Відносини, регульовані земельним законодавством, Фін Експерт Груп
Стаття 3 ЗК Україна має особливе значення для правозастосовної практики із земельних спорів, оскільки, по-перше, вона визначає предмет земельного законодавства, а по-друге, дозволяє відмежувати земельне законодавство від суміжних галузей українського законодавства — цивільного законодавства, інших галузей природоресурсного (водного, лісового, законодавства про надра) та екологічного законодавства. § 2. Відносини, що регулюються земельним законодавством Відповідно до п. 1 ст. 3 ЗК України земельне законодавство регулює земельні відносини, під якими розуміються відносини щодо використання та охорони земель в Україні як основи життя та діяльності народів, які проживають на відповідній території.
При цьому в механізмі правового регулювання земельних відносин охороні землі як найважливішому компоненту навколишнього середовища та засобу виробництва в сільському господарстві та лісовому господарстві віддається пріоритет перед використанням землі як нерухоме майно. Як це закріплено як один із принципів земельного законодавства, володіння, користування та розпорядження землею здійснюються власниками земельних ділянок вільно, якщо це не завдає шкоди навколишньому середовищу (пп. 2 п. 1 ст. 1 ЗК РФ).
У легальній дефініції земельних відносин («відносини щодо використання та охорони земель в Україні») законодавець виходить із закріпленого у пп. 1 п. 1 ст. 1 ЗК України принцип земельного законодавства, відповідно до якого земельне законодавство має формуватися з урахуванням того особливого значення, яке земля має як основу життя та діяльності людини. У свою чергу, даний принцип правового регулювання земельних відносин виходить ізрозпоряджень ст. 9 Конституції РФ, згідно з яким «земля та інші природні ресурси використовуються та охороняються в Україні як основа життя та діяльності народів, які проживають на відповідній території». Як lex specialis при регулюванні земельних відносин виступає земельне законодавство, як воно визначено у ст. 2 ЗК РФ.
Специфіка об'єктів земельних відносин, їхній органічний взаємозв'язок з іншими компонентами природного середовища зумовлюють тісний зв'язок земельного законодавства з низкою суміжних галузей українського законодавства.
в українському законодавстві нерідко трапляються випадки комплексного правового регулювання певних видів земельних відносин — норм земельного законодавства та згаданих суміжних галузей. Так, наприклад, у ст. 5 Федерального закону «Про об'єкти культурної спадщини (пам'ятки історії та культури) народів Укаїни» закріплено: «Земельні ділянки у межах територій об'єктів культурної спадщини, включених до єдиного державного реєстру об'єктів культурної спадщини (пам'ятників історії та культури) народів Укаїни, а також у межах територій виявлених об'єктів культурної спадщини належать до земель історико-культурного призначення, правовий режим яких регулюється земельним законодавством України та цим Федеральним законом». У ст. 3 ЗК Україна закріплено принцип визначення застосовного права у тих випадках, коли можливе комплексне регулювання земельних відносин різними галузями українського законодавства.
Відповідно до зазначеної статті норми перерахованих вище галузей законодавства застосовуються до земельних відносин, якщо ці відносини не врегульовані земельним законодавством. Іншими словами, тільки в тому випадку, якщо з конкретного питання у земельномузаконодавстві відсутні відповідні норми, можуть бути застосовані норми суміжних галузей законодавства. Базові положення, що визначають правові рамки використання землі, містяться в цивільному законодавстві: земля та інші природні ресурси можуть відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої іншими способами тією мірою, якою їхній обіг допускається законами про землю та інші природні ресурси (п. 3 ст.129 ЦК України); володіння, користування та розпорядження землею та іншими природними ресурсами в тій мірі, в якій їх обіг допускається законом, здійснюються їх власником вільно, якщо це не завдає шкоди навколишньому середовищу та не порушує прав та законних інтересів інших осіб (п. 3 ст. 209) ЦК України) і т.д.
Особливу увагу у ЗК Україна приділено встановленню права, що застосовується, при регулюванні майнових відносин щодо володіння, користування та розпорядження земельними ділянками, а також щодо здійснення угод з ними. У цьому випадку, за загальним правилом, застосовується цивільне законодавство, якщо інше не передбачено земельним, лісовим, водним законодавством, законодавством про надра, охорону навколишнього середовища, іншими спеціальними федеральними законами.
І, нарешті, кілька слів щодо застосування міжнародних договорів РФ. Стаття 4 ЗК Україна є обов'язковим атрибутом акта кодифікованого законодавства, пов'язаний із застосуванням ст. 15 Конституції України у конкретній галузі регулювання цього законодавчого акта. У ній відтворюється конституційна норма про співвідношення міжнародного правничий та внутрішньодержавного законодавства. Відповідно до ст. 15 Конституції України загальновизнані принципи та норми міжнародного права та належним чином ратифіковані міжнародні договори стають складовоючастиною прямої дії та застосування норм міжнародного права органами влади, у тому числі органами правосуддя. Зацікавлені особи можуть під час вирішення спорів посилатися безпосередньо на норми міжнародного права. У тій же статті Конституції Україна закріплюється: «Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору».
Земельні ділянки: права громадян. За редакцією доктора юридичних наук, професора А.А. Ялбулганова