгадок та слів з подвійними приголосними з'являються на екрані.(Слайди 8-15)
1) Простудився я вчора, Голова болить з ранку, Я закашлявся, охрип. У мене, напевно, .Грип
2) Ах, який величезний стіл! Для яких обідів він? Ні, обідати,тут не станемо: Сітку туго ми натягнемо - Скаче кульку там і тут. Як цю гру звуть?Теніс
3) Просте завдання та легка. Пишуся завжди через два “ка”, І м'яч, і шайбу ключкою бий. А називаюся я: …Хокей
4) У магазин із сестрою ходили, Все, що треба, там купили. За батон, пляшку квасу Заплатили гроші в …Касу
5) Він на вокзалі є завжди, До нього приходять поїзди, Подвійне "р" містить він І називається ...Перон
6) На великі відстані Мчить він без запізнення; Пишеться в кінці два “с”, Називається …Експрес
7) Це око - особливе око: Швидко гляне він на вас, І з'явиться на світ - Найточніший ваш портрет.Фотоапарат
8) Водій відкриває двері, Кондуктор дає мені квиток. А я не просто так катаюся, Я важливим словом називаюся.Пасажир
Самооцінка.(Додаток 1)
4. Гра на увагу:
- А тепер пропоную пограти у гру "Розсади пасажирів".(Слайди 15-23)
Уважно подивися і запам'ятай, у яких місцях і з якими іменами сидять дівчатка Анна, Жанна, Римма, Алла, Камілла, а потім розсади дівчаток своїми місцями, записавши їхні імена в тій же послідовності). Самооцінка. (Додаток 1)
- А які ще ви знаєте імена з подвійною згодою (Кирилл, Геннадій, Філіпп, Інна, Емма, Жанна,…)
Шосе, вправа, коридор, субота, клас, малина, маса, Алла, директор, сума.
IX. Закріплення матеріалу.
1. Лист пам'яті.
У школі тихо і світло У цей ранній час. Крізь шибку Гілки дивляться в клас.
- Підкресліть подвійні приголосні.
2. Подвійні приголосні в іменах літературних героїв.
- Сьогодні до вас у гості прийшли літературнігерої. Хто це?(Слайд 24)
- Хто з них може бути "зайвим" у цій компанії? Поясніть, чому. (У двох героїв ім'я починається на букву "ч", двоє мають подвоєну приголосну букву в імені, два слова змінюються, а слово Чиполліне - ні)
- Хто вигадав цих героїв? (Джані Родарі, Алан Мілн, Едуард Успенський)
- Чи знаєте ви ще літературних героїв, в іменах яких була б подвоєна приголосна літера? (Мумі - троль (Туве Янссон), хобіт Більбо Бегінс (Дж.Р.Р. Толкін), Гулівер (Джонатан Свіфт), Ріккі-Тікі-Таві (Редьярд Кіплінг), Пеппі Довга панчоха (Астрід Ліндгрен) . К. Ролін).
Колективна перевірка – вивішування робіт на дошку за групами (сніжинки, снігурі, сніги, сніговики, сніжки)
Перевірка. (Зверхід проектор)
Самооцінка. (Додаток 1)
5. Творча робота.
- Відновіть прислів'я, Поясніть сенс кожного прислів'я. (Слайд 25)
Чужий гріш і кам'яне серце.
Один одного підтримувати – а до здорового котиться.
Медова мова, кишеня палить.
У колективу перемогу здобувати.
Апетит від хворого біжить, велика сила.
Самооцінка. (Додаток 1)
X. Домашнє завдання (диференційоване):(Слайд 26)
1. С.84, упр.156 (розгадування загадок - слів з подвійною згодою).
2. Творче - намалювати малюнок – ребус зі словом із подвійними приголосними.
3. Раб. с.10-11, розгадати криптограму, тобто. таємний лист.
XI. Підсумок. Узагальнення знань. Рефлексія. (Метод п'яти пальців) (Додаток 5) (Слайд 27)
- Згадаймо, яку тему вивчали на уроці?
- Оцініть свою роботу, використовуючи свої пальчики-помічники на руці.
Протягом уроку, дітям, які виконали завдання швидше за інших, пропонуєтьсявибрати індивідуальну картку (картки для індивідуальної роботи різнорівневі: високий рівень (червоні), середній (зелені), низький (жовті). (Додатки 6, 7, 8).
Виконуючи завдання на картці, учні мають можливість самостійно себе перевірити та оцінити, т.к. картку виконано як перфокарту.