Урок української мови у 5-му класі на тему - Звернення
Цілі уроку:
Обладнання: картки з кросвордом, картки з пропозиціями, проектор, екран.
I. Організаційний момент.
ІІ. Повторення пройденого.
Хлопці, завдання нашого уроку: повторити пройдений матеріал та розглянути нову тему. Який? Ви самі зможете назвати мені її після того, як відповісте на запитання кросворду та знайдете виділене слово.
Кожному учневі лунає форма кросворда, після заповнення форми здаються, що дозволяє вчителю перевірити знання всіма раніше вивченого матеріалу. Згодом хлопці озвучують правильні відповіді.

- Визначте вид пропозиції щодо наявності головних членів:Йдеш лісом і милуєшся його красою.
- Визначте вид пропозиції щодо мети висловлювання:Заспівай, будь ласка, нам пісню.
- Яким членом речення є словозубастийу реченні:Зубасте звірятко гризе з вереском дубок.
- Який розділовий знак необхідно поставити в реченні:Не будь упертий а будь прямий.
- Головний член пропозиції, який називає того, хто діє, відчуває якусь дію, має певну ознаку.
- Визначте, який другорядний член є у реченні:Дівчинка чистила пилососом килим.
- Розділ науки, в якому вивчаються словосполучення та речення, правила їх побудови.
- Читання ось найкраще вчення. Який розділовий знак потрібно поставити в реченні?
- Головний член пропозиції, який називає дію, стан чи ознаку підлягає.
Отже, тема нашого уроку “Навернення”.
ІІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.
Сьогодні ми познайомимося з поняттям “звернення”, навчимося знаходити звернення у реченні, відрізняти звернення від того, хто підлягає.
Прочитайте виразно речення. Виділіть інтонацією особу чи предмет (явище природи), якого ми звертаємося.
1. Світло наше сонечко, ти ходиш цілий рік по небу. (А. Пушкін.)
2. Чи пам'ятаєш, Маріє, вечірній небосхил, рівнини польові, села далекий дзвін? (А. К. Толстой.)
3. Уже є за що, Русь могутня, полюбити тебе, назвати матір'ю. (П. Нікітін.)
4. Осінь, осінь, постривай гнати по небу хмари. (Л. Яхнін.)
5. Річка, річка, сховай мене! (Казка.)
6. Я знайшла гриб! Дівчата!
Дайте відповідь, будь ласка, на запитання:
Висновок (роблять діти). Звернення бувають поширені та нерозповсюджені, можуть стояти на початку, у середині та наприкінці пропозиції. На листі вони виділяються комами, а якщо стоять на початку речення і вимовляються з особливою інтонацією, то після них ставиться знак оклику.
IV. Вивчення нової теми
Отже, ми з вами дали своє визначення поводженню, а тепер давайте прочитаємо визначення,це у підручнику.
1) Відкриваємо сторінку 148-149 та читаємо правило.
2) Кер. 390.Впишіть у пропозиції відповідні за змістом звернення:
390.хлопці, дорогі читачі, юні натуралісти.
3) Відмінність звернення від підлягає. Упр. 384 (письмово).
Порівняйте дві пропозиції. Розберіть членів пропозиції. Які ці пропозиції щодо мети висловлювання? Зробіть висновок про роль виділеного слова у реченні.
Діма прочитав книгу про тварин.Діма,прочитай книгу про тварин.
Отже, друге речення відрізняється від першого за метою висловлювання. Подивіться на другу пропозицію, чи може Діма підлягати? (Ми не можемо відокремити підлягає від присудка коми).
V. Фізкультхвилинка.
VI. Закріплення дослідженого матеріалу.
1) Кер. 391. Записуємо пропозиції, знаходимо звернення і ставимо над ними букву О, розставляємо розділові знаки.
Перша пропозиція розбирається разом. Дві останні пропозиції можна запропонувати для самостійної роботи, щоб перевірити засвоєння матеріалу.
1) Не шуми ти жито стиглим колосом. Ти не співай косар про широкий степ. (А. Кольцов.) 2) Куди ти світлий струмок прагнеш? (А. Фет.) 3) Заспівай світик не соромся! (І. Крилов.) 4) Друзі до чого цей шум? (І. Крилов.) 5) Як милий півник співаєш ти голосно важливо! (І. Крилов.)
VII. Самостійна робота.
Перед вами картки із пропозиціями. Розставте розділові знаки, знайдіть звернення.(Для економії часу робота виконується в картках олівцем).
Першим трьом учням виставляються оцінки. Інші роботи теж перевіряються. Один учень читає, решта перевіряє у себе.
VIII. Резервне завдання. Складаємо пропозиції із зверненнями (заміна підлягає зверненням).
Упр. 388 (тільки 1, 2 пропозиції). Запишіть речення, зробивши їх спонукальними за метою висловлювання, навіщо підлягає зробіть зверненням. Підкресліть граматичну основу речень.
Приклад запису: Хлопці охороняють природу. - Хлопці, охороняйте природу!
1) Маша читає книгу про подорожі.
2) Старшокласники збираються взяти участь у лижних змаганнях.
IX. Підсумки уроку.
Тож які питання ми з вами розглянули сьогодні на уроці?
Що таке звернення? Де можуть бути звернення в пропозиції і як вони виділяються на листі?
На наступному уроці ми продовжимо вивчати тему “Навернення”, урок закінчено.
X. Домашнє завдання.
§42 правило вивчити, вправа 388 (3-5), 392 (Виписати з "Казки про мертву царівну і про сім богатирів" А. С. Пушкіна пропозиції зі зверненнями).