Урок-ранок - Свято скоромовок

Тип уроку:повторення та узагальнення

Форма уроку:урок-ранок

Мета уроку: у цікавій формі продовжити роботу над скоромовками

Освітні:

  • продовжити роботу над малими формами фольклору – скоромовками;
  • продовжити роботу над удосконаленням навичок читання: правильністю, швидкістю, усвідомленістю та виразністю.

Розвиваючі:

  • розвивати апарат артикуляції, вміння чітко вимовляти слова і поєднання слів з повторюваними в різному порядку одними і тими ж звуками або цілими групами звуків;
  • розвивати усне мовлення учнів; розвивати образне та логічне мислення;
  • розвивати вміння аналізувати та узагальнювати; розвивати сценічні здібності дітей.

Виховні:

  • виховувати необхідні навчальні якості: посидючість, дисциплінованість, уміння працювати у групі дружно, узгоджено з однокласниками;
  • виховувати взаємоповагу та взаємовиручку.

1) Літературне читання: Підручник для учнів 2 класу загальноосвітніх установ: У 2 ч. - Ч. 2. / Авт.-сост. Л.А. Єфросиніна. 3-тє вид., перераб. - М.: Вентана-Граф, 2004. - 160 с.: Іл. – (Початкова школа ХХІ століття). ISBN 5-88717-372-6

2) Картки зі скоромовками

I. Організаційний момент

Хто хоче розмовляти, той повинен вимовляти все правильно і виразно, щоб було всім зрозуміло. Ми будемо розмовляти І вимовлятимемо Так правильно і виразно, Щоб було всім зрозуміло. Отже, ми починаємо.

ІІ. Свято скоромовок

(Діти-провідні):

Тільки сьогодні, Тільки зараз, Тільки в нас, Тільки для вас.

- Але спочатку давайте згадаємо, що таке скоромовка?

Скоромовка – це жарт, гра, гра. У скоромовці багато схожих на звучання слів. Ці слова плутаються, коли їх вимовляють швидко, і виходить кумедно. З давніх-давен люди грають у скоромовки.

Скоромовки потрібно говорити швидко, чітко і зрозуміло.

- Як правильно розучувати скоромовку?

Спочатку скоромовку треба вимовити повільно і виразно, особливо ті місця, у яких мова “спотикається”; потім швидше; і, нарешті, дуже швидко тричі поспіль.

А тепер і ми зіграємо у скоромовки.

Мета: відпрацювання дикції, швидкості читання та правильного дихання.

Як у гірки на пагорбі Жили 33 Єгорки: Раз Єгорка, два Єгорка.

Прочитавши 3 рази швидко, на вдиху починаємо відлік: “Раз Єгорка, два Єгорка. ”. Необхідно вважати, поки є повітря в легенях.

Скоромовки за старих часів називалися загадками, частомовками або мововертками. Справді, деякі українські мововертки просто вимовити нелегко, а вже швидко вимовити кілька разів поспіль – мову можна зламати. Вся краса скоромовок полягає в тому, що з першого разу їх важко сказати точно. За старих часів скоромовки не читали, а повторювали зі слуху, що значно важче.

(Ведучий "по секрету" говорить скоромовку одному з гравців, той передає іншому. І так по ланцюжку - всі члени команди. Останній повинен встати і голосно вимовити скоромовку.)

  • Сашкові дали кашу, а Клаші – кисле молоко.
  • У Сені та Сані в мережах сом із вусами.
  • Три сороки-тараторки тараторили на гірці.
  • Бив Клим в один млинець клин.
  • Тимошка Трошки кришить у крихту крихти.

Конкурс "Далеко - близько"

(Підказка настор. 15): Читай скоромовку спочатку повільно, потім швидше і дуже швидко. Спробуй прочитати тихо, голосно та дуже голосно.

Спочатку читаємо скоромовку тільки губами, потім пошепки, потім з голосом, далі на повний голос, потім тихіше, знову пошепки і в кінці тільки губами.

Але перш вам потрібно буде зібрати "свою" скоромовку зі слів, написаних на окремих картках.

  • Щастить Сеньку Саньку з Сонькою на санчатах.
  • Їжак жував у своєму житлі ожинове желе.
  • Дід Данило ділив диню – часточку Дімі, часточку Діні.
  • З'їв Валерик вареник, а Валюшка – ватрушку.

Конкурс “Питання – відповідь”

Мета: вправа у виразному читанні, постановці логічного наголосу.

- У чому користь скоромовок?

Іноді вправи із скоромовками – не гра, а серйозне заняття. За допомогою скоромовок відпрацьовують свою вимову артисти, телеведучі, диктори радіо. Але, звісно, ​​як людям цих професій важливо вміти правильно вимовляти звуки рідної мови.

скоромовку

  • Купила бабуся намиста Марусі.

(Ведучий ставить питання з наголосом по черзі на кожному слові скоромовки, а команди відповідають також з наголосом на потрібному слові:

Купила бабуся намиста Марусі? –Купилабабуся намисто Марусі!

Купилабабусянамисто Марусі? - Купилабабусянамисто Марусі. )

Конкурс "У театрі"

Спочатку вам потрібно буде розшифрувати скоромовку, а потім прочитати її так, ніби ви.

  • дуже зраділи;
  • засмутилися;
  • розлютилися;
  • злякалися.
    • Арвнопоолрі норово ровекнона. (Проворонила ворона вороня.)
    • Тещани у ішучк, що яєч у куїщч. (Щетина у чушки, луска у щучки.)
    • Тітка ітр ужипчик зречерит ібкішуз. (Летять три пташки через три хатинки.)
    • То опатто потки илп оп юлп еттлі. (Від тупоту копит пил по полю летить.)
    • Оршхо крожіпо нитвур ковжорто. (Добрий пиріжок усередині сирок.)

    У кожної скоромовки своя гра звуків та слів. Вони не повторюються. У цьому їхній секрет. Недарма у народі говориться: “Всіх скоромовок не переговориш і переговориш”.

    Наше урок-свято добігає кінця. Багато цікавих завдань ми виконали зі скоромовками. Але, гадаю, наші гості не підозрюють, що скоромовку можна ще й заспівати. Тому пропоную виконати таку пісню-скоромовку “Летели два пташки”.

    III. Підсумок уроку (рефлексія)

    – Які відкриття зробили на уроці? Що вас здивувало?

    - Про що хочете дізнатися більше?

    - Що найбільше сподобалося? Яке завдання було цікаво виконувати?

    - Яке завдання виявилося складним? Чому?

    IV. Домашнє завдання (на вибір):

    • Вигадати цікаве завдання зі скоромовкою.
    • Придумати скоромовку та проілюструвати її.