Воля та вольові якості особистості
Презентація до уроку
Цілі:
- Озброїти учнів науковими знаннями на тему бесіди.
- Збудити до самооцінки вольових якостей.
- Виховувати прагнення до самовиховання.
I. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
IV. Повідомлення теми та мети уроку
V. Аналіз анкет
У розмові з'ясовується поняття волі та вольових якостей.
VI. Розмова про волю та вольові якості особистості
– Отже, продовжуємо розмову про волю та вольові якості особистості.
| Воля - здатність долати труднощі, завзятість і мужність у досягненні поставленої мети, здатність людини керувати своєю поведінкою. |
Воля потрібна не лише в екстремальних умовах. Але й у повсякденному житті… Буквально на кожному кроці. У цьому кожен із вас переконується на власному досвіді. Уважно послухайте наукове визначення вольових якостей і спробуйте визначити, які якості у кожного з вас добре розвинені. Які гірші, а які зовсім відсутні. Бажаючі можуть виписувати якості у стовпчик і ставити навпаки знак певного рівня розвитку цієї якості. Наприклад:
* – високий + – менш розвинений V – трохи 0 – відсутність
Ініціативність - вміння добре і легко за власним бажанням взятися за справу, не чекаючи стимуляції ззовні. Для ініціативних людей характерне багатство та розмаїття нових ідей, планів, яскравість уяви. На противагу таким людям є людиінертні – їм завжди важкий перший крок, найменше вони можуть щось затіяти за власним почином, хоча. Взявшись за справу. Вони можуть його вперто продовжувати.
Самостійність, незалежність – відома критичність щодо відношення до порад і думок інших людей; здатність виконання своїми силами, без сторонніх впливів, без чужої допомоги. Ця якість проявляється особливо яскраво на початковому етапі вольового акту:
– прийняття рішення; - виходу з боротьби мотивів.
Протилежні якості -нав'язність і свавілля.
Людина, що навіюється, не має своєї думки, надходить під тиском обставин і тиску з боку інших людей, виявляє таку якість, як конформність (пристосуванство, пасивне прийняття існуючого порядку; відсутність власної позиції; безпринципне, некритичне дотримання будь-якого зразка, що володіє найбільшою силою тиску). Наполегливість упертої людини носить нерозумний характер,свавілля не є свідомим способом саморегуляції.
Рішучість – проявляється у швидкості, а головне у впевненості, з якою приймається рішення, і твердість, з якою воно зберігається. Але поспішні рішення свідчать не так про рішучість, як про бажання людини позбутися внутрішньої напруги та обговорення мотивів, що швидше свідчить не про силу. А про слабкість волі.
Нерішуча людина подібна до маятника, що розгойдується з боку в бік. Нерішучість може виявлятися як у тривалих коливаннях, і у нестійкості прийняття рішення.
Енергія та наполегливість – кажуть «енергійна людина». Така людина вносити одразу великий набір у свої дії. Однак важливо не видихнутися одразу, що часто відбувається з деякими. Цінною якістю стає енергія у поєднанні з наполегливістю, яка проявляється у неослабленості енергії протягом тривалогоперіоду, незважаючи на труднощі та перешкоди.
Самоконтроль, витримка, самовладання. Ці якості забезпечують при прийнятті рішення панування вищих мотивів над нижчими, загальних принципів над миттєвими імпульсами та хвилинними бажаннями. При виконанні вольової дії ці якості допомагають проявити самообмеження бажань, знехтувати втомою (не плутати з перевтомою) задля досягнення мети.
Цілеспрямованість – вміння ставити суспільно значущі цілі, здатність підпорядковувати час від часу пробуджувані бажання, будь-яку приватну мету великої життєвої мети, яка стане кінцевою метою всього життя та всієї діяльності людини. У цьому вищий вияв волі.
Іноді виконанню якоїсь справи завдання заважає лінощі. Лінь - це прояв слабкості волі, це прагнення людини відмовитися від подолання труднощів, стійке небажання робити вольове зусилля, свідчення безсилля і млявості людини, її непристосованості до життя, байдужості до спільної справи. - Ви провели самооцінку вольових якостей, а тепер проведемо взаємооцінку цих же якостей один у одного, причому самооцінки не повинні бути відомі. - Готово? А тепер порівняйте самооцінку та оцінку.
Фізмінутка
VII. Закріплення знань
– А зараз давайте проаналізуємо ситуацію.
Ситуація 1.
Зі спогадів А. Маресьєва:
Ситуація 2.
Розповідь «Розплата» з книги Л. Альошина «Про ввічливість, такт і делікатність», стор.
– Чому людина залишилася сама? - Які якості особистості були притаманні йому? - Чого він хотів від життя? Від чого втік? - Що отримав?
Висновок: Отримав те, чого завжди прагнув - свободу і незалежність. А чи потрібна вона йому?
Силаволі формується всією життєдіяльністю людини, її працею на користь інших людей, а чи не в ім'я егоїстичних, особистих інтересів. Наприклад, ти не виконав самостійно домашнього завдання (програв) і списав у товариша. Ти заспокоюєш своє сумління, намагаєшся виправдати цей вчинок: «Ну один раз можна, як виняток» Але ти вже зробив нечесний вчинок, став на шлях брехні, на шлях обману викладача, та й самого себе. Допустив вдруге обман із цього чи якогось іншого приводу – і знову заспокоюєш себе: «Подумаєш, нічого не станеться!». Вчинок, повторюваний кілька разів, може перейти у звичку, звичка формує характер, а характер визначає долю людини. Почавшись з дрібних, незначних проявів, нечесність, брехня, пристосуванство може стати звичною рисою характеру, другою натурою.
Але брехня – це завжди зрада. А зрада – це завжди підлість.
Клас пішов організовано на недільник, а ти знаходиш якусь несуттєву причину та ухиляєшся від роботи. Ти знову здійснив обман, живиш у собі індивідуалізм, нездатність подолати власну лінь чи небажання забруднити руки. І знову повторюваний егоїстичний вчинок може стати твоєю другою натурою. Будь ти хоч чемпіоном із підняття штанги чи боксу, ти можеш у скрутну хвилину підвести, зрадити колектив, а об'єктивно – виявити малодушність та відсутність волі, бо воля вимірюється твоєю здатністю працювати в інтересах інших людей.
Ти образив людину слабшою за тебе фізично – дівчину чи молодшокласника, стверджуючи культ своєї фізичної сили. Завтра ти сам відступиш перед перевагою фізичної сили, проявиш боягузтво, не захистиш слабкого - і хто знає, як ти поведеш себе в бою, не злякаєшсяЧи не виявиш малодушність, чи не зрадиш своїх товаришів?
VIII. Підсумок уроку
– Вольові якості стануть. типовими рисами особистості, якщо будуть закріплені у вчинках та звичках. Волева людина є господарем свого часу, своїх справ, своїх планів та свого життя.
Література:
- Басманова З.П., Ключнікова Г.А. «Класному керівнику щодо розмов з психології». Методичні рекомендації. Новгород,1989
- Альошина Л. «Про ввічливість, про такт, про делікатність».