Урок з технології на тему Шипове столярне з’єднання (7 клас)
Савельєв Валерій Павлович вчитель технології МБОУ «Чиршкасинська ЗОШ імені Л.В.Пучкова» у рамках поширення свого педагогічного досвіду представляю конспект уроку у 7 класі «Шипові з'єднання» за програмою за редакцією В. Д. Симоненка.
Модуль: Технологія виробництва виробів з деревини. Елементи машинознавства.
Тема розділу: Технологія виготовлення виробів з використанням складних сполук
Тема уроку : «Шипові з'єднання».
Мета уроку:
дидактична: сприяти практичному засвоєнню учнями робочих прийомів виконання операцій, формування технологічних умінь та навичок щодо виконання шипових з'єднань;
розвиваюча: сприяти розвитку сенсорної сфери учнів (розвиток окоміру, трудових точностей) та мислення (уміння аналізувати та порівнювати);
виховна : сприяти формуванню та розвитку моральних, трудових якостей;
профорієнтаційна : виховувати повагу до працюючої людини.
Методичне оснащення уроку:
1. Матеріально-технічна база:
- Кабінет (столярна майстерня) трудового навчання;
- Обладнання, пристрої та інструменти: ножівка столярна для поперечного пиляння, ножівка обушкова, рубанок, стамески, долото, киянка, рейсмус, лінійка вимірювальна металева, штангенциркуль, олівець, косинець столярний, пензель.
- Брусок з деревини сосни: 40х40х230 мм-6 шт.; 40х40х250 мм - 6 шт;
__ рейка з деревини сосни: 20х60х1400мм-8шт;
__ ДВП 5х230х1200 мм-3шт;
__ Шуруп 2х40мм-18 шт;
__ Шуруп 1,4 х15мм-24шт;
__ Морилка 0,5 л-1б.;
__ Лак меблевий 0,5л.-1б;
2. Дидактичне забезпечення:
- Презентація «Шипові з'єднання»;
- Навчальні плакати «Прийоми поздовжнього пиляння шипових з'єднань», «Обробка шипів і вушок у розмір»;
- Зразки шипових з'єднань: з одинарним шипом, з подвійним шипом, з кутовим ящиковим з'єднанням;
- Інструкційна карта "Виготовлення шипового з'єднання";
- технологічна карта для практичної роботи «Виготовлення скриньки для роздачі інструментів»;
- Мультимедійний проектор, комп'ютер, екран.
Методи навчання: друковано-словесні (діалог, технологічні карти), інструктаж, наочні (демонстрація презентації, наочних посібників та показ трудових прийомів), практичні (практична робота із закріплення отриманих знань та розвитку умінь їх застосування на практиці) .
Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна форма пізнавальної діяльності, групова форма організації пізнавальної діяльності, групова практична робота.
Словарна робота: довбання, рейсмус, стамеска, долото, запилювання вушок і шипів.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
- перевірка явки учнів;
- Заповнення вчителем класного журналу;
- Перевірка готовності учнів до уроку. (картки трьох кольорів: червоний колір-настрій поганий, жовтий колір - так собі і зелений колір- гарний настрій)
II. Актуалізація опорних знань учнів
-перевірка домашнього завдання;(технологічна карта)
«У будь-якій професійній праці найважливіше - знання, і вміння їх застосовувати на практиці»;
Учитель: Як ви розумієте значення цих слів?
Учні висловлюють свої припущення і приходять до висновку, що будь-які знання та вміння будуть марними, якщо людина не може застосувати їх на практиці.
Вчитель: Рішення кросворду. Для вирішення кросворду нам необхідно відгадувати назву інструментів та пристроїв.
Учні відгадуючи кросворд, називають тему уроку.
III. Перехід до вивчення нової теми. (Відкр. презентацію)
Учитель: Серед різних способів з'єднання деревини найбільш поширені (через їх надійність і міцність) шипові з'єднання. Однак вони належать до найскладніших сполук.
Основні елементи шипової сполуки.
Розрахунок шипової сполуки.
Розмітка шипової сполуки.
Виготовлення полиці з виконанням одинарного столового шипового з'єднання.
Вивчення нової теми.
1.Актуалізація знань на тему «Способи з'єднання виробів з деревини»
Учитель: Які ви знаєте способи з'єднання деталей із деревини? (Слайд №3)
Учні називають з'єднання-роз'ємні та нероз'ємні,наводять приклади.
- У яких випадках застосовуються з'єднання деталей з деревини на цвяхах та шурупах, клейові з'єднання?
- Наведіть приклади застосування цих сполук.
- Зробіть порівняльний аналіз сполук на цвяхах, шурупах, клейових та шипових з'єднаннях виділіть їх переваги та недоліки.
У результаті учні приходять до висновку, що якісне виготовлення більшості столярних виробів неможливе без застосування шипових з'єднань, більшеміцних, ніж з'єднання ні цвяхів і шурупів.
2.Оповідання вчителя про шипові з'єднання.
Шипові з'єднання бувають трьох видів: кутові кінцеві для брусків, кутові серединні (таврові), кутові ящикові для дощок.
Столярне з'єднання утворюється з шипа та вуха.
Шип- це випиляний виступ на торці або боковині дерев'яної деталі;
Провушина-це отвір, випиляний виступ на торці або боковині дерев'яної деталі;
Гніздо- це отвір, отриманий у заготівлі шляхом довбання долотом:
- Чим відрізняється гніздо від вуха?
- Які види шипових з'єднань використовують найчастіше?
- З яких основних елементів складається будь-яке шипове з'єднання?
-Де застосовують шипове з'єднання?
-Як розрахувати розміри шипової сполуки?
-Якими пилками і як випилюють шипи та вуха?
-Якими інструментами виконуються вухо та гніздо?
- Від чого залежить вибір числа шпильок на заготівлі?
3.Розрахунок шипового з'єднання (слайд 9).
Залежно від товщини деталей застосовують шипи: одинарні, подвійні, потрійні та ін. При товщині заготовок до 40 мм зазвичай застосовують одинарні шипи, від 40 до 80 мм – подвійні, понад 80 мм – потрійні та багаторазові.
Проблемна ситуація
-Для чого при з'єднанні збільшують число шпильок, зменшуючи їх товщину?Учні приходять до висновку, що збільшення площі сполучення шипів і вушок збільшує міцність всього з'єднання.
- Як можна підвищити продуктивність ручної праці під час виготовлення шипового з'єднання?(застосування шаблону, застосування свердла, поділ праці).
-З якого боку від розмічальної лінії має проходити полотно пилки при запилюванні вуха?
-З якого боку від розмічальної лінії має проходити полотно пили призапилювання шипа?
7. Демонстрація прийомів виконання одинарноїшипової сполуки.
6.Фізкультхвилинка
Мета:-Проведення вправ спрямованих на поліпшення мозкового кровообігу, зниження зорової втоми та статичної напруги м'язів спини.
«Росток». Впевнено встати на всю стопу, зробити глибокий вдих, підняти руки через сторони вгору, потягнутися якомога вище, не відриваючи п'яти від підлоги, повернутися в п.п. Повторити 3 рази. (слайд 25)
«Гнучка шия». І.п.: сидячи або стоячи. 1 – руки за голову; лікті розвести широко; голову нахилити назад; 2 – лікті вперед; 3–4 – руки спокійно вниз, голову нахилити вперед. Темп повільний. Повторити 3 рази.
«Нахили». І.п.: сидячи, відкинувшись на спинку парти. Глибокий вдих. Нахилившись уперед, до кришки парти, видих. Повторити 5 разів.
«Непосида». І.п.: руки на краю парти, встати, одна бавовна перед грудьми, сісти. Встати, дві бавовни перед грудьми, сісти. Встати, три бавовни перед грудьми, сісти. Повторити 5 разів, чергуючи кількість бавовни.
«Обличчя релаксанту». Діти сідають у зручну позу, заплющують очі, злегка опускають нижню щелепу, ніби намагаються вимовити звуки,прагнуть розслабити всі м'язи обличчя, ні про що не думати та викликати у себе відчуття повного спокою
Учні фіксують у зошитах послідовність прийомів.(слайд 21-23).
Створення технологічної карти.(Д/з);
V. Практична робота
1. Водний інструктаж Перед початком практичної роботи учні згадують правила техніки безпеки при роботі з різальним інструментом:
Необхідно надійно закріплювати заготівлю на верстаті;
Працювати слідтільки справним та добре заточеним інструментом;
Не слід підрізати шипи та вуха стамескою та напилком, тримаючи деталі на колінах або в руці, а робити це потрібно на верстаті у закріпленому положенні;
Не можна різати деревину стамескою у бік руки, підтримує деталь, потрібно рухати стамеску лезом від;
Слід ударяти киянкою точно вздовж осі долота;
Переносити долото (стамеску) можна лише лезом униз;
Після закінчення роботи долото (стамеску) потрібно класти лезом від себе. Потрібно простежити, щоб леза не виступали за край кришки верстата.
Потім приступають до виконання роботи у парах. Самостійно розподіляють обов'язки кожного, становлять план спільної роботи.
-Вибір матеріалу для виробу.
-Визначення розташування шипа та вуха.
-Розмітка шипа та вуха.
- Запилювання шипа та вуха.
-Підгонка та з'єднання шипа та вуха.
2.Поточний інструктаж Під час самостійної роботи вчитель робить цільові обходи, звертаючи увагу учнів на правильність використання учнями навчально-технічної документації, інструктує учнів щодо виконання окремих операцій та завдання загалом.
Коригування ходу практичної роботи.
Контролює дотримання правил безпечної роботи.
3.Заключний інструктаж. Вчитель підбиває підсумки практичної роботи, аналізує виконання практичного завдання учнями. Розбирає типові помилки та характерні недоліки, розглядає шляхи їх попередження та усунення.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
Чому ви навчилася?
Де вам знадобиться це?
Де застосовують шипове з'єднання?
Якрозрахувати розміри шипової сполуки?
Якими пилками і як випилюють шипи та вуха?
Якими інструментами виконуються вухо та гніздо?
Чи збереглося єдність групи під час виконання завдання?
Чи сподобався вам урок? (використовуйте картки трьох кольорів)
Підбиття підсумків уроку
-Повідомляється про досягнення цілей уроку;
- оцінюється результати колективної та індивідуальної праці учнів на уроці;
-Виставляється позначки у класний журнал та у щоденники учнів.
Завдання додому:
1.Прочитати параграфи 7-8 (В.Д.Симоненко Технологія для 7 класу, с.27-35).
2. Підготувати усну розгорнуту відповідь на запитання.
- Як робити шипове столярне з'єднання?
3.Розглянути різні ідеї та виконати ескізи виробів із застосуванням шипових з'єднань.
VIII.Прибирання робочих місць таприміщення