Урок з літературного читання у 2-му класі на тему «А
Мета уроку:
Виховання
- виховувати повагу до оточуючих людей; виховувати почуття
- боргу, відповідальність, сердечність, доброту.
Розвиток
- розвивати пізнавальні, дослідницькі навички;
- розвивати самостійність мислення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи навчання: використання технології критичного мислення.
Обладнання: портрет А. П. Гайдара, виставка книг
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Постановка навчальної задачі
III. Робота над новою темою
1 етап – виклик
1. Вступна бесіда
Раз сказала совість людині, що він не правий, інший, третій.
На четвертий він вирішив позбутися її. Та не на день чи два – назавжди!
Думав-думав, як це зробити, і надумав.
- Давай, - каже, - совість, у хованки грати!
- Ні, - каже та. - Ти мене все одно обдуриш - підглядатимеш!
Прикинулася тоді людина зовсім хворою і каже:
- занедужав я щось. Принеси мені з льоху молочка!
Не спромоглася відмовити йому в цьому совість. Спустилася в льох. А мужик стрибнув із ліжка - і закрив її!
Покликав він на радощах друзів і з легким серцем: одного обдурив, іншого образив, а коли вони стали ображатись, і зовсім вигнав усіх геть. І ніяких тобі докорів, жодних докорів – добре на душі, спокійно.
Добре добре, та тільки пройшов день, другий, а чогось стало не вистачати людині. І за місяць він зрозумів чого - совісті! І така туга на нього навалилася, що він не витримав і відкрив кришку льоху.
- Гаразд, - каже, - виходь! Тільки тепер не командуй!
А у відповідь – мовчання.
Спустився в льох: туди, сюди – немає ніде совісті!
Мабуть, і справді, позбувся її назавжди.
- Як же я тепер без совісті житиму?
І раптом чує тихий-претихий голос. Не з льоху – у серці:
Покликав чоловік на радощах друзів, вибачився і такий їм тут бенкет влаштував!
Усі думали, що має день народження, і вітали його з цим. А він і не відмовлявся, і совість не заперечувала. І зовсім не тому, що боялася знову опинитися у підвалі.
Адже, якщо розібратися, то все воно й було!
Прийом “кошик ідей”
- Що таке сумління? Як ви знаєте значення цього слова?(відповіді записуються на дошці)
- Хлопці, вам, мабуть, доводилося чути вирази:
- зовсім совість втратив;
- совісті в тебе немає;
- совість без зубів, а гризе.
- Про кого так кажуть?
- Яку людину називають безсовісною? А сумлінним?
- Прочитайте назву розповіді, з якою знайомитимемося на уроці.
- Як ви вважаєте, про що він?
2. Первинне читання вчителем
Прийом “Читання із зупинками”
Читання 1,2 абзацу
- Як ви вважаєте, що могла робити дівчинка в гаю?
Читання 3, 4 абзацу
- Які слова могла сказати Ніна хлопчику?
Читання 5,6 абзацу
- Як могла вчинити дівчинка, почувши відповідь малюка?
Читання 7, 8 абзацу
- Як могла закінчитися розповідь?
- Які почуття ви зазнали, коли слухали розповідь? Чи виправдало розповідь ваші очікування, припущення? Які припущення були найближчими до сюжету оповідання?
3. Підготовка до самостійного читання
- У оповіданніми зустрінемо важкі слова. Щоб плавно правильно їх прочитати, потренуємося:
а) прочитайте плавно, за складами, потім цілими словами.
в) поясніть значення слів
- бовтається - ходить без діла
- крадькома – тихо, непомітно від інших
- добродушний – з доброю душею
- смекнула - зрозуміла, швидко обміркувала
- довірливі очі – вірить, довіряє
- натрапила – несподівано побачила
2 етап - осмислення
4. Повторне читання оповідання з “ланцюжка”
- Хто головний герой оповідання?
– Чому Ніна не пішла до школи?
- Чому дівчинка пішла в гай?
- Як Ніна пройшла в гай? (крадькома)
- Який настрій був у дівчинки?
- З ким зустрілася Ніна у гаю?
- Яким ви собі уявляєте малюка? Опишіть.
- Як дивився малюк на Ніну?
- Що трапилося з малюком?
- Що вирішила дівчинка зробити, коли побачила, що малюк стискав у руці буквар?
- З якими словами Ніна звернулася до малюка?
- Чи вдалося Ніні пожартувати з малюка?
- Чому Ніна не підняла книжок та сніданок?
- Чи зробила Ніна добрий вчинок? Який?
– Що виявила дівчинка, коли повернулася назад?
-Що вона зробила? (Сіла і заплакала)
- Чому вона заплакала? (їй було соромно)
– За що їй було соромно? Перед ким? (за свої вчинки)
- Як почувалася Ніна в цей момент? (У неї на серці було важко, його гризла совість)
ВИСНОВОК: Ніна зрозуміла, що вчинила неправильно. Вона сама засуджувала себе. Її гризла совість.
-То що таке совість? (Сором за свої вчинки)
У словнику С. І. Ожегова дано таке значення слова:
"Совість - це почуття моральної відповідальності за свою поведінку перед оточуючими людьми"
- Як ви думаєте, чи Ніна буде прогулювати уроки ще? Чому?
- Як змінюється поведінка Ніни в оповіданні?
- Виберіть із запропонованих слів ті, якими можна охарактеризувати Ніну на початку, у середині та наприкінці оповідання:
| рішуча | весела | смілива | байдужа |
| лінива | строга | винахідлива | добродушна |
| жаліслива | смішна | сумна | радісна |
| безвідповідальна | сумлінна | безсовісна |
– Що вплинуло на зміну в поведінці Ніни?
- Прочитайте головну думку оповідання.
3 етап – рефлексія
6.Сінквейн
- Складіть синквейн за цією розповіддю.
- совість
- довірливі, нещадна
- плакала, гризла, терзала
- совість без зубів, а загризе
- сором
IV. Підсумок уроку.
- Повернемося до початку уроку. Які припущення були вірними?
- Прочитайте прислів'я. Які з них найбільше підходять до оповідання? Чому?
- У кому є сором, у тому є совість.
- На обмані далеко не поїдеш.
Тест
1. Чому Ніна вирішила не йти до школи?
Б) не приготувала уроки
2. Куди вирушила дівчинка?
3. Кого Ніна зустріла у гаю?
Б) свою подружку
4. Чому Ніна вирішила повести малюка через гай?
А) він був смішний та добродушний
Б) вирішила показати, що вона хоробрий дівчинка
в) їйвсе одно не було чим зайнятися
5. Чому Ніна заплакала?
А) було шкода сніданок, який з'їв собака
Б) її гризла совість
6. Назвіть жанр твору.
Домашнє завдання
- Підготуйте “товсті” та “тонкі” питання щодо цього тексту.
Використовувана література.
- О. В. Кубасова Улюблені сторінки. Методичні рекомендації щодо літературного читання для початкової школи. 2 клас. Асоціація 21 століття. 2006.
- О.С. Гостимська, М. І. Байкова. Уроки читання 2 клас. Посібник для вчителя початкової школи. Вид-во "ВАКО" 2003.
- Р. І. Шаяхметова, Р. Х. Ягафарова "Формування у молодших школярів читацької грамотності". Казань "Школа" 2007.