Вивчаємо казахську мову
Айман ТукеноваВивчаємо казахську мову. «Подарунки від Гаухар. (Гауһардиң сәлемдемесі)» (середня група)
Мета: Навчити порівнювати іграшки за величинами, використовуючи новіслова: лкен, кішкентай.
Складати словосполучення зі знайомих слів. Вчити розуміти та відповідати на запитання Який? Анда? Відпрацювати вимову звуку«». Розвивати увагу та пам'ять дітей.
Вивчені слова тасловосполучення: великий-лкен, маленький-кішкентай
Методи, прийоми: обігравання ситуації«Подарунки від Гаухар », сюрпризний момент, питання – відповідь, відпрацювання вимови звуку, фізхвилинка, дидактична гра
Хід заняття:
І. Організаційний момент:
Вітання. - Привіт, діти!(-Слеметсідер ме, балалар)
-Слеметсіз бе! Вітаю!
Діти встають у коло, передаючи один одному сонечко кажуть такі слова.
-Добрий ранок сонце! -аирли та кн!
-Доброго ранку небо! -аирли та аспан!
-Доброго ранку земля! -Аирли та жер!
-Доброго ранку всім! -аирли та брімізге!
-Як тебе звати? -Мене звати Таня.
-Сені ати ким? -Мені атим Таня.
ІІ. Вчитель звертає увагу дітей на стукіт у двері.
– Слеметсідер ме, балалоре!
Гауар сендерге зійли жиберді! -Привіт, діти!Гаухар відправила для вас посилку.(Віддає посилку, прощається і йде)
Діти сідають на стільці.
Обігрується ситуація. Діти разом з учителем розглядають іграшки, називаючи їх казахською мовою: аю-ведмідь, оян-заєць, урша-лялька, піл-слон, доп-м'яч.
Вчитель звертає увагу дітей на величину іграшок,і, порівнюючи їх, ставить запитання: Яка за величиною? Знайомить дітей із запитаннямказахською мовою : -андай? І вводить новіпоняття: великий-лкен, маленький-кішкентай.
Нові слова співають на мелодію пісні«У лісі народилася ялинка»Вимовназарядка: Пояснення артикуляції вимови звуку«».
На гілочці сидить маленьке совеня і кличе свою маму -сову: -п, п-п-п. Заспіваємо пісеньку совенкаразом: --п, --п.
Пісенька звучить м'яко. Діти повторюють індивідуально та хором.
Фізмінутка:«ДОП»(М'ЯЧ)діти встають у коло. Повторюють слова із рухами. Вчитель перекладає текст українськоюмовою.
Дидактична гра:«Чудовий мішечок»
Мета: вчити складати словосполучення.
Діти з мішечка дістають по іграшці та вчаться відповідати на поставлене запитання вчителя.
- Кирило, оян андай?(Кирило, заєць який)- оян кішкентай.(-Заєць маленький)
- Софія, я андай?(-Софія, ведмідь який)- Аю лкен.(Ведмідь великий).
-Аня, Уирша андай?(Аня, лялька якась)- уирша лкен.(лялька велика).
ІІІ. Підсумок заняття.
Мета: Закріпитививчений матеріал.
Діти стають у коло. Вчитель кидає дітям м'яч говорить словосполучення українською мовою, діти ловлять м'яч і перекладають казахською мовою.
-Великий слон. -лкен піл
-Маленький м'яч. - Кішкентай дод.
-Великий ведмідь. -Лкен аю.
-Маленька лялька. – Кішкентай урша.
Кожна дитина вибирає відповідний колір (червоний – не засвоїв новий матеріал, жовтий – на занятті трохи важко, зелений – на занятті було легко, новий матеріал засвоїв) Викладають своїкола на відповідний колір світлофора. Кажуть, чим займалися на занятті.
- Балалар, сабаимиз аяталди. Сау болідар!
- Сау більше! До побачення!
Картотека словесних ігор на тему «Світ книги» для дітей старшого дошкільного віку 1. «Живі картинки». Мета: розвиток уяви. Діти без слів, використовуючи міміку та жести, показують епізод зі знайомого твору, зображують.
Перспективний план корекційної роботи з дітьми з тяжкими порушеннями промови I. Формування психологічної бази промови. Ціль. Розвивати у дитини цілеспрямоване сприйняття, пам'ять, мислення. II Розвиток імпресивної.