Урок з навколишнього світу у 3-му класі на тему Різноманітність тварин

Клас 3 (за підручником Виноградової Н.Ф.).

Тема: “Різноманітність тварин”.

Мета: Розповісти учням про різноманітність тварин, види тварин, про взаємозв'язок їх у природі.

Завдання:

  1. Поглибити знання учнів про життя тварин.
  2. Розвиток мислення, пам'яті, уяви та мови.
  3. Виховання дбайливого ставлення до природи.

Хід уроку

1. Організаційний момент-перевірка готовності учнів до уроку.

2. Повідомлення теми уроку.

- Відгадайте загадки:

  • Сама строката, їсть зелене, дає біле. (Корова)
  • Звірятка дізнаємося ми з тобою За двома такими прикметами: Він у шубці біленькою зимою, А в сірій шубці - влітку. (Заєць)
  • Не рибалка, а сіті розставляє. (Павук)
  • Крилатий, горластий, червоні ласти. (Гусь)
  • Горбатий міст стоїть на чотирьох ногах. (Верблюд)

- Отже, ми відгадали загадки, як ви думаєте, про кого вони? (Про тварин)

- То про що ми сьогодні говоритимемо на уроці? (Про тварин)

- Правильно, тема нашого уроку “Різноманітність тварин”.

3. Пояснення теми уроку

- Тварин у природі дуже багато, всі вони різні, але їх можна розділити на кілька груп:

- А на які види можна поділити звірів? (Дикі та домашні.)

- Як ви вважаєте, звідки взялися домашні тварини у людини?

У давнину людина займалася полюванням і збирала їстівні рослини. Але це не дуже надійні заняття, тому що не завжди вдавалося вбити тварину та знайти достатньо їстівних рослин. На полюванні, вбиваючи дорослих тварин, людина дитинчат, що залишилися, тварин приносив додому і ті, виростаючи поряд з людиною,звикали до нього і одомашнювалися. Якщо людина, полюючи, отримувала шкуру, м'ясо, жир, то домашні тварини давали йому, крім м'яса і шкур, молоко, сир, сметану, ряжанку, кефір, олію.

Кобилье молоко лікувальне – це кумис.

Овече молоко – поживне, з нього роблять сир-бринзу. З вовни та пуху людина навчилася робити тканини, одяг, ковдри. З рогів та копит роблять клей, желатин.

- А чим харчуються свійські тварини влітку? (Влітку свійських тварин виганяють на пасовища, де вони знаходять багато трав.)

- Чим же харчуються вони взимку? І де мешкають? (З настанням зими наступають холоди, зникає корм у природі, тому свійських тварин не виганяють на пасовища, а тримають у спеціально збудованих приміщеннях та годують спеціально заготовленими кормами.)

- А хто піклується про свійських тварин? (Людина.)

- Як одним словом називають людей, які доглядають тварин? (Тварини.)

Праця тваринників, які доглядають різних тварин схожий, але й має ряд відмінностей.

- Хлопці, давайте пограємо у гру "Хто доглядає за ким?" (Я вам називатиму свійських тварин, а ви мені – як називають людей, які їх доглядають.)

- Як ви думаєте, чи легка праця цих людей? (Ні.)

- А що потрібно робити, щоб тварини нормально себе почували? (Вчасно давати їжу, а їжу потрібно приготувати, привезти, роздати; прибрати гній; тварин потрібно почистити, поміняти підстилку, вигнати на прогулянку, провітрити приміщення тощо)

- Тварини, як і люди, хворіють. Як називають людину, яка стежить за їх здоров'ям? (Ветеринарний лікар.)

- Зараз я роздам вам картки, в яких розповідається про життя різних свійських тварин, а ваше завдання прочитати їх та розповісти своїм товаришам те, що ви прочитали.

Дітипрацюють із картками, а потім за допомогою вчителя розповідають те, що прочитали.

- Скажіть, хлопці, чим відрізняється життя свійських тварин від життя диких? Кому складніше? (Дикі тварини самі шукають корм, а домашніх забезпечує їжею людина, щоправда живуть вони у неволі).

- Про домашніх тварин ми з вами поговорили, тепер давайте поговоримо про диких.

- А зараз ми перевіримо, що ви знаєте про цих тварин? Я роздам вам картинки із зображеннями тварин, а ви повинні будете скласти розповідь про ту тварину, зображення якої ви бачите на картинці за наступним планом.

Як називається тварина?

1. Розглянь уважно зовнішній вигляд (забарвлення, величина, форма, чим вкрите тіло, визнач частини тіла і уважно розглянь їх.)

2. Згадай, чим харчується ця тварина, як пересувається, як видобуває їжу.

3. Додай ще щось до розповіді, якщо чув щось про цю тварину.

Учні складають розповідь, а потім читають її своїм товаришам. Після читання оповідання вчитель включає невелику розповідь про тварину, записану на магнітофонній стрічці.

- Наступна група тварин – це птахи. Птахів землі досить багато – близько дев'яти тисяч видів. Є птахи дуже великі, чи не двометрової величини, є й зовсім крихітні як невеликі метелики або бабки, що важать лише кілька грамів. Є птахи, які літають вище хмар, а є й такі, які зовсім не можуть літати.

Одні птахи живуть у лісі інші – лише у степу, треті на березі моря, за четвертими доглядає людина.

- Чим харчуються птахи? (Одні харчуються рибою, інші комахами. Є хижі птахи, які поїдають інших птахів та звірів, а є такі, які їдять лише рослинну їжу, в основному ягоди та насіння.)

- А хто звас знає, який птах найбільший у світі? (Страус)

Прослуховування розповіді про страус.

А тепер розгадайте кросворд:

1. Літає на полювання за жабами до болота. (Чапля)

2. Вісник весни. (Грач)

3. Співак полів. (Жайворонок)

4. Будує гніздо по урвищах річок. (Ластівка)

5. Дбайливо приготованими будиночками зустрічають його люди. (Шпак)

урок

Вписавши назви птахів, по вертикалі прочитайте слово, яке притаманно всіх цих птахів. (Пернаті)

– Тепер подивіться на ці фотографії. Хто це? (Комахи)

– А чому ми їх так називаємо? Якщо розглянути малюнок метелика, то ми можемо побачити, що у нього є голова, грудка та черевце. На черевці – поперечні смужки, наче насічки. Ось звідки назва “комахи” – від слова “комахати”. На голові у метелика очі, вусики та ротові органи. До грудей прикріплюються крила, дві пари чи одна. Деякі комахи крил не мають. А тепер найголовніше – ноги. У комах їх лише шість. Її більше та не менше. Якщо більше – це вже не комаха.

- Комахи бувають зовсім маленькі та великі, одні літають, інші повзають чи стрибають, одні мешкають кілька років, інші – один день.

Комахи існували ще тоді, коли не було ні птахів, ні звірів. Якщо хочете уявити, якою була стародавня бабка, візьміть лінійку і відміряйте 75 см. Таким у цієї бабки був розмах крил.

Якщо вас попросять назвати найненажерливішого хижака планети, сміливо кажіть, що це бабка, тому що в день вона з'їдає в кілька разів більше, ніж важить сама.

- А зараз ми з вами пограємось у гру

Гра “Відгадай, яка ця комаха?”

  1. Восени в щілину забереться, а навесні прокинеться. (Муха)
  2. На лузі живе скрипаль, носить фрак іходить стрибати. (Коник)
  3. Над квіткою пурхає, танцює, віялом візерунковим махає. (Метелик)
  4. Хтось за грубкою живе, спати мені вночі не дає. (Цвіркун)
  5. То згасне, то запалиться вночі в гаю вогник. Вгадай, як він зветься. (Світлячок)
  6. Блакитний аеропланчик сів на білу кульбабу. (Стрекоза)
  7. Ніс довгий, голос тонкий. Хто його вб'є, той свою кров проллє. (Комар)
  8. У лісі біля вогню метушня, біганина: народ робітник весь день клопочеться. (Мурахи)
  9. Сік із квіток вона бере і в сотах збирає солодкий мед. (Бджола)

- Молодці, добре знаєте комах. А тепер подивіться на картинки та назвіть тварин зображених на малюнку (жаби, ящірка, змія). Як вони рухаються? Позначте схожість змії та ящірки. (Вони повзають). Чи зустрічали ви жаб? (Так). Де саме? (Поруч із водою).

– Хто такі земноводні? Чому їх так називають? (Вони можуть жити і на землі, і у воді).

А кого ми можемо зарахувати до земноводних? Хто може жити і на землі, і у воді? (Жаби, жаби, крокодили).

- А чим відрізняються жаби від жаби? (У жаб бородавчаста шкіра). У народі існує переконання, що якщо взяти жабу в руки, то схоплять бородавки. Переконання це помилкове і ви можете брати їх абсолютно безстрашно, якщо тільки на руці немає ран або великих подряпин. Якщо жабу ви візьмете в руку, рука стає мокрою. Це відбувається внаслідок того, що зі шкіри у неї виділяється їдка рідина. Її виділяють залозки, що відкриваються на вершині бородавок і на тому бугрі, що знаходиться серед очей. Рідина ця є засобом захисту. Жаб не їдять ні птиці, і жодні інші тварини саме внаслідок їх отруйності.

- Ще одна земноводна тварина – це тритон. Тритони живуть у воді, хоч дихають повітрям і виходять на сушу. На вигляд тритони схожіна великих розміром з палець ящірок, тільки пересуваються по землі повільніше, тому що більше пристосовані до життя у воді. А знаєте, що незвичайно у них це те, що якщо тритон втратить хвіст або лапу, зашкодить око або інший орган, вони у нього відновлюються самі по собі без жодного лікування.

- А хто мені може сказати, хто такі плазуни, чому їх так називають? Подивіться ці картинки. Хто це? (Змія, ящірка). Вони відносяться до класу плазунів. Чому? (Вони повзають по землі, плазуни, тому їх називають "плазунами")

- Ще одна група тварин – це риба. Риби живуть у річках, струмках, озерах, морях та океанах. У багатьох риб яскраве забарвлення та незвичайна форма.

Химерні смуги та плями на лусці допомагають строкатим рибам ховатися серед каміння та водоростей. Крім того, у деяких із них колір луски виражає настрій. Плавці та сильний хвіст допомагають їм швидко плавати. Все тіло у риби вкрите особливим слизом, щоб легше було ковзати у воді. А від ворогів рибу захищає, наче броня, луска.

- Отже, ми з вами розібрали усі чотири групи тварин.

- А тепер я хотіла б перевірити за допомогою питань, як ви засвоїли тему уроку.

  1. Шуба з вовни цієї тварини дуже тепла. (Вівця)
  2. Найласкавіша тварина. (кішка)
  3. Чому корову називають домашньою твариною, адже вона, наприклад, на відміну від кішок, не живе в будинку, а живе в корівнику. (Про неї дбає людина)
  4. Чи можна назвати павука комахою? (Так, у нього шість лап)
  5. Як відрізнити жабу від жаби? (У жаби бородавчаста шкіра)
  6. До якої групи тварин належить черепаха? (Земноводні)
  7. Птахи можуть літати. Бабка теж літає. До яких тварин вона належить? Чому? (Комаха)
  8. Як одним словом можна назватитварин, тіло яких вкрите пір'ям? (Пернаті)

Підсумок уроку

- Що нового ви сьогодні дізналися на уроці? Що сподобалось?