Заняття факультативу з валеології на тему Хто може бути справжнім другом

Мета заняття: виховання таких моральних якостей як уміння дружити і берегти дружбу.

Завдання:

  • визначити засади (правила) життєдіяльності між друзями;
  • розвивати комунікативні можливості учнів;
  • формувати вміння аргументувати свою думку;
  • розширити словниковий запас дітей через визначення особистісних показників людини;
  • розвивати вміння вирішувати проблемні ситуації, аналізувати вчинки.

Обладнання: ТСО (аудіомагнітофон, телевізор, DVD-плеєр), дошка, тлумачний словник, прислів'я надруковані на листочках, листочки з назвою якостей людини, листи з визначеннями якостей, картки в конвертах із записом проблемних ситуацій, листочки з намальованими пики, книга Хаткіної М. А. «Веселі уроки кота Етикету»

Оформлення дошки:

I. Організаційний момент

1. Гра привітання-кричалка «Привіт»

Учитель: – Коли ми зустрічаємо світанок, ми говоримо йому…Діти: – Привіт!Учитель: – З усмішкою сонце дарує світло, нам посилаючи своє…Діти: – Привіт!Учитель: – При зустрічі через багато років ви крикнете друзям …Діти: – Привіт!Учитель: – І посміхнуться вам у відповідь від слова доброго…Діти: – Привіт!Учитель: – І ви запам'ятаєте пораду: даруйте всім друзям…Діти: – Привіт!Учитель: – Давайте дружно, у відповідь, один одному скажемо ми…Діти: – Привіт!

2. Хвилина радості:

Учитель: – Візьмемося за руки, потиснемо один одному руки і поділимося своєю радістю.

II.Постановка теми та завдань заняття

На дошці написані вразки частини прислів'їв, діти повинні їх з'єднати і прочитати. За бажанням пояснити їхній зміст.

– На яку тему ці прислів'я? – Як ви думаєте, на які питання шукатимемо відповіді, що важливо для нас знати та вміти? - З'ясуємо, що таке дружба. Хто може вважатися справжнім другом.

III. Актуалізація опорних знань:

1. Розмова:

- Що таке дружба?

2. Робота з тлумачним словником

Діти дивляться у тлумачному словнику значення слова «дружба».

– Співак С. Адамо вважав: «Дружба – це доповнення однієї людини іншою. Це повне розуміння одне одного і розумом, і душею. У дружбі важливо: якщо ви хочете побути на самоті, друг повинен зрозуміти вас і піти, зникнути на якийсь час.» – Як розумієте вираз «доповнення однієї людини іншою»? - Як навчитися дружити?

3. Гра «Незакінчена пропозиція»

– Закінчіть пропозицію «Друг – це той, хто…»

Кожен висловлює свою думку.

IV. Робота над темою уроку

1. Групова робота над упорядкуванням портрета справжнього друга

На парті кожної групи перебуває набір листочків, у яких записані якості людини, як позитивні, і негативні. Діти обговорюють та визначають, які з них відносяться до справжнього друга. Вибрані аркуші прикріплюються до дошки. Усі розглядають «портрет», що вийшов, і обговорюють учасники обох груп, чи згодні вони з вибором тих якостей, які обрала інша група. У кожної групи також є словничок, складений учителем, на якому записано визначення кожної якості. (Додаток 1 )

- Які нові слова зустрілися? Що вони означають? - Які ще додастеякості?

2. Вирішення проблемних ситуацій у групах

Групи витягають листочки, на яких записані проблемні ситуації, обговорюють їх та оголошують своє рішення:

  • Твій друг вживає погані слова та висловлювання.
  • Твій друг пропонує тобі вчинити погано.
  • Твій друг зробив щось погане, а покарання ти отримуєш.
  • Твій друг не вміє грати у волейбол та підводить команду.

3. Виконання під караоке «Пісенька друзів» з виконанням танцювальних рухів (діти заздалегідь готуються, це було їхнє домашнє завдання)

4. Аналіз ситуації

Читання учнем оповідання «Пліткарки» із книги Хаткіної М.А. «Веселі уроки кота Етикету» (Додаток 2 ).

– Як вчинили друзі стосовно один одного? – Які висновки можна зробити? (Якщо тобі довірили таємницю, не розповідай її нікому. Так чинять справжні друзі. Не пліткуй. Не передавай усілякі гидоті ні про друзів, ні про знайомих, ні про незнайомих. Не хочеш, щоб про тебе поширювали плітки – і сам тримай мову за зубами .)

- Ви будете відповідати на запитання, відповіді ніхто не дивитиметься, тому відповідайте чесно і зробіть для себе висновок.

6. Складання пам'ятки у групах «Правила дружби»

Прикріплюються на дошку, протягом тижня доповнюються та оформляються у куточок класу.

V. Підсумок заняття

– Яке значення має це заняття, як допоможе у житті, чи є над чим замислитись?

VI. Рефлексія

– Виразіть настрій за допомогою умовних значків.

Хлопці прикріплюють до дошки картинки з веселою чи сумною пикою.